Budapesti Utánpótlás Keret 1996.


Ez volt a Budapesti Utánpótlás Keret negyedik éve. Akik a kezdeti évben elsô éves serdülôk voltak, mára leérettségiztek. Az évek során négy ország különbözô tájain álltak rajthoz fiataljaink a budapesti keret tagjaiként, többségük az országos ifjúsági válogatottban is, és Gera Tibor szavai szerint - a többi kerettaghoz képest - "a budapestiek sokkal magabiztosabban mozogtak az (osztrák) terepen" a klagenfurti Ifi EB-n.
Az idei tervben a közös technikai edzések mellett egy edzôtábor és két külföldi verseny szerepelt. A téli hóviszonyok miatt az edzôtábort szeptemberre kellett halasztani, a technikai edzések is tavasszal váltak sűrűbbé (iránymenetek, domborzati fázis, pontfogás, útvonal követés).
Sajnos meg kell állapítanom, hogy a budapesti keret népszerűsége csökkent. Nehéz megértenem, hogy ha van lehetôség speciális technikai elemek gyakorlására, akkor miért jönnek el olyan kevesen. Alkalmanként 4-5 fônél több nem jött el. Ez csak annak tulajdonítható, hogy klubjukban sokkal színvonalasabb edzéseken vehetnek részt rendszeresen, illetve, hogy nincs már rá szükségük, mert sokkal képzettebbek. Ennek azonban némiképp ellentmond, hogy a legjobbak sem tudtak végigmenni egy csak iránymenetekbôl álló pályán (a feléig sem jutottak el). Vonatkozik mindez a szeptemberi technikai edzôtáborra is, melyet a Litér és Veszprém kupával kapcsoltam össze. Ezen rekord létszám: 7 kerettag jelent meg (15 meghívottból), a kereten kívüliek többen voltak.
Mindig tudtam, hogy a versenyzés sokkal népszerűbb a fiatalok között mint az edzés, különösen a külföldiek, de tudom, hogy csak abból lesz klasszis versenyzô, aki rendszeres edzésmunkát végez. Fentieknek megfelelôen Szlovéniában a Lipica Openen és a Szlovák Egyéni és Váltó Bajnokságon teljes volt a létszám, és elégedett vagyok a teljesítménnyel is. A két versenyrôl nagyon részletes beszámolót írtam a TÁJOLÓ újság korábbi számaiba, így a leírtakat most nem ismétlem, elég legyen annyi, hogy 2 ill. 1(+1 váltó) arany és 6 ill. 5(+2 váltó) egyéb érmet szereztek fiataljaink a nem túl erôs mezônyökben, habár tavaly a Youth Match-en a szlovákok egyértelműen jobbak voltak nálunk, most pedig sikerült nyerni ellenük.
Mindenképpen meg kell említeni, hogy a lényegesen erôsebb mezônyű European Youth Match-en (Ifi EB), korántsem arattak ilyen átütô sikert a magyarok, de elfogultság nélkül állíthatom (utána lehet nézni), hogy a budapestiek mind a négy kategóriában jobbak voltak, amint ezt Gera Tibor a fenti idézetben jelezte, és ez a kialakult rutinjuknak volt köszönhetô.
Ennek alapján most is megállapítható, hogy a Budapesti Utánpótlás Keret létrehozása annak idején hasznos kezdeményezés volt, melynek eredményei most már egyértelműen megmutatkoznak a nemzetközi versenyeken, és a tapasztalatok alapján a további feladatok is láthatóak.
A hangsúlyt a minél színvonalasabb nemzetközi versenyen való szereplésre kell helyezni - ahol a legerôsebb mezôny várható, ott lehet a legtöbbet tanulni azoknak, akiknek nagyratörô céljaik vannak. E versenyeket lehetôség szerint össze kell kapcsolni edzésekkel is az ottani ismeretlen terepeken, természetesen a hazai közös edzések, edzôtábor megtartásával együtt.

Hegedűs Zoltán



Vissza a Tájoló 1996/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!