A régi BEAC és az OCAD9


Ezúttal egy olyan tájfutó térkép részletét is bemutatom, amelyik soha nem jelent meg. Az OCAD9 segítségével fázisrajzokból is elő lehet állítani színes térképeket. A térkép kapcsán a legendás BEAC-os gárdáról is ejtek néhány szót.

Az 1960-70-es években (is) a BEAC tájfutók a sportág hazai fejlesztésének élharcosai voltak. A dr. Vörös István által alapított szakosztály az első önálló tájékozódási futó szo. volt (1962) és rendszeres toborzással a következő években sok fiatallal ismertették meg a sportágat, akik közül több kiváló versenyző lett. Most nem a versenyeredményekről, csak a szakmai újításokról írok. A BEAC-osok találták ki (vagy legalább a hazai meghonosításon ügyködtek) a százalékos minősítést a helyezési számok helyett, a szórócédulát, a mikrosprint ősét, a vízhatlan térképet stb. Rengeteget tettek a térképek jobbá tételéért (az első okleveles (tájfutó) térképész: Síkhegyi Ferenc), skandináv helyesbítőket hívtak hozzánk és az Eötvös Loránd emlékversenyen is volt mindig valami újdonság. Szenzáció volt 1970-ben (a később hagyománnyá lett, soha nem árusított) az első Eötvös-trikó (akkor még nem pólónak hívtuk), a grafikát még sok évig Lux Iván készítette.
Nem minden újítás vált be, volt amit technikailag volt nehéz kivitelezni (pl. vízhatlan térkép), volt ami megelőzte korát (pl. a mikrosprint ősének tekinthető nevető bóják botrányt okoztak), volt amit az MTFSz tiltott be (a pontérintést igazoló szórócédula, lett belőle otthagyandó) és volt, amikor egyszerűen nem bírták ki, hogy már megint a BEAC-osok találtak ki valamit, ezért elvetették, aztán később más javaslatára vezették be (százalékos minősítés). Ez utóbbiról még annyit, hogy a számítás megkönnyítésére készült egy sokoldalas stencilezett táblázat, amely minden szóbajöhető eredményhez megadta annak 120-140-170%-át, hogy az idősebb (lustább?) versenybírók se tiltakozzanak. Erre azért emlékszem ilyen jól, mert a lapok összerakásában gyerekként magam is részt vettem a Múzeum körúti ELTE épületben, ahol Pista bácsi akkori munkahelye volt.
A fejlesztés fontos része volt az Eötvös ev. nemzetközivé tétele 1969-ben, terepnek a pusztavacsi erdőt szemelték ki, majd az engedély megszerzése után Bíró Sanyi látott neki a térképjavításnak. Bojárszky Dezső visszaemlékezései szerint (köszönöm a segítséget) Sanyicsku egy fácánetetőben lakott a terepi munka során, míg a főszereplő már csak arra tud visszaemlékezni, hogy nappal egy boglya tetején hagyta a holmiját, mert az így nem látszott lentről. (Bíró Sanyi évtizedeket töltött Lipótmezőn, nemrég osztályvezető főorvosként nyugdíjazták, mostanában unalmát magánrendeléssel, könyvkiadással és építkezésekkel űzi el.) A térképet Dezső rajzolta meg és a rajzok leadása előtt még egyszer lementek a terepre a pontok helyét ellenőrizni. Az erdőben éppen hadgyakorlat folyt, de csak hazafelé menet szólították meg őket, de akkor szigorúan. Szerencsére náluk volt az engedély, így hazamehettek, de másnap reggelre Dezsőt berendelték beszámolásra.
Szakosztályunk elnökének volt annyi lélekjelenléte, hogy kora reggel a cég fotósával felvételeket készíttetett a rajzokról, csak utána vitte el azokat a katonákhoz. (A fotósnak megmondta, legjobb, ha nem emlékszik semmire.) Természetesen soha többet nem látták a művüket, de volt annyi becsület a tisztekben, hogy elismerték, a katonaság hibázott az engedély kiadásakor, ezért a Néphadsereg költségére csináltattak az Eötvösre egy másik térképet! Így született meg a Hetényegyháza melletti Alföld 5 térkép a Kartográfiai Vállalat kivitelezésében. A félreértés oka az lehetett, hogy ebben az időben még a katonai térképeken sem tüntették fel a laktanyákat, raktárakat és más katonai létesítményeket, azok csak egyetlen 50ezres térképsorozatra voltak (kézzel) berajzolva, amelyet a minisztérium páncélszekrényében őriztek. Egyik katonai szerv nem tudott a másik titkos objektumairól és viszont.
Ekkortájt a színes térképek úgy készültek, hogy minden színről külön-külön úgynevezett fázisrajz készült, általában kétszeres méretben. A rajzokat a nyomdában lefényképezték és előállították a megfelelő méretű nyomólemezeket. A színes térképet legtöbbször csak a nyomtatás után látták először a térkép készítői. (Komolyabb térképművekről először próbanyomat készült, de a tájfutó térképek költségvetésébe ez nem fért bele. Később ún. összforgatással pótolták a próbanyomatot, amikor már az MNTI (katonai térképészet) készítette a tájfutó térképeket.)

Az előző oldalon bemutatott négy térképrészlet a pusztavacsi erdő nagyjából azonos részét ábrázolja. Az első kettőről Bozán György írt a 2003/6-os számban, az elsőről Hrenkó Pál is 1973-ban. A harmadik a BEAC fent emlegetett térképe, a negyedik a Postás kupára készült új térkép. Jól látható a térképezés rohamos fejlődése a hatvanas években és a mai színvonal.
Sajnos az 1969-es térkép fotómásolatai nem engedtek meg jobb minőséget, ezért a teljes térkép közléséről is le kellett mondani. A beszkennelt fázisrajzokat az OCAD9 Background map >> Options ablakban tudjuk színessé tenni, sajnos csak a profi változatban. Némi ügyességgel javítani, hozzárajzolni is lehet az eredeti térképhez.

Hegedüs Ábel térképész
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Térképtára


Vissza a Tájoló 2006/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!