Másodhegedûsként is húzza tovább a Tipo szekerét


Valamikor a hetvenes évek derekán egy salgóbányai edzõtáborban ismertem meg az alacsony termetû, de fürge mozgású tájfutó szakembert, Bogdány Miklóst, népszerûbb nevén Miksit. Hivatalosan soha nem volt szakosztályvezetõ, technikai vezetõ, mégis mindig vele azonosították a Tipográfia tájfutóit. Az õ esetében a legjobb, ha azt írjuk a neve mellé, hogy szakosztályi mindenes!
Bogdány Miklóst az MTFSZ idei közgyûlése sportágunkban végzett több évtizedes eredményes munkája elismeréseképpen Ripszám Henrik emlékéremben részesítette.

Hol és mikor ismerkedtél meg a sportággal?
- Budapesten - ahol éltem, tanultam, dolgoztam - ismerkedtem meg a tájfutással.
Fiatal koromban nagyon szerettem kirándulni, túrázni, még általános iskolásként kitaláltuk a "városi fogócskát", melynek határait a Városliget és a környezõ kerületek közeli utcái jelentették. Tulajdonképpen az igazi tájfutó versenyzéssel akkor kerültem kapcsolatba, amikor az egyetem elvégzését követõen beiratkoztam munkahelyem a Vasas-EMG, késõbbi nevén Sashalmi Elektronikus (SESE) természetbarát szakosztályába, akik nem sokkal ezt követõen gyalogtúra helyett egy tájékozódási futóversenyre hívtak. Gondoltam, ilyenen még nem voltam, hát nézzük meg!

Miként sikerült az elsõ tájfutó szereplésed?
- Ez akkor egy alacsony szintû, vagyis kerületi (!) verseny volt, négyfõs csapatok részére. Csapatunk eredményére nem, arra viszont még élénken emlékszem, hogy verseny közben én felmásztam egy fára, hátha onnan jobban látom az egyik, magát nehezen felfedõ bóját. Nem így történt. Ennek ellenére az egész rendezvény megtetszett és ettõl kezdve számítom a sportággal való komolyabb kapcsolatomat, ekkor 1962-t írtunk.
Késõbbi versenyeredményeid?
- A sportág versenyei iránti lelkesedésem meghozta számomra a sikert. Egyre jobb versenyeredményeimet követõen több évben is sikerült elérnem a felnõtt II. osztályú minõsítési szintet. Amikor jelentõsen megszigorították a minõsítési szinteket - piros pontos korszak (a szerzõ megj.) -, akkor még egyszer sikerült megfutnom a II. osztályt, de nekem akkor is, most is elég volt az, hogy egy kellemeset futok a terepen, erdõben és a szabad levegõn tartózkodom.
Hogyan lett Bogdány Miksibõl szakosztályi mindenes?
- Amikor 1970-ben anyagilag és fõként eredményeinkkel is kinõttük a munkahelyi sportkörünket, akkor Csupor Miklós tárgyalásai nyomán átjöttünk a már halódó, de nagy múltú Tipográfia TE egyesületébe. Miki volt a vezetõnk, de amint levezényelte az átigazolást, abban a pillanatban ki is szállt a vezetésbõl. Itt több szakosztályvezetõ mellett én lettem az "örökös" versenyintézõ, ezáltal gyakorlatilag a tájfutó szakosztály mindenese.
Ez idõ tájt nehéz volt a többi sportággal lépést tartani?
- Nagyon nehéz volt, mert hazánkban ekkor (is) nagy volt a focicentrikusság.
Legsikeresebb szakosztályvezetõnk, Rákos Attila szerencsénkre nagyon jó kapcsolatot épített ki az egyesület vezetõivel, így az addigi éves költségvetésünket 1974-re tízszeresére sikerült megemelnünk. Csak az akkori viszonyokra utalva, ez a "nagy" összeg 200 ezer Ft volt.
Nevesebb versenyzõink ekkor Komár Béla, Szemler István, az ifiknél Vígh Sanyi, Tóth János ("Kopasz") és Pap Lacó. Nem tudom, hogy mi, talán a jó csapatszellem tett vonzóvá minket, így sikeres átigazolásokkal tudtunk erõsíteni: Peiker György, Kéri Petya, Szaktilla János (Lala), Szopori Éva, Tumay Ildikó mellett egy igazi nagy ászt, Horváth Magdit is sikerült átcsábítanunk, s ezzel egy OB-dobogós nõi csapatunk lett. A felsoroltak közül többen edzõként is erõsítettek bennünket (Magdi jelenleg is).

Az egyesület mindig is híres volt a versenyrendezéseirõl. Ezen a téren mikor kezdõdött el a Tipográfia TE pályafutása?
- A Rózsa Ferenc emlékverseny lebonyolításával kezdtünk 1971-ben vagy talán 72-ben. Emlékszem a Szentendrei-szigeti (Horány) általunk helyesbített, fotózott fekete-fehér (!) térképre. Hamarosan kiharcoltuk, hogy rendezvényünk I. osztályú legyen, így 1975-ben indult útjára a Tipográfia kupa. Az elsõ versenyt Tolna megyében, Szálkától északra egy saját helyesbítésû, természetesen már nyomdai úton készült színes térképen bonyolítottuk le. Azóta is talpon maradt ez a versenyünk, s a kevés éjszakaik egyike, a Szélrózsa kupa is.
Mint sok más magyar sportegyesületet, a Tipográfia TE tájfutóit is elérte a rendszerváltás?
- Igen elérte. 1993-ban az egyesület vezetõje azt mondta nekem, ti ügyesek vagytok, a saját lábatokon is meg tudtok élni. Próbáljátok meg, mert mi már nem tudjuk tovább finanszírozni a szakosztály tevékenységét!
Sikerült a váltás?
- 1994-ben a Tipográfia tájfutói megalakították a Tipo TKE egyszakosztályos sportegyesületet, megtartva az ismert és jól csengõ TIPO nevet. Életben maradtunk és ma a sportág egyik meghatározó jelentõséggel bíró egyesületeként tudunk tovább mûködni.
Több évtizedes egyesületi munkád során mire vagy a legbüszkébb?
- Arra vagyok a legbüszkébb, hogy amikor a társadalmi szakosztályi tevékenységembõl háttérbe vonultam, be tudtam vonni a szakosztály irányításába a fiatalokat, akik a mai Tipo-t sikeresen vezetik. Én az adminisztrációs és pénzügyi teendõket vállaltam el, mely feladatokat "másodhegedûsként" szívesen végzem.

Zentai József



Vissza a Tájoló 2007/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!