Alzheimer Világnap: szeptember 21.


Az Alzheimer Világnapot minden évben szeptember 21-én rendezik meg. Az Alzheimer társaságok célja, hogy felhívják a közvélemény figyelmét az Alzheimer-korra, a demenciára és ismertté tegyék munkájukat.
Világszerte sok millió ember szenved különféle demenciában: orvosi szaknyelven így mondják a feledékenységet, az emlékezetzavart A demencia a szellemi funkciók olyan mértékô romlása, amely már a minden napi élet normális tevékenységeit is érinti. Romlik a gondolkodás, a felismerés, az emlékezés, a figyelem, a tanulás, a beszéd, az írás, a megítélés, az önellátás, a körülményeknek megfelelô viselkedés, az érzelmek kontrollálása, a mozgás, valamint károsodik a személyiség, végül minden egyéb szellemi funkció lassú és fokozatos elvesztéséhez vezet. A valóságban e mögött legtöbbször az Alzheimer-kor rejtôzik.
E súlyos kór nem válogat, a társadalom minden rétegébôl szedi áldozatait. Sajnos a sportolók között is elôfordul, így a tájfutók között is tudunk példát mondani. A mindig mosolygós, kitűnô válogatott versenyzô, Danovszky Mária is ennek a könyörtelen kórnak lett az áldozata. Pedig igazi sportember volt. Poldi – mindenki így hívta – gyermekkorától a legkülönbözôbb sportágakat űzte, amíg a tájfutásig eljutott. Szülei révén, akik vitorlázórepülést oktattak, korán megtanult egyedül repülni, majd öccsével együtt versenyszerűen kajakozott. Középiskolás korában ismerkedett meg a természetjárással, majd azon keresztül a tájékozódási versenyzéshez került egyre közelebb. Tagja lett a Pedagógus híres csapatbajnokságot nyert csapatának és több egyéni bajnokságon is ért el dobogós helyezést. 1968-ban a svédországi világbajnokságon a 21. helyen végzett és tagja volt a 7. helyezett magyar nôi váltónak. A sportegyesületi átszervezések következtében késôbb a BSE-be került, majd annak megszűntekor csapattársaival együtt a Postás SE-be jött és ott sportolt egészen addig, amíg súlyos betegsége azt megengedte. A sportot gyermekeivel is megszerettette, hiszen el sem tudta képzelni az életet sporttevékenység nélkül. Amikor egymás mellett sátraztunk az egyik alföldi Hungária kupán és néhány dolgot otthon felejtett, nem gondoltuk, hogy az esetleg már kezdôdô betegségének a következménye. Mindig nagyra becsültük eredményeit, kitartását és megértéssel kezeltük egyre súlyosbodó állapotát.
Sokan gondolják úgy – köztük orvosok is –, hogy a feledékenyebbé válás az öregedés szükségszerű velejárója. A memóriazavar nem normális jelenség egyetlen életkorban sem. Feltétlenül szükséges kivizsgáltatni! Bár a memória, a szellemi teljesítmény az életkor elôrehaladtával nyilvánvalóan csökken, de ez általában még nem okoz zavart a mindennapi életben. A memória fokozódó zavara lehet a szellemi hanyatlás (demencia) legáltalánosabb korai tünete. Amikor a csökkenô szellemi tevékenység már a mindennapi életet is megnehezíti, eljött az ideje segítséget kérni.
Melyek a demencia korai tünetei? Minden ember más, a demencia pedig különbözôen hat az emberekre – nincs két olyan ember, aki egyforma kortörténettel rendelkezne. A személyiség, az általános egészségi állapot és a társadalmi helyzet, mint fontos tényezôk meghatározzák a demencia egyénre gyakorolt hatásait. A demencia legáltalánosabb tünetei: memóriazavar, nehézségek a mindennapi tevékenységekben, a nyelvi kifejezôkészség zavarai, idôbeli és térbeli tájékozódási zavar, hibás vagy csökkent ítélôképesség, a figyelem hanyatlása, tárgyak rossz helyre tétele, hangulati vagy viselkedésbeli változás, személyiségváltozás, a kezdeményezôkészség elvesztése.
A hanyatló memóriát és a demencia egyéb tüneteit tudomásul kell venni és ki kell vizsgáltatni. Nem szabad feltételezni, hogy ezek a tünetek csak az öregedési folyamat természetes velejárói.

(S.A.)


Vissza a Tájoló 2005/08 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!