Tájbringa EB - idén másodszor


Tavaly rendeztek elõször EB-t a sportágban, ami elõszörre talán túlzásnak is tûnt: VB, EB - szinte sok is a jóból, meg hát a két verseny mezõnye között sincs túl nagy különbség. Mégis jó kezdeményezésnek bizonyult, különös tekintettel arra, hogy a felnõtt kategóriákat a kontinensviadalon ifi, junior és szenior kategóriákkal bõvítették, újabb korosztályokat motiválva ezzel, hogy világversenyhez illõ edzésmunkával készüljenek a megmérettetésre. A felkészülésben azt hiszem nem is volt hiba, az idei tél a síelni vágyóknak ugyan nem kedvezett, de a kerékpáros alapozáshoz ideális feltételeket biztosított: a hétvégi hosszú tekerésekre rendszeresen összejött a csapat, és akár 4-5 órát is bringázhattunk a fagyhalál veszélye nélkül. Így tavaszra már tényleg a terepre és a tájékozódásra koncentrálhattunk - két hazai és 3 külföldi versenyen vett részt a válogatott, és két hosszú hétvégét nyilvánítottunk edzõtáborrá, az elmúlt két évben népszerûvé vált õszi tájbringás sorozatot pedig idén elõrehoztuk: márciustól az EB-ig 10 alkalommal gyûjtöttük a rutint a térképolvasáshoz, útvonalválasztáshoz.
Ezek után az olaszországi tájbringa EB-n meglepetést már csak a Toszkán idõjárás okozott: a jósolt 30?C, napsütés helyett szinte minden nap esett az esõ legalább 1-2 órát. Panaszra azért azt hiszem nem lehet okunk - az idõ kellemes meleg, a sár elviselhetõ, szállásunk ideális, ellátásunk elsõrangú (kösz Sün), a terep változatos, a térkép korrekt volt. A rendezõk ugyan kicsit "olaszosan", de tisztességgel megoldották a feladatot, a 4 versenyszám lement komoly hiba nélkül (persze lehet hogy ezalatt Zetor, aki ellenõrzõbíróként vett részt az eseményen öregedett néhány évet…). Az alig 1-2 éves múltra visszatekintõ sprint szám terepe egy gerinctõl a folyóvölgyig tartott, az elõzetes várakozáshoz képest szolid szintemelkedésekkel, kiolvasható jelsûrûséggel, kevés útvonalválasztással. Elsõ versenyszámként a térképpel való gyors kontaktusteremtés és állandó koncentráció jelentette a kihívást. A középtáv a már megszokott arcát mutatta, helyenként megállva is nehezen kiolvasható úthálózat "tizedelte" a mezõnyt, és itt a "pici mellémenések" gyakran 10-20-30 m szintet jelentettek, ami persze a részidõkben komoly nyomot hagyott. Üdítõ változatosságnak a felnõtt férfi pályát bevitték az emír (hogy az hogy került oda?) zárt vadasparkjába is, ahol a vaddisznók átlagon felüli sûrûsége volt a helyi látványosság, õrizték is a rendezõk az összes kaput - vaddisznót nem, csak biciklistát eresztettek át. A hosszú táv aztán ismét arról szólt, amirõl kellett - fizikailag kemény, térképolvasás szempontjából közepes/könnyû, útvonalválasztásokkal tûzdelt pálya. A távot ugyan a legtöbb kategóriában rendesen alálõtték: a felnõtt nõket 81 percre becsülték a kitûzött pályán, Tommola Paivi-nek ezzel szemben csak 60 percre volt szüksége. A fiúk már nem nagyon panaszkodtak a pálya rövidsége miatt. A hosszú táv és a váltó terepe részben átfedett, így tudhattuk mire számítsunk: sok szint, egyszerû úthálózat, sívó napsütés. Nagy meglepetés így már nem ért minket, már ami a terepet illeti, nem mondható ez el az eredményekrõl: egy tisztességes lóversenyen a tét sokszorosát nyerhette volna az, aki a magyar ifi csapat gyõzelmére tesz.
Figyelemre méltó az az egészséges versenyszellem, ami tavaly óta az ifi kategóriában kialakult - eredményeként a fiúk az erõs középmezõnybe küzdötték magukat az egyéni számokban, és hogy ez váltóban sokkal többre is elég lehet, azt már nem kell bizonygatni. Szép volt fiúk! (azért azt nem felejtem el, hogy bedobtatok a medencébe…).
Én személy szerint büszke vagyok rá, hogy össze tudtunk fogni, koordinált edzésmunkát végzõ, vidám közösségi életet élõ csapattá kovácsolódtunk, külön öröm, hogy ennek látványos eredménye is van.


Anna


És végül ízelítõnek néhány emlékezetes átmenet az idei EB pályáiból, az ifi fiúk kommentárjaival:

Attila: Számomra, a sprint maradt a legemlékezetesebb verseny, igazi pörgõs, gyors pálya volt, kevés szinttel, illetve Anna felnõtt elit kategóriában egyedüli magyarként dobogóra állhatott. Leginkább a négyes-ötös és a hetes-nyolcas átmenet volt élvezetes. A négyes-ötös átmenet igazi dh-s száguldás volt, a végét kivéve ahol pedálig érõ sziklák voltak, itt a cseh srác aki utolért oda is ütötte a középrészét, így kénytelen volt a bringáját a célig tolni. A hetes-nyolcas átmenet (képen 6-7-es) a jó pályakitûzés miatt maradt emlékezetes, mivel a nyolcas pont Montaione "óvárosának" közepén volt, a forgalom le volt állítva, egy kemény kaptató után, kávézók, kirakatok között lehetett száguldozni a cél felé

Marci: Ez az átmenet nekem emlékezetes maradt, mert ilyen amatõr hibát még a tájbringa pályafutásom alatt nem ejtettem. A kék nyilakkal jelölt úton szerettem volna eljutni a pontra. A férfi pálya 4-5-ös (képen 3-4-es) átmenetében a térkép nem jelölte a villanyvezetéket, én meg tájfutó szemmel azt kerestem, így ez egy kicsit bezavart és sikerült tovább zúznom a keresztezõdésen. Mire leesett hogy itt valami bibi van, már egy szintben voltam a ponttal így kiszaggattam a betonra és fel a kisösvényekre. Ez az átmenetem +6 percbe került. De ebbõl is csak a tanulságot tudtam levonni, hogy nem szabad mesterséges objektumokra hagyatkozni, inkább az utakban bízzunk.

Attila: A hosszú távú verseny a toszkánai dombság "lankái" között Montespertoliban zajlott, igen sok szinttel, sárral fûszerezve… Az elõzõ napok esõzései után lehetett számítani rá, hogy nem lesz száraz verseny, de arra, hogy némelyik pocsolyában elsüllyed az ember és a sár kánikulával párosul arra nem. Az egyes-kettes és az ötös-hatos átmenetet érdemes megemlíteni az egy körös ifi pályából. Az egyes-kettes, átmenetnek a patak utáni, szõlõ menti része volt maradandó élmény, mivel a meredekség hatalmas sárral párosult, melyet már széttúrtak a korábbi versenyzõk, utána felüdülés volt a réten keresztül begurulni az erdõbe. Az ötös-hatos átmenetben ismét meg kellett mászni a szõlõ melletti emelkedõt, majd a déli forróságban szõlõk és olajfák között kellett tekerni a nyílt terepen, a hatos pont közvetlen közelében érte kellemetlen meglepetés azt aki a rét szélén vezetõ utat választotta, mivel itt lábszárig érõ dagonya volt. A hosszú távnak a befutója volt még emberpróbáló, éles jobb kanyar után 14-15%os emelkedõ következett...

Ádám (a gyõztes váltó elsõ futójaként): talán ez a legroszabb átmenetem (A) ami nem a sprinten volt, mert azok értékelhetetlenül rosszak voltak Mert nem tudtam tekerni olyan gyorsan. A kettes pontot 3.-nak fogtam, úgy hogy láttam még elmenni az elsõt. Gyorsan utána mentem, le a hegyrõl, mikor kiértünk a házakhoz, az orosz elment jobbra a lett meg várt. Én elmentem balra a patakon keresztül a házak mellett föl a hegyre, és mire a ponthoz értem a lett megelõzött és még sokan mások is. Így hát felteszem azok, akik a többi útvonalon mentek vagy sokkal erõsebbek nálam, vagy jobb volt az az útvonalválasztás.

Ádám: Ez az átmenet (B-kékkel jelölve) azért emlékezetes számomra, mert ez a terep tetszett a legjobban és volt másik útvonalválasztás is, és most szerintem kivételesen a jó utat választottam.



Vissza a Tájoló 2007/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!