Micr-O a jövő évi VB középtávján


Az, hogy a média becsalogatása a tájfutásba, a sport megismertetése a széles nagyközönséggel, milyen fontos manapság, nem jelent újdonságot. Emiatt jött ki a tájfutás az erdőből, nőtt meg a városi versenyek népszerűsége, s valahol ez volt egy egyik célja a Park World Tour széria elindításának is. Televíziós közvetítés szempontjából eddig kézenfekvő volt, hogy csak a rövid táv jöhetett szóba, most viszont jelentős változás készül: a jövő évi VB-n a középtávot adja majd élőben több északi társaság mellett az egyik svájci csatorna is. Hogy miképpen? A trükk neve MicrO.
Természetesen nem arról a versenyformáról van szó, amit nálunk a salgótarjáni sporttársak honosítottak meg, legutóbb a Hungárián rendezve mikrosprintet. Hasonlóság persze van, de a különbségek is szembeötlők. A középtávú pálya első fele olyan, mint eddig, ezt követően viszont új térképet kapnak a versenyzők és következhet a MicrO-rész. Itt az ellenőrzőpontok közelében több más pont is található. Mindegyiket bója jelöli, de a versenyző szimbólján nincs megadva, hogy melyik a helyes kód. Neki kell kiválasztania a több bója közül azt az egyet, ami pontosan ott van, ahol a térkép jelöli. Ez így hasonlít arra a versenyformára, mely ma is létezik Magyarországon tájékozódási túraverseny néven, s mely az idősebb sporttársak számára is ismerős, hiszen nálunk lényegében ebből fejlődött ki a tájfutás. A tévesztésért, vagyis rossz pont fogásáért a túraversenyen hibapont jár, a MicrO-nál viszont távnövelés, mely viszont a biatlonból lehet ismerős. A MicrO kitalálói nem is titkolják, hogy a sílövészet adta a mintát, a lényeg az, hogy izgalmassá váljon a verseny és jól közvetíthető legyen. A büntetés behajtása is hasonló lesz, mint a biatlonban, a versenyző a MicrO-rész végén a cél melletti átfutópont környékén annyi büntetőkört fut, ahány pontnál hibázott. A MicrO részt nagyjából 5 perc alatt teljesítik a futók, ugyanennyi ellenőrzőponttal, majd büntetőkörrel vagy anélkül futnak tovább egy kis körre, hogy még néhány normál ellenőrzőpont megfogása után érjenek a célba. A televíziónéző természetesen tudja, hogy melyik a helyes ellenőrzőpont, drukkolhat a térképet bújó futónak, hogy a jó pontot kapja ki és vigyoroghat rajta, ha rosszhoz megy oda. A dugás pillanatában (csakúgy, mint a biatlonnál a lövésnél, bocs a hasonlatért) már látszik a képernyőn, hogy hibázott, vagy nem, s végig lehet tudni, ki hány büntetőkörre számíthat. A büntetőkör nagyságát egyébként úgy állapítják meg, hogy elvileg taktikázhat is a versenyző, hogy nem szán időt a térképezésre, fogja, ami útjába esik. Nem lassul be, s ha néhányszor így is a jót kapja ki, elképzelhető, hogy még a büntetőkörrel is jobban jár annál, aki hosszú szerencsétlenkedés után választja ki mindenhol a helyes pontot.
Noha a Skandináviában a VB-k után legnagyobb presztizsűnek számító versenyen, az idei Északi Bajnokságon már debütált ez a versenyforma, sokakat meglepett, hogy a Nemzetközi Tájfutó Szövetség (IOF) jóváhagyta a dán rendezők javaslatát, hogy már a jövő évi VB-n ilyen formában rendezzék a középtávot. A dánok már két sajtóközleményt adtak ki az új rendszert népszerűsítendő, közben viszont a versenyzők körében tart a vita arról, hogy mindez jó húzás-e. A legfőbb kritika azért érte az IOF elnökségét, mert túl gyorsan, az elit versenyzők véleményeinek kikérése nélkül hozta meg a döntést. Emiatt manapság az IOF-elnökség gúnyviccek tárgya a nemzetközi tájfutóéletben, az olaszországi Világkupa bankettjén pl. épp a dán csapat javasolta külön előadásban mozgó pontok bevezetését vagy a meztelenség előírását a közvetíthetőség fokozása végett…
Az ellenzők főleg azt kifogásolják, hogy a mezőnynek nem lesz ideje kipróbálni az új versenyformát a VB előtt, erre a rendezők azt válaszolják, hogy de igen, mert tárgyalnak arról, hogy a legfontosabb elit versenyeken 2006 első felében már ilyen formában rendezzék majd a középtávot. Ezt egyébként az IOF is feltételéül szabta az új rendszernek. Sokan amiatt aggódnak, hogy az egész pályakitűzés alárendelődik a TV-közvetítés igényeinek, például a kamerák elhelyezhetőségének, a dán rendezők azonban ígérik, hogy ez nem lesz így, ugyanolyan technikai kihívást jelentenek majd a pályák, mint eddig. Többen rámutattak, hogy a kezdeményezés fordítva is elsülhet: ha még az elit versenyzők számára is nehezen dönthető el, hogy a sok közül melyik a helyes pont, a TV-kamerák a pontok környékén a térképet álló helyzetben tanulmányozó versenyzőket fognak mutatni - mint az az Északi Bajnokságon is történt.
Ezzel a rendszerrel természetesen hátrányba kerülnek azok a versenyzők, akiket zavarnak a külső tényezők, egyedül szeretnek futni az erdőben. A tudat, hogy a tévék előtt sok-sok ember lesi, hogy hibázik-e, sok futó számára nehezen leküzdhető feszültséget okoz, mely könnyen hibázáshoz vezet. Végül néhányan azt is felvetették, hogy nem lesz-e egyszeri történet az egész MicrO, hiszen a következő években olyan országok (köztük Magyarország) rendezik a VB-t, ahol korántsem biztos, hogy komoly technikai és emberi hátteret igénylő tévéközvetítést tudnak tető alá hozni.
Ma tehát csak annyi biztos, hogy a dánok nagy reményeket fűznek a közvetítéshez, s hogy megvan a hátterük ahhoz, hogy többszázezer olyan ember otthonába jusson el egy tájfutóverseny, akik még soha nem találkoztak a sporttal. A nagy nap 2006 augusztus 4-én, pénteken jön el. Milyen jó lenne, ha nálunk is bevállalná valamelyik tévé.

á.g.


Vissza a Tájoló 2005/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!