Hírek az O-Sport Internationalból


154 pontos tájfutó verseny Franciaországban
Franciaország 4 ponttal javítja a rekordot
2005 elsô számában beszámoltunk egy Spanyolországban rendezett 150 pontos versenyrôl. Alig két hónappal ezután már ez a „világrekord” is megdôlt. Május 5-én, Fontainebleau-ben a CDCO 77 nevű francia klub egy 154 pontos versenyt rendezett.
A 18 km-es pályán a leggyorsabbnak a francia Fabrice Basket Maker bizonyult 123.59-es idôvel. Most már csak az a kérdés, hogy ki fogja ezt a rekordot megdönteni.
Forrás: Orienteering Today/ Co-News.com

Az IOF tagsága 66-ra nôtt
Áprilisban két új tagja lett a Nemzetközi Tájékozódási Szövetségnek: Mongólia és Kenya. Mongólia mint teljes jogú tag csatlakozott, míg Kenyának megfigyelôi státusza van jelenleg. Így az IOF 66 tagúvá vált, ami azt jelenti, hogy a Szövetségnek még mindig 9 további tagra van szüksége, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által követelt 75 tagot elérje, mielôtt az olimpiai tagságot mérlegelhetnék. Ha be akarunk kerülni a Nyári Olimpiai Játékokba, ez az egyik kritérium.
Forrás: Orienteering Today/IOF

A WWOP (World Wide Orienteering Promotions) O-ringen ôszi utak rövid története
Elsô rész
Az O-ringen klubot az akkori Svéd Nemzeti Válogatott tagjai alapították 1962-ben. A klub tagjai arról próbálták meggyôzni a Svéd Tájfutó Szövetséget, hogy a tájfutásnak igazságosabbá és nemzetközivé kell válnia ahhoz, hogy több nyilvánosságot kapjon. Ez volt az eredete az elsô svéd 5-naposnak, az O-ringen-nek, amit elôször 1962-ben rendeztek és amelyen akkor kb. 170-en vettek részt. 1969-re a résztvevôk száma már majdnem 10.000 lett.
1966-ban Monspart Sarolta és néhány más magyar tájfutó részt vett az O-ringen-en. Mivel a szállás és étkezés akkor nagyon drága volt Svédországban a szocialista országokból érkezôknek ,az O-ringen klub egy cserében egyezett meg a magyar tájfutókkal. A magyarok O-ringen-en való elszállásolásáért, még ugyan abban az évben a svédek a November 7-e Kupára Magyarországra utaztak és ugyanilyen vendéglátásban volt részük. A svéd válogatott 7 tagja, Peo Bengtsson vezetésével vonattal elutazott Budapestre és ott egy edzôtáboron vettek részt.
1968-ban ugyanilyen cserét szerveztek egy pozsonyi klubbal a volt Csehszlovákiában és így ezek a tájfutók utazhattak az O-ringen-re. Ezen megegyezés alapján 1969 ôszén 14 svéd válogatott versenyzô egy hetes edzôtáborban vett részt Magyarországon és Csehszlovákiában és a pozsonyi klub gondoskodott róluk.
1970-re az O-ringen szervezôi rájöttek, hogy ezek a keletre induló ôszi tájfutó utak, új és különbözô terepeken azt is szolgálták, hogy a sport nemzetközivé váljon. Ettôl kezdve a tájfutás propagálása lett ezeknek az ôszi utaknak a legfôbb célja.
Az 1970-es út újra meglátogatta a November 7-e Kupát és más versenyeket Prága, Pozsony és Kolozsvár környékén. Az utóbbi nagy meglepetésnek számított az O-ringen szervezôi részére kitűnô térképeivel, hiszen sok év kellett még ahhoz, hogy Románia IOF tag legyen. 1970-ben elôször lett az út neve „Höst Öst Resor” (Ôszi Keleti Út).
Folyt. köv.
Szöveg: Peo Bengtsson/
Orienteering Today

2005-ben a 38-ik „Höst-Öst-resor”
október 30-a és november 14-e között zajlik. 11 ország 18 versenyére utaznak majd a résztvevôk. Az útiterv a következô: Németország, Hollandia, Nagy-Britannia, Írország, Franciaország, Belgium, Luxemburg, Svájc, Liechtenstein, Ausztria és Olaszország (Velence). További információ a www.wwop.se honlapon elérhetô.
Forrás: O-Sport International Ford. Grant Julianna


Vissza a Tájoló 2005/06 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!