Hosszútávú OB

A szokásosnál kicsit lassabban és nehezebben, de idén is elkezdődött a versenyszezon. A vállalkozó kedvűek április 6-án a Nyírségben tehették próbára felkészültségüket. A néhány korábbi verseny elmaradása miatt sokan közülük idén először álltak rajthoz.
A tájfutó élet eme rangos eseményére még a tavasz is megérkezett. A versenyzők egy része a télből csöppent a tavaszba és a pár nappal korábban 20-30 esetleg 50 cm-es hóban végzett edzés után itt igazán könnyedén haladhatott. Remélhetőleg a hirtelen jött meleg sem viselte meg a futókat, hiszen a rendezőség kellő számú frissítőpontról gondoskodott, ahová az egyéni "csodaszereket" is kiszállították. A versenyről általában elmondható, hogy jól szervezett és színvonalas volt a jelentkeztetéstől a csusza partin át a befutásig. Igaz ez lényegesen könnyebb feladat 200 versenyzővel, mint 1000 indulóval, de ez nem kisebbíti a rendezők érdemeit. A befutás után tapasztalt hiányosságok annál inkább. Az eredményközlés időnként pontatlan és igen lassú volt. A valójában DISQ-s versenyzők egészen jó győztes időket produkáltak, de ez nem zavarta meg az eredménykiíró precizitását, sőt még az illető egyértelmű "vallomása" sem. Többen panaszkodtak a hangosbeszélő kezelőjének egyoldalú tájékoztatására, akinek igencsak hazahúzott a szíve, és feltűnően favorizálta a nyíregyházi versenyzőket. Hozzá kell tennem, ez emberileg teljesen érthető, de a sportszerűséget és a tájékoztatás célját tekintve már sokkal kevésbé.
Végül az eredményhirdetést sem sikerült időben elkezdeni, ami tulajdonképpen nem nagy hiba, de az ország egyik csücskében versenyt rendezőknek kicsit több empátiával arra is gondolniuk kellene, hogy az ország másik csücskében lakó is szeretne még aznap (esetleg éjfél előtt) hazaérni, és egy vonat lekéséséhez elég 5 perc, 25 perc meg szinte garancia. E negatívum ellensúlyozásaként dicsérendő a színvonalas díjazás. Minden kategória első három helyezettje egyebek mellett nagyon szép kupát kapott, és a 4-6. helyezetteket sem hagyták üres kézzel távozni. Ez igazán követendő példa az Országos Bajnokságok terén.
A pályák tekintetében csak a saját kategóriám (N21E) tapasztalatai alapján nyilatkozhatok, és erről igazán pozitívan. Szerintem a terep adottságainak megfelelő jó pályát kaptunk. Az átmenetek jellege igen változatos volt és az előzetes vélemények - hogy itt csak futni kell - a verseny után cáfolatot nyertek. Valóban futni kellett - mint minden versenyen - de a szinte folyamatos térképkövetést sem lehetett mellőzni, mert különben jöttek a kisebb-nagyobb "elszállások". A pályákkal kapcsolatban egyetlen negatívum a túlméretezettségük volt. De erről inkább - statisztikus vénámat nem megtagadva - beszéljenek a számok.

F 18 E	112,25	115,66	117,61

A számokból látszik, hogy a felnőtt férfiakat kímélték a legjobban és az is, hogy a felnőtt női mezőny a leggyengébb.
A kialakult végeredményhez csak annyit, hogy meglepő a nyíregyháziak ilyen jó szereplése, különösen a felnőtt férfiaknál. Végül szeretnék elnézést kérni az érintettektől az indokoltnál több kritikáért és kevesebb dicséretért. E hangvételnek építő célja van, és őszintén remélem, hogy mindannyian tanulunk belőle. Összességében nagyon örülhetnénk, ha minden rangsoroló versenyünk megütné ezt a színvonalat.
Fentiek ellenére én is gondolom, remélem sokan mások is pozitív élményként őrzik meg ezt a versenyt és ezért köszönet a rendezőségnek és minden segítőjének!