A 2009-es tájfutó válogatott keret


Elkezdődött a felkészülés a 2009-es hazai Világbajnokságra!
Az én célkitűzésem egyéniben és váltóban az egyszámjegyű eredmények elérése. Ennél több terhet nem teszek a versenyzőkre, magasabb célokat csak mindenki maga tűzhet ki saját maga elé, és tudom, vannak ilyenek közöttünk.

Az idei alapozás már több magyar tájfutó számára a négyéves program részét képezte. Jelenleg nincs egy olyan versenyzőnk sem, aki sikerrel venné fel a harcot a világ legjobbjaival, de több tehetséges és elszánt fiatal - elsősorban - férfi tájfutónk tűzte ki céljául, hogy bekerül a nemzetközi élmezőnybe.
A szövetségi kapitány kitűzte a négy év feladatait, hiszen csak fokozatos fejlődéssel érhetünk célt:

2006. A nemzetközi eredmények megalapozása
A legjobban felkészült kerettagok rendszeresen versenyezzenek erős nemzetközi mezőnyben, szerezzenek minél több tapasztalatot. Az ez évi követelményeket úgy kell meghatározni, hogy minél többen teljesítsék, erősíteni kell az önbizalmukat.
A következő három évben viszont - előre ismertetve - egyre szigorúbb követelményeket írok ki, elsősorban a megkívánt nemzetközi eredmények terén, megközelítve a nemzetközi élmezőny színvonalát, meghatározva a fejlődés menetét azoknak, akik vállalják az ehhez szükséges munkát. Így a jelöltek nem indulnak reménytelen helyzetből, de világosan látják, hogy hová kell eljutniuk.

2007. Megközelíteni a nemzetközi élmezőnyt
Az előző év(ek) tapasztalatainak birtokában a felkészülés fizikai, technikai és lelki területen a kitűzött követelményei alapján történjék. Ilyen felkészülés mellett már biztosan lesznek olyan részsikerek, versenytapasztalatok, melyek nemcsak utat mutatnak a további edzésmunka mennyiségének, formájának és intenzitásának, hanem olyan sikerélményeket is adnak, melyek megnövelik az önbizalmat a további munkához.

2008. Eredményes szereplés a nemzetközi élmezőnyben
Akik eddig keményen dolgoztak, azoknak a nemzetközi felnőtt mezőnyben már az első tízben kell többször szerepelni egyéniben és/vagy váltóban.

2009. A legjobb teljesítmény elérése a magyar Világbajnokságon!
Aki már az előző évben sikerrel csatázott a legjobbak ellen, annak meglesz az a nagy lelki előnye, hogy legalábbis úgy állhat majd rajthoz bárki ellen a Bükkben, hogy: "már többször összecsaptunk, én is vagyok olyan jó, mint ők, most megmutatom, hogy …"
De innen már minden versenyző maga határozza meg, mit akar elérni, én csak az utat mutathatom meg, senkire sem teszek olyan terhet, hogy mit várunk tőle. Azt hiszem nem is kell, mert legjobbjainknak már most nagyra törő terveik vannak.

A jelöltektől azt kérem, hogy: "Tűzz ki célt magad elé, legyen nagy cél, hogy érdemes legyen érte áldozatot hozni, de legyen reális, elérhető".
Jelenleg kb. 40 versenyző van a "látómezőmben". Köztük vannak olyanok, akik már bizonyítottak, Ifi Európa-bajnokok és helyezettek, Junior VB helyezettek, tapasztalt felnőtt régi kerettagok. Mások előtt pedig ott a lehetőség, hogy kiemelkedjenek, de mindenkinek sokat kell fejlődni ahhoz, hogy a világ legjobbjaival felvegyék a versenyt.
"Nem azt nézem elsősorban, hogy most mit tudsz, hanem hogy mit akarsz elérni, megteszed-e érte, amit kell, és hogyan fejlődsz, és küzdesz-e oroszlánként."
A mérce a nemzetközi élmezőny. Azt kell tudni, amit ők tudnak. Ez egyben meghatározza a követelményrendszert is.
Fizikai téren: úgy kell futni, mint a VB győztes! Az interneten elérhető a nagy versenyek győzteseinek pályája, útvonaluk részidőkkel. Bárki kiszámolhatja, hogy mekkora távon, mennyi szinttel kb. milyen terepen mennyi időt kell futni. Erre kell edzéseken törekedni, és fokról-fokra megközelíteni és elérni!
Technikailag mindent kell tudni. Ismerek olyanokat, akiknek nagyon jó a tájékozódási érzékük, jó "szimattal" tájékozódnak, mások alaposan megtanulják és begyakorolják a tájékozódási elemeket az útvonalválasztástól az iránymenetig. Nos, a VB-ken mindkettőre szükség van. Persze a hazai élmezőnyben mindenkinek van - esetleg különböző - tájékozódási érzéke, és valamennyire ismeri is az eszközöket, de magas szinten kell begyakorolni, automatikussá tenni az egyes részelemeket. Sajnos tudom, hogy aki érzésre jól tájékozódik, az nem nagyon szereti megtanulni a pontosságot, hiszen "nincs rá szüksége".
Mindenekelőtt azonban a koncentrálóképesség dönti el a helyezéseket az élmezőnyben, de ez is fejleszthető lelki felkészüléssel.
A válogatási rendszer is figyelembe veszi a nemzetközi eredményességet. Két részből áll: alapkövetelmények és válogatóversenyek. Előbbi azt jelenti, hogy a Világranglista versenyeken meghatározott, évről-évre alacsonyabb helyezést kell elérni, és a cseh (vagy más tájfutó-élvonalbeli ország) rangsoroló versenyein meghatározott eredményt kell elérni. Természetesen fizikai alapkövetelmények is lesznek, de itt a terepkörök nagyobb hangsúlyt kapnak.
A második rész a konkrét válogatóversenyeket jelenti, melyeknél az irányzat az, hogy minél kevesebb legyen, hiszen amire válogatunk - a világversenyen - is egyetlen futamon kell nagyot alkotni. Ezen kívül ez egyes versenyszámokra a jövőben külön-külön kell majd válogatnunk.
Ez a válogatási rendszer a végső cél irányába mutat. A nemzetközi eredményességet csak erős mezőnyű nemzetközi versenyeken való rendszeres részvétellel lehet elérni. Máshol nem kerülünk olyan helyzetbe, hogy csak a rajttól a célig tartó folyamatos maximális koncentrációval elért, hiba nélküli erős tempójú futással lehet nyerni, élen végezni. Itthon egy biztonsági futással vagy erős tempóban hibázásokkal is eredményes lehet valaki. Erős nemzetközi mezőnyben ez közepes eredményhez sem elég.
A válogatás során bekerült versenyzőink idén a Felnőtt Európa-bajnokságon a Junior VB-n, a Felnőtt VB-n, a Főiskolás VB-n, a Felnőtt Világ Kupán és a Junior Európa Kupán indulhatnak. Nem a válogató verseny a cél - azaz a kijutás - hanem a fő versenyen való helytállás. Azt szeretném, ha azok utaznának, akik a hivatalosan megfogalmazott célkitűzéseknél többet akarnak elérni, tehát nemcsak rajthoz állni. Amit én várok - idén - az utazóktól, hogy (A) döntőbe kerüljenek, ez a minimális elvárás, belül ennél többet kell kitűzni.
Azt mondhatom, hogy azokat keresem, akik mindent megtesznek a sikerért, komoly célokat tűznek ki maguk elé, és ennek érdekében keményen edzenek és teljes szívvel versenyeznek, áldozatokat is vállalnak. Három srác például hosszabb időre Norvégiába költözött, azért hogy ott készüljön erős edzőpartnerekkel, erős mezőnyű versenyeken, fizikailag és technikailag nehéz terepeken. Meglátjuk mit érnek el, drukkoljunk nekik! Másik két versenyző pedig szintén skandináv klubtól kapott ajánlatot a színeikben való versenyzésre, közös felkészülésre. Ez is azt mutatja, hogy a magyarok is lehetnek olyan jók, mint legnagyobb ellenfeleink, én is bízom bennük és a sikerükben!
A 2009-es Válogatott Keretért sokan dolgoznak: maguk a versenyzők, edzőik, vezetőik, az Elnökség, az Edzőbizottság, a főtitkár, az iroda, a keretnél az intéző, válogatási-, felszerelés-, honlap felelős, további segítők, a szövetségi kapitányok, és nem szeretnék megfeledkezni a támogatókról.
Közös a munka és közös lesz a siker, amit el tudunk majd érni!

Hegedűs Zoltán
felnőtt és junior szövetségi kapitány


Vissza a Tájoló 2006/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!