A látható és érthető tájfutás


Sportágunk egyik legnagyobb problémája, hogy érthetetlen a nagyközönség számára, noha szinte mindenki elismeri, hogy érdekes és izgalmas sportról van szó. Ugyanakkor a tájfutók legtöbbje számára az erdő sűrűje jelenti az igazi tájfutás terepét, és úgy gondolják nem szabad változtatni a mostani versenyformákon, mert az a sportág lényegét érintené. Ez az ellentét és dilemma jelent meg az utóbbi hónapban az elit tájfutók nemzetközi levelezési listáján.
Ami kirobbantotta a vitát, az a 2006-os dániai VB középtávú versenyformája. Ugyanis az egyik norvég tévécsatorna és a norvég tájfutó szövetség kezdeményezésére a micro-O-nak nevezett versenyformát egy pályaelemként fogják alkalmazni a jövő évi világbajnokság középtávú versenyein. Ezt a formát a norvégok dolgozták ki a biatlon mintájára, és idén ki is próbálták, a média és a nézők teljes megelégedésére. A lényege, hogy kis területet ábrázoló nagy méretarányú térképrészleten sok pont van, amelyek nagyon közel vannak egymáshoz, adott esetben egy kúp egyik és másik oldalán. A sok zavaró pont közül kell megfogni a saját pontokat, és aki elhibázza, az rövid büntetőkört fut.
Mellette szól, hogy érthetőbbé teszi a tájékozódást, és láthatóvá a hibázást, csakúgy, mint a biatlonnál, de más tájékozódási technikát igényel, mint az eddigi versenyformák. Ez utóbbi szempont miatt többen vehemensen felszólaltak az IOF döntése ellen, hiszen alig lesz módjuk gyakorolni az új versenyformát. S bár a teljes középtávnak csak egy kis része lesz ilyen micro-O, az itt elvesztegetett perceknek súlyos következménye lehet az eredményre. Azt sokan sérelmezték, hogy az IOF kísérleti formával módosítja a legfairebb versenyszámnak tekintett középtávot, és alapos előkészületek nélkül döntött a szabálymódosításról.
Felvetődik a kérdés, miért van szükség kísérleti versenyformákra? Itthon is több kísérleti forma jelent meg az elmúlt néhány évben, elég, ha a mikrosprintre, a teremtájfutásra, a mobil-O-ra vagy a labirintus pályaszakaszra gondolunk. Ezek mindegyike érthetőbbé, láthatóbbá és átláthatóbbá teszi a tájfutást, valamilyen formában leegyszerűsíti rendkívül komplex sportágunkat. Mindazok számára, akik nem tájfutnak, sportágunk alapélménye, az eligazodás és a pontfogás, a testi és szellemi teljesítmény harmóniája nem érzékelhető, és ilyen formán a tájfutó teljesítményét sem tudják értékelni. Aki végignéz egy tájfutóversenyt, akár több pontot is belátva, nem látja, ki az, aki jól teljesít, és ki az, aki gyengén, és nem érti a sportág lényegét. A nem tájfutók számára ezt az összetett teljesítményt kell valamilyen módon megbontanunk, és érhetővé tennünk a jó teljesítményt, valamint a hibázásokat.
Az egyik lehetőség a hibázás következményeinek felnagyítása, ahogy ez a biatlonban is történik a büntetőkörökkel. Az újonnan VB programba emelt micro-O-nak ez az egyik jellegzetessége.
Másik lehetőség a teljes versenypálya belátása, ahol néhány versenyző végigfutása nyomán megtanulja a közönség, hogy melyik a jó útvonal, és milyen ütem, ritmus tartozik a jó teljesítményhez. Itt akár három-öt másodperc hiba is jól érzékelhető, a tempó és a kis terület miatt nagyítódik fel a hiba. Ilyen a teremtájfutás, és a mikrosprint is hordoz ilyen elemeket.
A labirintus még határozottabban jeleníti meg mindezt, hiszen a feladat a rejtvényekből jól ismert, és azonnal látszik, ha valaki hibázik, akár tétovázás révén, akár mert rossz úton megy.
Harmadik lehetőségként a mobil tájfutás a futást és a tájékozódást teljes mértékben szétválasztja, és a harmóniát két embernek kell megteremtenie egymással, így a két alapfeladat teljes szétválasztásával válik érthetővé a jó teljesítmény.
Ma még nehéz megjósolnunk, ezen megoldások közül melyik lesz a legvonzóbb a nagyközönség számára, néhány visszajelzésből azonban tapasztaljuk, hogy új távlatokat nyitnak ezek a formák, a teremtájfutás például sok nem tájfutó testnevelő fantáziáját mozgatta meg.
Talán a leghelyesebb ezeket a versenyformákat tájékozódási játékoknak hívni, és a tájfutó sportban megőrizni minél többet a jelenleg bevált versenyformákból, azonban a sportág népszerűsítési érdekében érdemes ezeket a játékokat alkalmazni, és további formákat kikísérletezni.

Dr. Lantos Zoltán


Vissza a Tájoló 2005/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!