Hungária Kupa 2007 - gyerekverseny


Számomra a gyerekverseny rendezése új kihívást jelentett, miután 12 év elteltével újra én lettem megbízva a feladattal.
Próbáltuk úgy megoldani a gyermekek versenyzését, hogy ízelítõt kapjanak a "nagyokéból", azaz õk is úgy érezzék, igazi térképpel futnak, és persze hagyományosan bélyegeznek. Próbálni rávezetni a gyerekeket a késõbbiekre.
Mielõtt a pályák tervezésének nekiálltunk, eldöntöttünk alapelveket: nem fogunk idõt mérni, és így eredményt sem hirdetünk, mert azt gondoltuk, a gyerekeknek az élmény fontosabb legyen, mint a díjazás.
Nem utolsó sorban azért, mert sok olyan gyerekversenyt láttunk korábban, ahol a gyerek lába le sem ért a földre és az eredményhirdetésnél sem mertek kiállni!
Persze nálunk is volt motiváció: minden nap végén meglepetés csoki várta õket, melyet szponzor által sikerült elõteremteni (Mars, Snickers, Bounty, Twix ), ötödik napon pedig mindenki értékes tárgyjutalmakból választhatott.
A térkép kivágat és a napi pályák megtervezése elõtt helyszíni szemlét tartottunk és felmértük, merre tudjuk a cél területén, ill. annak közelében elhelyezni a pontokat.
Ugyan kisebb területek álltak rendelkezésünkre, de ez jó ürügy volt arra, hogy a versenyt közelebb vihessük a nagyok versenyéhez, és a kicsik is úgy érezzék, részesei az igazi versenynek, a felnõttek pedig tekintettel legyenek a jövõ tájfutóira!
A pályatervezésben, rajzolásban és a kivitelezésben férjem, Vinicz, a harmadik napon Kelemen Janó, míg gondolatainkban gyermekeink tapasztalatai voltak nagy segítségünkre.
A térképeket próbáltuk igényesen, nyomdai úton elõállítani.
Mind az öt napot külön céllal és pályákkal bonyolítottuk. Magát az útvonalat a Hungária kupához méltó piros-fehér-zöld papír zászlócskákkal (az egészen picik is a föld közelében könnyebben tudják követni) tûztük ki, míg a pontokat kis edzõ bóják jelezték.
A pontérintést a térképre készített "kartonon" kellett igazolniuk úgy, hogy a csali pontokra is figyelemmel legyenek! A kartonon persze igazi szimbólok voltak, hogy kicsit tanulják is ezen jelrendszert.
Nekem a 4. napi térkép és karton tetszett a legjobban, mert itt maga a kód és a tereptárgy teljesen egyeztek (lásd, mellékelve).
Nagyon jó hangulatban zajlottak a versenyek, napi 150- 200 gyerek indult. Volt olyan is, aki nem elégedett meg azzal, hogy csak egyszer fussa le a pályát.
Úgy éreztem, hogy gyerekek és szülõk egyaránt elégedettek voltak és tetszett a résztvevõknek egy másfajta szemlélet kipróbálásával rendezett gyermekverseny, hiszen nagyon sok pozitív visszajelzést kaptam!

Lejegyezte: Viniczainé Kovács Ildikó



Vissza a Tájoló 2007/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!