Trópusi hôségben küzdöttünk


Az ismert tátrai természeti katasztrófa miatt idén a Szilicei fennsík adott otthont a kassaiak háromfutamos nagydíjversenyének, melynek elsô versenynapja egyben Szlovákia nyílt egyéni tájfutóbajnoksága is volt. A rendezôk versenyközpontnak ezúttal a már sokak által ismert gombaszögi campinget választották. Innen kellett naponta felautózni az olykor igen veszélyes kanyarokat magába foglaló szerpentinen Szilicére, majd az idôközben beköszöntött trópusi hôségben a teljesen nyílt területen hagyni a gépjárműveket.
Nagyon jó megoldás volt, hogy a rendezôk a rajtban is biztosítottak ivóvizet. Aztán jöhetett az elsô napi, többnyire nyílt, töbrös, tehénpalacsintás terep, a maga 38-40 Celsius fokos hômérsékletével. Aki a célban nem vett magához pontmegnevezést az rögtön az elején pórul járt, mert a térképen bizony nem volt pontmegnevezés.
A számolatlanul sok magyar versenyzônek nagy segítséget jelentett a magyar nyelven történô tájékoztatás. Eleinte ebben Olhava Laci bácsi járt az élen, de késôbb, amint futamgyôztesként legyűrte a saját M 45B-s pályáját, Serdülô ugrott be szpíkerkedni. Tudtunk is mindent sebtében. Azt is, hogy itthon a Danubius rádióban arra kérték a lakosságot, hogy a rekkenô hôség miatt kerüljék a napsütéses helyeket és tartózkodjanak a sporttevékenységtôl. Mi meg ez idô tájt nyomtuk le a számunkra kijelölt technikailag is igen fárasztó pályákat.
Este a gombaszögi színpadon kihirdették az eredményeket. Ezek szerint Szlovákia idei országos egyéni nappali tájfutó bajnoki címét nyolc magyar sportoló érdemelte ki. Név szerint: Kovács Ádám ETC, Viniczai Ferenc PVSK, Kéri Péter Törekvés, Tóth Réka SZVSE, Péley Dorottya PVSK, Novák Martina Tata, Kármán Katalin Hegyisport Szentendre és Korik Vera Postás-MATÁV SE. Ezek a bajnoki címek további magyar kategória gyôzte-sekkel egészültek ki.
A második futam lemásolta az elsôt. Az eltérés csak annyi volt, hogy ezúttal 900 métert kellett megtenni az ismét teljesen nyílt területre kihelyezett rajtvonalig. Itt szeretném megjegyezni, hogy a pályakitűzô kijelölt térképrajtja nem jött be, mert a rajtvonaltól 150 méterre a töbör aljába elhelyezett bójához csupán minden tizedik futó ment le. Ki balról, ki jobbról kerülte ki a töbröt. Ez a nap a versenyzôk számára bozótosabb és kövesebb terepet nyújtott a maga hôgutájával. Úgy látszik, pályakitűzôi szempontból itt is hagyományos elv, hogy egy pályavezetésnél az átlagos távolságra kihelyezett ellenôrzôpontok közé két oltári hosszú átmenetet iktatnak be, így aztán aki csak egy pillanatra is elvesztette a folyamatos tájékozódás fonalát, az már kóvályoghatott is töbrök között. Ez a futam technikailag nehezebb volt, mint az elôzô nap. Ráadásul még K-3-ban is besikeredett egy szerencsepont, miközben a célban egyre több sérült versenyzôvel – Balogh Piroska, Koós Brigitta, Fehérvári Péter – találkoztam. A célban a magyar szpíker Serdülô a rendezôk kérését tolmácsolva az esti eredményhirdetés elôtti meglepetésre invitálta a versenyzôket. Már csak kíváncsiságból is elmentünk, amikor a színpadon a szlovák szpíker hölgy egy bevásárló reklámtáskából úgy ötven darab cukorkát hirtelen a bámészkodó nézôközönség közé dobott – a gyerekek nagy örömére – és arra kérte a „nyerteseket”, ha kibontják a cukorkát, nézzék meg a csomagolópapírt, mert ahol PIVO felirat található, azok kapnak egy-egy pohár csapolt sört. Ez végül mindössze három pohár sört jelentett. Hát ez volt az a nagy meglepetés?! Az eredmények kihirdetésekor a kategóriagyôzteseket egy tájfutó kis bójával jutalmazták.
Jaj!, majd elfelejtettem, az elsô napi eredményeket követôen állította össze Argay Gyula a szenior magyar csapatot, akik e napon, talán ha jól emlékszem 40-33 arányban legyôzték a hazai versenyzôk együttesét. Elmondanám volt olyan év, amikor talán egy vereségért is jutalmul egy csomag dobozos sört kaptak a magyarok, most meg üres kézzel távozhattak a színpadról. Most nem volt itt Serdülô, így nemigen tudtuk mit is mond a szlovák szpíkernô. Láthattuk, Szlovákiában sincs agyontámogatva a sportág.
Este meg újabb borzasztó hírrôl tájékoztatott Török Imre egykori recski tájfutó. Szerették volna öccsével és annak feleségével lanovkával megtekinteni a Tátra egyik csúcsát, de már nem tehették, mert idôközben egy óriási erdôtűz érte el hegység egy részét. A környék a vízszállító helikopterektôl volt hangos. Hát mostanság erre a (volt) gyönyörű területre alaposan rájár az a bizonyos rúd.
Másnap aztán a befejezô nap küzdelme vadászrajttal vette kezdetét. Jómagam elôre rettegtem a hazaiak sajátos rajtoltatási stílusától. Én a kis Péleyvel egy idôben a bal oldali kordonban próbáltam meg rajtolni. Velem szemben Kéri Péter azonos idôvel másodpercre a jobboldaliban araszolt elôre! A mi sorunkat több percig nem engedték elôbbre haladni. Péter már vagy húsz méterre elôttem járt, amikor a fiatal rendezônél reklamáltan, de az csak nem engedett tovább. Mindenesetre, amikor az óra a rajtolási idômet mutatta, odaengedtek a térképhez, és már mehettem is. De, hogy legalább négy percet ezt megelôzôen teljesen eseménytelenül miért kellett ott eltölteni, nem tudom.
Szóval a befejezô napon a Ladnica 2 nevô térképen már volt erdô és rengeteg frissítôpont, nekem a hat pontra három jutott, miközben az olykor magas fôben nem túlzottam volt észrevehetô a sűrű kômezô. Lehetett is nagyokat bukdácsolni.
Eredményhirdetéskor meg ki mást, mint engem hívtak ki elsô magyarként az inogó farönk tetejére.
Késôbb jómagamat még további 23 magyar követte a dobogó legfelsô fokára. Úgy érzem Pécstôl Szegedig, Budapestig, Szentendréig, Miskolcig most igen eredményesen szerepeltek a magyar tájfutók. Az eredményhirdetést követôen meg át kellett írnom az értékítéletemet, mert nálam az utóbbi évek szerény díjazásában eddig vezetô Bükkfennsík kupát (szép feliratos vízilufikat kaptunk) most megelôzte a Szlovák Grand Prix díjazása.
Ez persze csak egy dolog. A lényeg a következô: a rendezés, szervezés, térkép, pályavezetés, lebonyolítás jó volt, de arra még mindig nem tudom a választ, hogy miként tudnak a hazaiak enynyi magyar ver-senyzôt átcsábítani évente a Szlovák Grand Prix – Karszt kupa versenyekre. A mi magyar rangsoroló versenyeinken meg tucatnál több szlovák, cseh versenyzôt nemigen találunk.
Zárszóként a térképekrôl még annyit.
Ezek után akinek meg nem ment el egy életre a kedve a trópusi hôségtôl, az jövôre újra jöjjön el a Szlovák Grand Prix-re.


Popey

Az idei Szlovák Grand Prixen a magyar versenyzôk 13 nôi és 11 férfi kategóriában gyôztek.
Az érdem az eredménylista sorrendje szerint következôké: Zentai (Popey) József HUFEZE SK-Pásztó, Incze Márton Optimista Klub Bp, Sebôk Béla PVSK, Zsebeházy István NYVSC, Lajszner Attila Egri Spartacus, Szörényi Gábor DTC, Viniczai Ferenc PVSK, Vass Zoltán SZVSE, Erdélyi Tibor Hegyisport Szentendre, Kéri Péter Törekvés és Ferenczy Ádám ETC. Nôknél: Korponai Zsófi ARAK, Szomor Beatrix PVSK, Juhász V. Renáta SZVSE, Péley Dorottya PVSK, Novák Martina TTT-Tata, Domján Zsuzsa PVSK, Tertsch Ágnes KTK, Kövér Csilla Debrecen, Sallai Sára SZVSE, Kármán Katalin Hegyisport Szentendre, Lévainé Kovács Róza Karcag, Korik Vera Postás-MATÁV SE, Cser Krisztina Fômterv SK végzett a dobogó tetején.


Vissza a Tájoló 2005/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!