Mobilos tájfutás mindenkinek


Immáron másodszorra került fel a Hungária Kupák kísérôprogramjai sorába mobiltelefonos navigáción alapuló tájékozódási verseny. Ezalatt az egy év alatt rendkívül sokat tanultunk és sok minden meg is változott a mobilos tájfutás megítélésében: megtôrt csodabogarakból eljutottunk az „érdekes játék” kategóriához. És persze akik már ki is próbálták, azoknak még többet is jelent, hiszen életkortól függetlenül egyre több visszatérô arcot látunk!
Idén Parádfürdô adott otthont a mobilos versenynek, egy csodálatos park és egy kellôen részletgazdag terület biztosította az indulóknak az élvezetes navigációt. A selejtezôn közel száz versenyzô teljesítette a pályát, a falatnyi kis parkba kiszórt 44 ellenôrzôpont tovább nehezítette a versenyzôk dolgát. A verseny az eddigi gyakorlattól eltérôen nem váltó formában zajlott, így nem volt kötelezô mindkét félnek futnia, illetve a többieknek volt idejük a két futás között megbeszélni az elsô kör tapasztalatait, hibáit. Nem kellett kapkodni a szerepcserénél az esetleges telefon- vagy headset-csere miatt, ami a korábbi váltóversenyek során gyakran nehézséget okozott. A selejtezôk gyôztes navigátorai a Hotel Freskó teraszáról irányíthatták társukat egy mindent eldöntô küzdelemben.
A kronológikus beszámoló helyett most inkább azokra a momentumokra szeretnék ebben a rövid kis beszámolóban kitérni, amik számomra feledhetetlenné tették ezt a versenyt.
Még a jelentkeztetéskor beszélgettünk baráti körben arról, hogy míg a mobilos tájfutás lehetôséget ad arra, hogy mozgáskorlátozottak is részesei legyenek navigátorként a küzdelemnek, addig a hallássérültek sajnálatos módon kirekesztôdnek a játékból. Rá néhány perccel két süketnéma sporttársunk, Szebeli István és Mihályi Ferenc állt meg a jelentkezôasztalnál és cáfolt ránk, hiszen nem csak a mikrosprint és parkverseny kiegészítô programokra jelentkeztek, hanem a mobilos versenyszám esetében is jelezték indulási szándékukat. Elôször arra gondoltam, hogy tréfálkoznak, vagy hogy nincsenek tisztában a verseny szabályaival, de nem errôl volt szó, SMS-ben kívánták teljesíteni a pályát! Átfutott az agyamon ekkor, hogy a 2300 méteres pálya teljesítése ily módon, 16 ellenôrzôpont mellett elég reménytelen feladat, így a nevezési díjuktól rögtön el is tekintettünk. De legnagyobb meglepetésemre sikerült rám cáfolniuk, egy egyezményes rövidítési rendszert alkalmazva Szebeli István a B selejtezô pályáját 40 perc alatt teljesítette, ráadásul nem is utolsóként! Az „SMS kategória” gyôzteseit végül egy üveg pezsgôvel díjaztuk, ezúton is gratulálunk nekik, számunkra ôk történelmet írtak!
A verseny másik nagy felismerése az volt számomra, hogy akár teljesen kezdôk is részt vehetnek egy mobilos versenyen! Hiszen a futónak egyszerűen csak a navigátor utasításait kell követnie, ehhez pedig a térkép ismerete egyáltalán nem is szükséges. A 13 éves Szűcs Juli, apukája nagy bánatára, eddig nem szerette a tájfutást. Talán félt az eltévedéstôl és félt egyedül kimenni a pályára, az egészen kisgyermekként kezdôk számára ez az érzés nem teljesen ismeretlen! A mobilos versenyre is csak nézôként jött el, de miután megértette a játék lényegét, úgy döntött, hogy kipróbálja. Belevágott és tetszett is neki, hiszen az ellenôrzôpont megtalálásának és a pálya teljesítésének öröme ez esetben is olyan, mint a rendes tájfutó versenyen, a különbség az, hogy egy biztonságot adhat az, hogyha apu navigál! (Nem is beszélve arról, hogy jó a játék...) Juli sikerén felbuzdulva kishúga, Piroska is végigment a pályán és mindketten várják a következô mobilos versenyt! Ki tudja, lehet hogy egy idô után egyedül, térképpel a kézben is kipróbálják a tájfutás örömét! Reméljük.
Idén még egy évadbúcsúztató versenyt rendezünk az Eger Nagydíj elsô napjának kísérôprogramjaként, másnap pedig ismét lesz mikrosprint! Várunk mindenkit szeretettel! (www.mobile-o.hu)

Zolika és a KFKIs tájfutók


Vissza a Tájoló 2005/08 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!