Tájfutó VB - 2007 Kijev


Hegedûs Zoltán szövetségi kapitány 2006. decemberi puhatolózása után 2007. júniusában kért meg a VB alatt a csapatvezetõi teendõk ellátására. Mivel edzõi tapasztalattal és végzettséggel nem rendelkezem, csak abban az esetben vállaltam el a felkérést, ha Zsigmond Tíbor edzõként segíti a csapatot.

Résztvevõk: Domján Zsuzsanna (PVSK), Gösswein Csaba (Postás SE), Gyurkó Fanni (ARAK), Józsa Gábor (Törekvés SE), Kelemen Bernadett (PVSK), Kovács Ádám (ETC), Lenkei Zsolt (TTE), Makrai Éva (ZTC), Szerencsi Ildikó (SZVSE), Vonyó Péter (PVSK), Zsebeházy István (MOM).

A szervezési elõkészületeket Máthé Fanni és jómagam végeztük. A versenyzõk három részletben érkeztek Kijevbe - 7 fõ augusztus 13-án, 2 fõ augusztus 15-én, 2 fõ augusztus 16-án, míg mi Tíborral augusztus 17-én érkeztünk. A repülõjegyeket és az edzõtábor szervezését Fanni végezte.

Edzõtábor
Az ukránok javaslatára letettünk az autóbérlésrõl, aminek utólag volt jó és rossz oldala is. Kijevben láttunk a budapestinél nagyságrendekkel nagyobb dugókat, autóval általában nem lehetett kiszámítani az utazási idõket. Nagyon sok volt a karambol, mivel az autósok a balkáni viszonyoknak megfelelõen pofátlanok voltak az elsõbbségadás kérdésében. Utólag nézve keddtõl csütörtökig, amikor nem volt szervezett szállítás az edzõterepekre, bérelhettünk volna autót. A versenyzõk az edzõterepekkel kapcsolatban azok távolságára, a szemétre és a kutyákra panaszkodtak.

Augusztus 18. sprint selejtezõ
A tereppel nagyjából tisztában voltunk a verseny elõtt, ami egy helyi viszonyok között kivételesen tiszta parkerdõ volt. A futási sebességet legfeljebb a hegyoldalak meredeksége befolyásolta, a láthatóság is kiváló volt. A szállítás hiányosságai már itt kiütköztek - a Versenyközpontból, ahol laktunk metróznunk kellett (átszállással!) a buszokig, amelyek közül volt, amelyik eltévedt a belvárosban. Szerencsére ez késést nem okozott. A cél telepítésére egy ligetesben került sor, látni sokat nem lehetett. Az eredmények kirakása lassan történt, a helyzetet néha a szpíker sem tudta átlátni. A verseny elõtt három versenyzõ döntõbe jutását éreztem reálisnak. Józsa Gábor bizonytalanul tájékozódott, rossz passzban volt egész héten, így nem volt esélye döntõbe jutni. Makrai Éva és Kovács Ádám a verseny háromnegyedéig nagyon jól álltak, itt azonban ugyanarra a pontra szálltak el reményeik. Mindketten több percet hibáztak egy bonyolultnak tûnõ árokrendszerben, ami utólag a terepen futva számomra áttekinthetõ volt. Mindketten nagyon csalódottak voltak. Gyurkó Fanni, Szerencsi Ildi és Gösswein Csaba viszonylag simán jutottak döntõbe, elõbbi egészen jó helyen. A pálya viszonylag egyszerû volt technikailag, amit az edzõk fel is vetettek.

Augusztus 19. hosszútáv selejtezõ
A terep egy nyílt fennsíkból és szélein komplex völgyrendszerekbõl állt. Sok volt a szemét, a fennsíkon embermagasságú volt a fû, ami az elõl indulók számára jelentõs hátrányként jelentkezett. A pályák útvonalválasztósok voltak, bár szinte mindenütt megérte úton kerülni. A verseny elõtt két versenyzõ döntõbe jutását éreztem reálisnak. Józsa Gábor rögtön az elsõ pontra nagy útvonalválasztási hibát vétett és ezt a késõbbiekben újabbakkal fejelte meg. Vonyó Péter is sokat hibázott, míg Domján Zsuzsi továbbjutásának saját bevallása szerint betegsége, és ezáltal lassabb tempója állta gátját. Kelemen Detti egy erõsen közepes futással jutott döntõbe, Gyurkó Fanni a sorsolás adta lehetõséggel is élt, míg Kovács Ádám teljesen egyedül ért be hatodikként selejtezõcsoportjában. Úgy érzem, õt az elõzõ napi hibája paprikázta fel megfelelõen. Ebbõl a napból rosszabbul is kijöhettünk volna. A cél telepítése az elõzõ napinál ezúttal sikeresebb volt, a rajtba szállításnál akadtak most kisebb-nagyobb problémák (nem volt elegendõ kapacitás). A versenyzõk kezdték megértõen szemlélni a helyzetet.

Augusztus 20. középtáv selejtezõ
Ezúttal egy alföldi jellegû erdõbe utaztunk, ám a növényzet az itthonitól eltérõen sokkal zöldebb volt, a láthatóság helyenként közelített a nullához. Világoszöldnek volt jelölve az erdõ, de inkább a magyarországi középzöldekhez hasonlított. Mivel hagyományosan a középtáv a leggyengébb VB-számunk, két továbbjutóra számítottam. Domján Zsuzsi ismét sokat hibázott és nem volt esélye döntõbe jutni. Zsebeházy Istinek a rendkívül szoros férfi mezõnyben ezúttal kicsit sok hiba csúszott be, így õ sem jutott döntõbe. Makrai Évi is sokat hibázott, de ez a mai napon még éppen elég volt a döntõre. Egész héten nagyon görcsösen versenyzett, azt hittem ezzel egy kicsit felszabadultabb lesz, de nem így történt. Lenkei Zsolt döntõbe jutása kicsit meglepõ volt, de megérdemelt. Az egész csapatból úgy látszott, hogy õ az, aki a legkevésbé volt ideges. Gösswein Csabi és Szerencsi Ildi utólag nézve simán jutottak döntõbe. A VB óriásplakátjai közül ezen a napon láttunk egyet (pedig ez kuriózumszámba ment): a cél melletti nagy betonoszlopon volt, a legközelebbi mellékúttól jó kilométernyire…

Augusztus 22. középtáv döntõ
A döntõ teljesen hasonló terepen zajlott, mint a selejtezõ, a versenyzõk nagyobb része gusztustalanként jellemezte. A láthatóság még a selejtezõénél is rosszabb volt, ráadásul 35 fokban kellett futni. Magyarországon ilyen terepen nem merne senki versenyt rendezni! Lányainknak nem sikerült jól a verseny, Évi 40., Ildi 43. lett, egymástól egy percre, a gyõztestõl 17-18 percre. A pálya elején nem tudtak megfelelõen koncentrálni, olyan méretû hibákat vétettek mindketten, amilyeneket itthon nem szoktak. Megpróbálták "megváltani a világot", pedig egy hibátlan futással bármelyikük 20-ba kerülhetett volna. A fiúkkal is hasonló volt a helyzet, bár kevésbé drámai formában, Lenkei Zsolti a hibák után összeszedve magát 29., Gösswein Csabi fizikailag és mentálisan is elkészülve erejével 37. lett. A selejtezõ alapján a szereplés kicsit lehangoló volt, de utólag talán ez a realitás (vagy talán annál is jobb egy kicsit). A VB célja és infrastruktúrája ezen a napon egészen formásra sikeredett, bár mosakodni egész héten nem lehetett és azt gyanítottuk, hogy a mobil WC-ket sem tisztították.

Augusztus 23. hosszútáv döntõ
A hosszútáv a sprint selejtezõben már használt erdõ déli részén zajlott. Az erdõben volt néhány komplex völgy, de mivel az egész a város közepén helyezkedett el, tele volt utakkal, ösvényekkel. Az útvonalválasztás a legtöbb helyen útválasztásra redukálódott, sok külföldi versenyzõben ezzel hiányérzetet hagyott. A hõmérséklet ismét 35 fok volt, melynek következtében sok, fõleg skandináv futó föladta a versenyt. A pályákban volt egy egészen hosszú aszfaltfutás is (a fiúknak 3-4 km a város közepén…). A lányoknak a körülmények nem voltak idegenek, két közepes futással Fanni 24., Detti 29. lett, egymástól egy percnyire. Fizikailag rendben voltak, ennyi elég is volt. A fiúknál Ádám miatt nagyon aggódtunk, mivel 2-3 napja gyomorrontás kínozta és még a rajtban sem volt biztos abban, hogy végigbírja-e a versenyt. Az átfutóponton még a 13-15. helyen állt, ezután azonban egy háromperces hibát vétett. Megzavarta az is, hogy nem vette észre, hol kezdõdik a pályájában a kombináció. Ezen hibák mérséklésével a 10. hely környékén végezhetett volna, bár a 20. helye is szép teljesítmény. A cél ezúttal a helyi Skanzenben volt, ami kb. háromszor akkora lehetett, mint Szentendrén, hasonló mennyiségû objektummal. Az átfutópontot látványosan, egy szélmalomhoz telepítették. Sajnos csak utólag derült ki, hogy az átfutóponton mért részidõk nem adnak reális képet a verseny állásáról, mivel a kombinációs részbe esett bele.

Augusztus 25. váltó
A terep és a célhely megegyezett a hosszútávéval. Évi nem akart a középtáv kudarca és tájékozódási problémái után elsõnek futni, de végül Fannival hárman abban állapodtunk meg, hogy maradjon az eredeti Évi-Fanni-Ildi sorrend. Évi nagyon jól kezdett (saját belátása szerint is) és 8. helyen hozta a váltót 2,5 perc hátránnyal. Ennek örömére el is vitték doppingvizsgálatra. Fanninak a három korábbi jó futás után ezúttal nem ment, Évitõl is 7,5 percet kapva immár jelentõs lemaradással hozta a váltót. Szerencsétlenségére beragadt egy olyan mocsárba, ami a térkép (és korábbi tapasztalatok alapján) nem tûnt vészesnek. Itt egyébként más csapatok is perceket vesztettek. Ildi aztán kellemes meglepetésre az átfutón már 10. helyen jött, azonban hárman is lehajrázták, így a lányok 13.-ak lettek. Úgy érzem, valahol ez volt a reális szereplés, de a körülmények fényében kicsit csalódottak voltunk (a 9. hely is két percen belül volt).

A fiúknál Ádám nagyon jól kezdett és a késõbbi 2. svédekkel egy bolyban a 10. helyen váltotta Istit. Az õrült iramot Isti végül nem bírta és becsúszott egy nagyobb hiba is, melynek következtében a 18. helyen váltotta Zsoltot. Zsolt futása teljesen rendben volt, nem vesztett sok idõt, de hátulról a bolgárok így is lehajrázták, így a fiúk 19.-ek lettek. Úgy érzem, hogy a 15. hely lehetett volna reális ebben a mezõnyben.

Augusztus 26. sprint döntõ
Helyszínül a helyi botanikus kert szolgált, ami európai szemmel nézve egy kicsit bozótos volt. A cél és a terep is szebb volt az addig látottaknál, nehézséget a sok növényzeti objektum jelentett. Hasonló értékûnek látszó útvonalakban akár fél percet is lehetett veszíteni, ugyanis az utak minõsége igen változatos volt azonos térképjelen belül is. Ezúttal is érzõdött a csapaton az "utolsó nap" szindróma, mindenki már alig várta, hogy kétheti korántsem ideális körülmények után végre hazamehessen. Ezúttal nem sikerült 30-on belüli eredményt produkálni és úgy gondolom, joggal voltunk csalódottak.

Edzõtábor: talán kissé lefáraszotta a versenyzõket. Akik voltak már kint korábban Kijevben, próbáltak minél késõbb érkezni. 2008-ban Csehországban talán nekünk is így kellene cselekedni, az otthoni felkészülés, körülmények nyugodtabbak és olcsóbbak is.
Szállás: utólag a pénztárcánkhoz mérten a legjobb választás volt. Bár háromcsillagos szállodához képest többet vártunk tõle, de a versenyközpont is itt volt és a szállítások is innen indultak. A légkondicionálás hiányát is sikerült elviselnünk. Szinte biztos, hogy alacsonyabb komfortfokozatú helyen nem bírtunk volna ki ennyi idõt.
Szállítás: szintén jó választásnak tartom, hogy a közös szállítást választottuk (többek között a finnekkel együtt), de a szervezõknek ez okozta magasan a legtöbb problémát.
Étkezés: a szállodában minden nap csak nagyon kis választék állt reggelire rendelkezésünkre, lényegében minden nap ugyanazt ettük. Az ebédeket a versenyzõk a versenynapokon a célban kapták (ez minõségileg és mennyiségileg rendben volt, ára azonban egy városi ebéd háromszorosa volt), vacsorájukat egyénileg intézték. Utólag ez jó választásnak bizonyult, tizenvalahány ember igényeit nehéz lett volna összehangolni. A versenyzõk ezáltal nagyobb szabadságot is kaptak. Gyomorbántalmakkal kevesebb problémánk volt, mint más csapatoknak.
Versenyek: a versenyzõk elmondása szerint maguk a térképek és a pályák jók voltak, nekem a középtáv kivételével technikailag könnyûnek tûntek. A célban nem volt meg az a VB-hangulat, mint tavaly. Alig volt nézõ, a célokban minimális volt az infrastruktúra, hiányzott a kivetítõ. A szervezés elégséges volt, de semmi több. Többek rémületére az olaszok meg is jegyezték, hogy ilyen VB-t akár õk is képesek lennének rendezni!
Szabadidõ: a versenyzõket arra ösztönöztem, hogy a versenyek között próbáljanak meg kikapcsolódni, amit így-úgy meg is tettek. Úgy gondolom, hogy egy kéthetes periódust lazítás nélkül nagyon nehéz magas szinten végigcsinálni. Ezúttal senki nem készült kifejezetten a bankettra (35 fokos hõmérsékletû teremben lett volna megtartva…)
Hangulat: a versenyzõk nem voltak felkészülve az Ukrajnában uralkodó körülményekre. A város koszos, poros és szemetes volt, egyszóval lehangoló. A versenyzõknek ez az atmoszféra alaposan betett. Próbálkoztunk ezen javítani, több-kevesebb sikerrel.
Eredmények a VB honlapján: http://woc2007.org.ua/live/official-results.html
Térképek a VB honlapján: http://woc2007.org.ua/live/maps.html


Less Áron



Vissza a Tájoló 2007/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!