Merre tovább Szentendre Kupa?


A 2004. évi Szentendre Kupa után Marosffy Dani érdekes cikket írt a Tájolóba. Itt elismerést, de elmarasztalást is olvashattunk a versenyrôl. Nem bántott ez benneteket, kérdezem Erdélyi Tibort, aki a rendezô Hegyisport Szentendre Egyesület nevében válaszol.
– Egyáltalán nem, hiszen a kritika ha jogos és értenek belôle, építô lehet a jövôre nézve. Igyekszünk az idei versenyre megtartani a jó elemeket, és amennyire tudjuk, javítjuk a kevésbé jókat. Ezúton is köszönjük Dani igen jó, élvezetes stílusban írt cikkét.
Kezdjük talán a jóval: a helyszín, Szentendre városa és környéke. A célok az üdülôben az úszómedencénél és másnap a skanzeni arénában. Két nap alatt a tájfutás minden versenyszámát bemutató, vadászrajttal végzôdô verseny mindnyájunknak újdonságot és nagy élményt jelentettek.
– A tavalyi verseny sikere után a szlogen adta magát: „jövôre veletek ugyanitt”. Idén nem változtatunk a bevált és megszokott helyszíneken, versenyszámokon. Amiket felsoroltál, ahhoz talán még azt tenném hozzá, hogy jó térképeken zajlottak a versenyek, több száz munkaórát fektettünk elkészítésükbe alkotó társaimmal, Dénes Zolival és Vancsik Nándival.
Akkor folytatassuk a kritikával: a terepeket, pályákat úgy gondolom jogosan érte bírálat.
– Igen, és ezen fogunk idénre javítani. Némi magyarázatként – de nem mentségként – hadd tegyem hozzá, a versenyt eredetileg tavaszra terveztük. Ezek a terepek, pályák a lombtalan, aljnövényzet nélküli kora tavaszi idôpontban nagyon kellemesek lettek volna. Mire nyáron rádöbbentünk, menynyire benôttek egyes részek, már késô volt új térképet, pályákat készíteni.
A terepeken nem tudtok változtatni, hiszen a célhelyek adottak.
– Nem, de hogy melyik részét használjuk a terepnek, azon igen. Minden térképet kibôvítettünk, új rajtelhelyezéssel, pályavezetéssel most más, élvezetesebb részeit kereshetik majd fel a résztvevôk a terepeknek.
Így elsô nap a normáltávú versenyen a rajt távolabbra kerül az üdülôtôl, sokkal kevesebb irtás és nyílt rész lesz a pályában, és kihasználva egyik erényünket, hogy tudunk jó térképet készíteni, egy igen bonyolult domborzatú, szabdalt részen indulnak a pályák.
A tavalyi középtávú verseny sokaknak emlékezetes marad: távoli, magasan fekvô rajt, meredek oldalak, sűrű fô, aljnövényzet, darazsak a pálya végén…
– Idén azt a tereprészt egyáltalán nem fogjuk használni, sokkal emberibb lesz a terep. Hogy milyen, egyenlôre maradjon titok. Aki eljön a versenyre, majd meglátja…
És a rövidtáv?
– Ott a változás csak abban áll majd, hogy ez a „terep” – és persze a térkép is – kibôvült, többek között egy teljes „faluval”, egy új tájegységgel.
Tavaly újdonság és érdekesség volt a pályák végén, a céloknak helyet adó mesterséges, épített környezetbe való beérkezéskor a térkép, és egyúttal méretarányváltás.
– Idén is így lesz, tavaly a klubon belül is megoszlottak a vélemények errôl, de a fogadtatása pozitív volt, legalábbis én nem hallottam emiatt kritikát.
Miért alkalmaztátok ezt a megoldást?
– Erre a válasz kicsit összetettebb, és összefügg versenyeink koncepciójával. Az egynapos Hegyisport Kupát igyekszünk jó terepre vinni, a pályák a lehetôségekhez képest „minôségiek”, a körítés, infrastruktúra „puritánabb”.
A többnapos Szentendre Kupa a többségnek szól, ünnepnek, „fesztiválnak” szánjuk nekünk tájfutóknak, és a tájfutáson kívüli világot is igyekszünk bevonni ebbe, hogy közelebb kerüljenek sportágunkhoz az emberek. Ezt „ünneplôben” kell tenni, ezért van az úszómedencés cél, a skanzeni színpad, a pályák parkversenyes befejezése.
Egy tájfutóverseny a nézôknek ugyanolyan élvezhetetlen, mint mondjuk (tisztelet a kivételnek) nekünk egy baseball meccs, látjuk az eseményeket, de fogalmunk sincs róla, mi történik, mi az állás, mi az eredmény. A tájfutás helyzete ennél is rosszabb, mert általában semmit se lehet látni belôle, csak a célba futást, kivéve a településeken belül zajló versenyeket. A Szentendre Kupán a célok környéke lehetôvé teszi, hogy „parkversenyként” fejezôdjön be a pálya, kicsivel többet mutatva meg a tájfutásból, és ehhez szükséges a térkép és méretarányváltás.
Nagyon érdekes, amit mondasz a koncepciótokról, így válik érthetôbbé amirôl a kiírásban is olvashattunk, a verseny elôtti pénteken városi váltóversenyt rendeztek.
– Igen, a hír igaz. Szeretnénk már pénteken, legalább délutánra a városba „csalni” a tájfutókat, hogy ne csak a verseny legyen a hétvége programja. Éppen azon dolgozunk Pest megye vezetésével közösen, hogy a verseny ideje alatt, péntektôl vasárnapig egyes múzeumokat a tájfutók kedvezményesen látogathassanak. És Szentendrén van múzeum, képtár, kiállítás bôven.
Persze egy tájfutó nem tud csak nyugton sétálgatni, így a múzeumok bezárása után, egy kellemes vacsora elôtt pedig részt lehet venni a váltóversenyen, ami teljesen újszerűen kerül lebonyolításra.
Már épp akartam kérdezni, idén csak a megszokott verseny lesz, semmi újdonság?
Ez a váltó az lesz.
– A rajt, cél, és a váltóhelyek a város különbözô pontjain lesznek, így 4 helyszínen zajlanak a lényeges események, nagyobb eséllyel botlanak nem csak futó vagy pontot fogó tájfutóba a járókelôk. Tulajdonképpen egy normál pályát kell teljesíteni, aminek egyes pontjain váltani lehet. Ez lehetôvé teszi, hogy egy-, két- vagy háromfôs váltók is indulhatnak.
Kíváncsi lettem, hogyan bonyolítjátok ezt le?
Már a rajt is szokatlan lesz: a harmadik futók indulnak elsônek, 10 perccel korábban, hogy térképpel kimenjenek a bejelölt pontra, amely egyúttal a váltóhely lesz. ôket követik 5 perccel késôbb a második futók, a saját váltópontjukra, majd indulnak az elsô futók, ôk visznek csak dugókát, amit a váltásnál át kell adniuk a következônek. A váltóhely egy-egy elkordonozott ellenôrzôponton lesz, ahol elhelyezzük a következô váltás térképét. Ide tilos belépni a váltótársnak, a térkép és dugóka átadásával történik a váltás a kordonon kívül. Természetesen az egy fôs váltók nem adnak át semmit, csak térképet cserélnek. A már futott váltótársaknak pedig igyekezniük kell a célba, ha látni akarják a befutásokat. Egy teljesen nyílt versenyt tervezünk, akárki (akárkik) egyénileg, vagy csapatba összeállva indulhatnak. A pálya 2,5-3 km körüli lesz, így még egyedül teljesítve se megerôltetô.
Ez nagyon izgalmasnak ígérkezik, hogy kell nevezni, mennyi lesz a nevezési díj?
– A nevezési díj a váltó létszámától függetlenül 1000 Ft/váltó. Amelyik egyesület pénteken, a váltó céljában 15-18 óra között elintézi a jelentkezést a Szentendre Kupára, és másnap már nem változtat ezen (ezzel könnyít nekünk, és megkíméli magát illetve a többi klubot a sorban állástól a verseny elôtt szombaton), annak bármennyi váltója féláron indulhat a váltóversenyen.
Annak, aki nem türelmes olvasó, összefoglalnád az idei Szentendre Kupa tudnivalóit?
– A tavaly jól bevált célokban, kibôvített térképeken, a tavalyinál „szelídebb” tereprészeken, pályákon lesznek a versenyek. Pénteken városi váltó, szombaton az elsô futam normáltáv az Anna-völgyben, vasárnap a Skanzenben délelôtt középtáv, délután rövidtáv vadászrajttal.
A gyerekekre idén is kiemelt figyelmet fordítunk, klassz játszótereken játszhatnak és versenyezhetnek.
A nevezési díj ugyanannyi, mint tavaly, ami magában foglalja a belépôt az úszómedencés üdülôbe és a Skanzenbe. Idén lehetôség van csak a skanzeni napon, vasárnap 2000 Ft-os (a kedvezményes kategóriákban 1500 Ft-os) napi nevezési díjjal részt venni a két, közép- és rövidtávú futamon. A skanzeni rövidtávú verseny egyúttal Budapest rövidtávú bajnokság is. Ezért a Budapest bajnokságon induló 10-18 éves korú, budapesti tagszervezethez tartozó versenyzôk 500 Ft díjkedvezményben részesülnek a BTFSZ, illetve a Fôvárosi Önkormányzat támogatása révén.

Köszönöm a válaszokat, találkozunk
a Szentendre Kupán! (T)


Vissza a Tájoló 2005/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!