Edzésmódszerek rövidtávra


A tájfutás elmúlt években bekövetkezett változásai közül a legnagyobb hatású a rövidtáv bevezetése és teljes jogú elismerése. Hatására erôteljesebbé vált a versenyszámok közötti specializáció, a média számára érthetôbbé és közvetíthetôbbé lett sportágunk, hozzáférhetôbbé és egyszerűbbé vált a szélesebb sportoló rétegek számára. Ez a folyamat épphogy elkezdôdött, és csak évek múlva fog kiteljesedni.
A legújabb tájfutó versenyszám jelenlegi teljesítményszintjét megvizsgálva biztosak lehetünk benne, hogy még nagyon komoly tartalékok vannak az élmezôny által elért versenyidôkben. A hosszútávon az elmúlt húsz évben a gyôztesek teljesítménye között alig figyelhetô meg fejlôdés, itt a mezôny átlagteljesítménye javult óriásit. A középtáv ma már sokkal gyorsabb a világversenyeken, mint a hosszútáv, annak ellenére, hogy technikailag általában jóval nehezebbek ezek a versenyek. Ez néhány középtávú specialistának köszönhetô elsôsorban. A sprinten is egyre inkább megfigyelhetjük a specialisták elôre törését, azonban ôk sem jobbak jelentôsen a középtávú és hosszútávú specialistáknál. Aki elôször tud a sprintverseny sajátosságainak megfelelô versenyzési stílust kialakítani és ahhoz igazodó edzésmunkát elvégezni, magabiztosan utasíthatja maga mögé a mezônyt.
Milyen legyen ez az edzésmunka? Alapja mindenképpen a jó állóképesség. A 12-15 perces gyôztes idôket figyelembe véve adódik az analógia az 5000 m-es síkfutással. Ez atlétikában már hosszútávnak számít, és ennek megfelelôen az állóképességet fejlesztô edzésmunka fontos szerepet kap a felkészülésben. Erre a tájfutás sprintszámában továbbra is szükség lesz. Ami változik, az a terepfutás igényének minimális szintje, valamint a szélsôséges és gyakori iramváltások megvalósításának képessége.
Mivel a sprintversenyek városban, parkokban és könnyű, városszéli erdôkben zajlanak, nincs szükség olyan terepfutó-tudásra, mint a többi versenyszámban, és nincs szükség annak megfelelô izomzatra és ízületre sem.
Amire viszont sokkal inkább szükség van a sprintversenyeken, az a rendkívül jó iramváltó képesség. 15-20-szor teljesen le kell lassítani a pontokon, és általában olyan szakaszok is vannak szép számmal, amikor 100-500 m-en keresztül csak futni kell. Ez utóbbi szakaszokat akkor tudja valaki kihasználni, ha azonnal tud iramot váltani, és maximális tempóban teljesíti ezeket a szakaszokat. Ehhez nagyon jól kell bírni a gyorsítások anaerob terhelését és a maximális iram terhelését. Ez nagyon magas szintű anaerob edzettséggel teljesíthetô.
A rendkívüli iramváltásokra a mai tájfutó mezôny még nincs felkészülve, fizikailag ez az a terület, ahol az elkövetkezô években jelentôs fejlôdés várható a sprintspecialisták körében.
Azonban a pálya adta lehetôségekhez igazodó maximális iram kihasználásához a fizikai felkészültségen kívül az ehhez illô tájékozódási stílus és taktika szükséges. Míg a fizikai felkészülésnek az atlétikában már megvan a felkészülési mintája, a tájékozódási képességek ilyen irányú fejlesztésének még nincs meg a módszertana, az kikísérletezésre vár. A lehetséges elemek lehetnek a gondolkodási képességek javítása oxigénhiányos állapotban, az információfeldolgozás sebességének javítása, a fontos információk kiszűrésének fokozása a lehetô legkevesebb adat megfigyelésére és megjegyzésére, az útvonalválasztás gyorsaságának fejlesztése, a memorizált információmennyiség fokozása, és összességében a megérzés alapú döntés biztonságának fokozása nagyon sok gyors iramban elvégzett tájékozódási feladat elvégzése által.
A felkészülésnek ugyancsak fontos eleme már ma is a terep és a térkép alapos kielemzése, a terep lehetô legalaposabb megismerése, és a lehetséges pályák számba vétele, valamint a lehetô legtöbb információ elraktározása.
Mindezt végiggondolva láthatjuk, hogy a tájfutás sprint versenyszáma élversenyzôi szinten egyáltalán nem könnyebb tájékozódási szempontból sem, mint a klasszikus versenyszámok, és abban megegyeznek, hogy az információk közötti célszerű és gyors eligazodás a versenyzés legfontosabb eleme, a fizikai és a szellemi teljesítmény harmóniájával együtt.
A rövidtávú versenyszám lehetôségeinek kihasználása még sok meglepetést tartogat a számunkra, olyanokat is, amiket ma még nem látunk magunk elôtt. Mind a látványos élsport, mind a sokak számára élvezhetô szabadidôsport terén.

Dr. Lantos Zoltán


Vissza a Tájoló 2005/06 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!