Az OCAD térképrajzoló szoftver használata



6. Nyomtatás és mindenféle

Az Ocad-ben elkészült (készülô) térképünket többféleképpen nyomtathatjuk ki: az egész térképet, egy kijelölt részét vagy csak egy oldalt. Azt, hogy melyik milyen területet fed és hány lapra lehet kinyomtatni, megnézhetjük a File>Print és >Partial map ablakban (lásd az ábrákat). Ha a Define gombot választjuk, a térképen igazíthatjuk pontosra/takarékosra a nyomtatandó területet. Mint látható, numerikusan is beállíthatjuk a kivágatot, és kiválaszthatjuk a lapok közti átfedést is. Alapbeállításként ez 10 mm, de ha össze akarjuk ragasztani a térképet, ez talán könnyebb 0 mm-rel, átfedés nélkül. Ha teljes térképet nyomtatunk, az átfedést akkor is a Partial map ablakban tudjuk beállítani. A térképi beállítások után újra a File>Print utasítást kell adni a nyomtatáshoz. Ha ellenôrizni akarjuk a színrebontott rajzot, válasszuk a Spot color separations pontot és jobboldalt jelöljük ki, melyik színkivonatokat kívánjuk nyomtatni. Ha a térkép végül ofszetnyomtatással készül, színrebontott filmeket kell készíteni. Esetleg pauszpapírra is nyomtathatunk, de ez a minôség rovására megy. Filmkészítéskor a levilágító elôírásai szerint járjunk el, elsô alkalommal érdemes gyakorlott kolléga vagy reprostúdió segítségét igénybe venni. A legfontosabb tudnivalókat a színekrôl szóló részben ismertettem. A nyomtatási funkciót is befolyásolhatják a nyomtató képességei/beállításai. A nagyítást/kicsinyítést a nyomtatott és az eredeti méretarány arányával adhatjuk meg. Ha %-ban szeretnénk számolni, állítsuk a térkép méretarányát 100-ra (a méretarány elejére az 1: mindig odaképzelendô).
Az OCAD-nek még sok olyan szolgáltatása van, amelyik megkönnyíti a térképészek életét, ezek közül a teljesség igénye nélkül néhány:
File>Backup: feldarabolja flopi méretű darabokra a fájlt. Bár ma már valószínűleg kevesen vannak, akik csak így tudják biztonságba helyezni a rajzukat, pár éve ez még nagyon fontos volt.
Extras>Partial map: bármelyik részét kivágja a térképünknek, úgy, hogy a felületi jeleket is „méretre szabja”. Az tudja igazán értékelni, aki már próbált a jelek vagdosásával kinyerni egy térképdarabot a munkájából… Bármilyen alakura vághatjuk a rajzot, de bonyolult vonalaknál és íveknél még nem működik tökéletesen a rendszer.
Extras>Optimize/repair: Eltávolítja a rajz (fájl) felesleges/hibás részeit, egy pontból álló vonalakat, üres szövegboxokat stb. Az utolsó sorban megadja, hány olyan jel van, amelynek a jele a jelkulcsból elôzôleg törlésre került. Ezeket nem törli, szürkével a rajzban is látszanak és átrakhatjuk ôket létezô jelek alá. Megtalálásukat segíti: Extras>Select by symbol>Undefined objects. Érdemes lefuttatni minden komolyabb munkafázis után (pár naponta).
View>Redraw: Ha nem azt látjuk a képernyôn amit szeretnénk, mielôtt újrakezdenénk a térképrajzolást, válasszuk ezt a parancsot; ugyanez a hatása a nagyításnak/kicsinyítésnek stb. is.
Végezetül bemutatok két technikai „fogást”, amelyek fôleg a parktérképek rajzolását segíthetik.
Az útkeresztezôdések ívei szépek és pontosak lesznek, ha a következô módszert követjük:
Rajzoljuk meg az utakat, majd a szegélyvonallal azonos beállítású vonallal rajzoljuk meg az ívet. Töltsük ki a vonalat az útkitöltés színével, majd rakjunk rá három normál pontot (fekete „+” ikon a fehér kiválasztó nyíl mellett)! Fehér kiválasztónyíllal húzzuk be a második ábrácska szerinti helyre a pontokat.
A nagyobb épületeket gyakran nem csak egymásra merôleges falak határolják, hanem ferdék is (Az ívelt falakról nem is beszélve!). Már szóltam róla, hogy az épületeket a Rectangular mode „tollal” rajzolhatjuk szépre. Az újabb három kis ábrán nyomon követhetjük, hogyan rajzolhatjuk meg ezt a káposztásmegyeri házat 15 „felesleges” pont beiktatásával, majd törlésével (kevesebb, mint 1 mp pontonként, a „-„ ikon a „+”-tól jobbra van).
Köszönöm az olvasók több mint féléves türelmét és figyelmét, az OCAD8-at ismertetô cikksorozat végére értünk. Ha lesz érdeklôdés és energiámból is futja, legközelebb a svéd tájfutó térképek történetébôl villantok fel néhány érdekes epizódot.

Hegedüs Ábel térképész
Hadtörténeti Intézet és
Múzeum Térképtára


Vissza a Tájoló 2005/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!