Gondolatok az elsõ eredeti magyar micr-o verseny kapcsán


Március 24-én a Nógrád Nagydíj elsõ napján, a középtávú futamon futhattak elõször Magyarországon eredeti körbüntetéses micr-o (a cikkben az angol elnevezést használja a szerzõ) versenyt a tájfutók. Sajnos az idõjárás az egész versenyszám látványát tönkretette (a rossz idõ miatt senki nem nézte, hogy hogyan futják a célterületen a versenyzõk a büntetõköröket), de szerencsére a lényegét, a micr-o koncepciót az idõjárás sem ronthatja el.
Tavaly õsszel találtuk ki testvéremmel, Dénessel, hogy jövõre mi is rendezhetnénk micr-o versenyt. Ez a versenyszám 2005-ben volt elõször megrendezve Norvégiában, és azóta már több országban is debütált, voltaképpen nálunk is - már 2006-ban is volt két ilyen verseny, csak azok idõbüntetésesek voltak, és nem kellett a biatlonhoz hasonlóan a hibát vétett versenyzõknek büntetõköröket futniuk a célban -, de mi az eredeti körbüntetésesben gondolkodtunk. Szerencsére egy kis kombinálással az SI-t alkalmassá tudtuk tenni a verseny közbeni micr-o pálya ellenõrzésére, és az elmúlt években az SDS által javított mátrai terepek is elég részletgazdagok egy micr-o lebonyolításához, így megrendezhetõvé vált a verseny.

Bizonyára sokan ismerik a micr-o szabályait, ezért csak nagyon röviden írok ezekrõl. A normál pálya közben egy 4-5000-es térképen kell teljesíteni egy 6-7 pontból álló micr-o pályát, melyben a pontokon nincs kód, és egy pont körül 4-5 másik pont is van (50 méteren belül). Aki rossz pontot fog egy ilyen pontcsoportban annak kötelezõ a célterületen büntetõkört futnia. A micr-o pályában van még egy vagy több kötelezõ pont, kóddal, ami azért kell, hogy ne legyen teljesen érdemes levágni a micr-o pályát és lefutni az összes büntetõkört. A micr-o pálya vége a célterületen lévõ átfutó pont, ahol a versenyzõ kiolvassa a dugókáját, és rögtön megtudja, hány büntetõkört kell lefutnia. Ezután még egy kis hurkot kell teljesítenie a normál pályából.
Sajnos az SI-vel csak azt tudtuk megoldani, hogy aki nem fogta meg a jó pontot az fusson büntetõkört (így aki minden pontot megfogott egy csoportban, az biztosan megfogta a jó pontot is, de ezzel rengeteg idõt lehetett veszteni), de például az észteknek már van SI-re is micr-o-s szoftverük (õk is idén rendeztek elõször ilyet).
Ez a fajta tájfutás még izgalmasabbá teszi a versenyzést, itt tényleg a tökéletes térkép és szimból olvasás a lényeg. Ráadásul elég izgalmas is lehet, ha például egy OB-n az átfutópontra érkezve, valaki toronymagasan vezet, aztán kiderül, hogy 3 büntetõkört kell futnia, és már borult is minden… Ráadásul látványos is, a célterületen szurkolhatunk a versenyzõknek, sõt erre alkalmas, jól belátható terepen még a micr-o pálya jó részét is láthatnánk (mivel a micr-o pálya rövidebb, mint 1 km).
Igazán persze akkor lenne izgalmas, ha a tévében minden pontcsoporton lenne egy kamera, ami az éppen odaérkezõ versenyzõ pontját "kiemelné". Így lehetne egybõl látni, hogy jót, vagy rosszat fogott az illetõ. Persze ehhez a sportágnak még elég sokat kell fejlõdnie, körülbelül annyi pénzre lenne szükség, amennyi a biatlonban van, és könnyen lehet, hogy annyi soha nem lesz. Talán még annyi újítást tudnék elképzeli a látvány érdekében, hogy a biatlonhoz hasonlóan egy nagy nyílt célterületrõl három micr-o kört kéne teljesíteni (1-1,5 km-eseket) három különbözõ, részletgazdag térképen, és minden kör után a célterületen teljesíteni a büntetõköröket. Ez már tényleg nagyon biatlon szagú, és érdemes belegondolni, hogy a lesikló VB idõpontjait át kellett tenni, mert a legnagyobb sporttelevízió-társaság, a biatlon közvetítését tartotta elsõdlegesnek.
Alapvetõen a megvalósításban az is egy nagy akadály, hogy a legtöbb "profi" élversenyzõ is ellenzi a micr-o-t, és igazuk is van. Ez a versenyforma merõben eltér az eddig megszokottaktól, és aki több évet szánt a tájfutásra, mert egyszer szeretne ott lenni a legjobbak között, annak tényleg kockázatos lehet váltani. Mindenesetre idén már Világ Kupa futamon is lesz micr-o, szóval szépen lassan azért elfogadtatja magát a tájfutóvilággal ez a norvég találmány.
A jövõ évi versenyeinken (Nógrád Nagydíj, Országos Diákolimpia) is tervezünk még egyéb újításokat, amiket külföldi tapasztalatokból használunk fel, az õsz folyamán errõl majd kiírásainkban olvashattok.

A Nógrád Nagydíjra visszatérve, a micr-o a legtöbb versenyzõnek tetszett, és remélem az elkövetkezendõ idõszakban is találkozhatunk ezzel a versenyformával itt Magyarországon.

Pelyhe Dániel



Vissza a Tájoló 2007/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!