Érték vagy élmény


A tájfutás hosszú évek óta küzd azzal, hogy szélesítse utánpótlásbázisát, megállítsa a sportág öregedését, és népszerűvé váljék a fiatalok körében. Mindezt abban a közegben, ahol a rendszeres sportnak jelentősen csökkent az elfogadottsága. Míg húsz éve egy általános iskolai osztályban azok voltak kisebbségben, akik egyáltalán nem sportoltak, ma megfordult ez az arány, a valamit rendszeresen mozgó iskolások vannak jelentős kisebbségben. Ezt sokan a családok anyagi helyzetének megváltozásával magyarázzák és az ingyenes sportolási lehetőségek beszűkülésével. Ennek hatása jelentős is, azonban nem magyarázza önmagában a gyökeresen megváltozott helyzetet.
A rendszerváltás óta eltelt bő másfél évtizedben világunk jelentős változáson ment keresztül, aminek annyiban van köze a nálunk végbe ment politikai változásoknak, hogy a nyugati civilizáció hatása kontrollálatlanul és fékezhetetlenül juthat el hozzánk is. A ma Magyarországon elnyomó túlsúlyban szereplő kereskedelmi csatornák (a közszolgálati televízió is olyan elvek szerint működik a gyakorlatban, mint egy kereskedelmi adó), és az internet jelentős mértékben határozza meg gondolkodásunkat, különösen a fiatalokét. Ennek hatására a mai potenciális utánpótlás korosztály egész másképp gondolkodik és látja a világot, mint az a korosztály, amelyik igyekszik bevonni őket egy különleges, bár széles körben ismert sportág résztvevői közé.
Mi a legnagyobb különbség a két korosztály világlátása között? Míg a mai harmincas, negyvenes és ötvenes korosztály alapvetően értékelvűen gondolkodik a világról, addig a fiatalok számára a média az élmény elsődlegességét közvetíti. Semmi sem örök, minden változik, újabb és újabb élményeket akarnak megélni a saját szórakoztatásuk kedvéért. Az alábbiakban Hankiss Elemér összefoglalójával mutatom be a szemléletváltás főbb elemeit.

Korábban
Ma
Szeresd felebarátod
Áldozd föl magad
Légy becsületes
Engedelmeskedj
A szegénység erény
Esendő vagy
Dolgozz
Teljesítsd a kötelességed
Szeresd önmagad
Teljesítsd ki önmagad
Légy sikeres
Légy autonóm
A gazdagság jutalom
Erős vagy
Élvezd az életet
Harcolj a jogaidért

Nézzük ennek fényében a teljesség igénye nélkül, milyen tájfutás lehet vonzó a fiatalok számára?
Játékos és élményközpontú.
Ma eleve versenyrendszerről beszélünk, amely szigorú szabályokkal rendelkezik a minősítésekről és a pontokról, jogosultságról. Lássuk be, ezek értékelvű szempontok. Élmény szempontból értékelhetetlenek, sőt taszítóak, megbéklyóznak, és akadályozzák az élmény megszerzésének szabadságát. El kell fogadjuk, hogy önmagában a versenyrendszerünk érdeklődők százait, ha nem ezreit tartja távol a tájfutástól.
Az egyéni érdek van előtérben.
Például a nevezési és jelentkezési rendszer, amely klubokat kezel egységként, nem egyéneket, ennek ellentmond. Legutóbb komoly nehézséget jelentett az egyik klubban annak megszervezése, hogyan gyűjtsék be a résztvevők nevezési díját, ki intézze a nevezéseket, és jelentkezzen a versenyeken. Ma, amikor mindenki másképp utazik, eltérő mennyiségű időt szán egy versenyre, sokan jellemzően kártyával fizetnek, ez az ügyintézés anakronisztikus, ugyancsak akadályozza a sportág hozzáférhetőségét.
Számos, lapunk hasábjain már elemzett tényező mutatja, hogy alapvetően a sportág rendszere akadályozza, hogy sokakhoz el tudjon jutni. Azt javaslom, másképp vegyük komolyan a tájfutást. A játékosságot és az élményt helyezzük előtérbe, míg a szabályokat, rendszereket érdemes lazábban venni.


Dr. Lantos Zoltán


Vissza a Tájoló 2006/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!