Sportolói arcképcsarnok: Domonyik Gábor


A harmadik ikszéhez közeledô háromszoros junior tájfutó világbajnokunk Domonyik Gábor hosszú kényszerű kihagyást követôen a Gánt térségében megrendezett országos egyéni éjszakai bajnokságon sikeresen tért vissza a versenyzéshez. Bár mint az érintettôl megtudtuk, éppen nem tartozik kedvencei közé ez a versenyforma, mégis eredményhirdetéskor az ô nyakába akaszthatták az idei éjszakai bajnokság felnôtt kategóriájának az aranyérmét. Az újabb OB bajnoki cím begyűjtését követô napokban kis Domával beszélgettünk.
Mikor és hol ismerkedtél meg a tájfutó sportággal?
– 1988-ban egy osztálytársam hívott el, de két edzés után otthagytam ôket. Fél év multával aztán ismét a miskolci tájfutók között találtam magam. Ettôl kezdve a MEAFC-nál nagyon komolyan vettem az edzéseket. Akkoriban testvéremmel és édesapámmal rengeteg közösedzést csináltunk. A nevelôedzôm Völgyes Lajos volt, ma pedig Bokros István irányítja a felkészülésemet.
Elsô emlékezetes hazai versenyed, eredményed?
– Az elsô eredmény, amit igen komolynak tekintettem az 1990-es egyéni bajnoki címem volt az F15 kategóriában.
Atlétikus felépítésed más sportágban is eredményes szereplést sejtetett, de te mégis a tájfutást választottad. Miért?
– Az atlétika és a tájfutás közötti választás gyakorlatilag a junior koromig követte a pályafutásomat. Éppen amikor úgy döntöttem, hogy tájfutó leszek, egy megyei atlétikai versenyen 3. lettem 600 méteren, mindenféle felkészülés nélkül. Ekkor – 12 évesen – választás elé kerültem. A tájfutás mellett döntöttem, melyet a késôbbi csábítások sem ingattak meg. Szerettem ugyan atlétikai versenyeken indulni, de a jó eredmények hatására elért ifi válogatottság és külföldi sport ösztöndíj lehetôsége sem változtatott azon, hogy tájfutó maradjak. Egyébként atlétaként ötször nyertem ifi bajnoki címet, miközben 8. lettem az EB-n. Idôeredményem 10 000 méteren 30,36 percet mutatott. Egy alkalommal pedig részt vehettem a mezeifutó világbajnokságon is, ahol a 77. helyen értem célba.
Tájfutó pályafutásod másfél évtizede alatt az éjszakai bajnokság gyôzelmét is beszámítva, eddig hány bajnoki cím fűzôdik a nevedhez?
– A listámon már 14 egyéni és 3 felnôtt váltó bajnoki cím megszerzése szerepel.
A biztonság kedvéért megkérnélek összegezd már nemzetközi eredményeidet is?
– Amik eddigi pályafutásom eredményeibôl kimagaslanak azok idôrendben a következôk: 1994-ben a lengyelországi junior VB-n Lévai Fecóval és az idôközben tragikus balesetben elhunyt pásztói Kronvald Tamással váltó bronzérmet szereztünk. Aztán 1995-ben, Dániában a junior VB rövid és klasszikus számában VB aranyat nyertem, váltóban ismét a bronz jutott számunkra. Egy évvel késôbb a romániai junior vb-n rövidtávon megvédtem a világbajnoki címem. A svájci Fôiskolás VB-n – 1994 – váltóban bronzérem, majd 1996-ban itthon rövidtávon bronzérem, a váltóban pedig a korábbitól eltérôen már a fényesebb ezüstérem jutott a magyar csapat számára, melynek én is tagja voltam. 2000-ben a Világkupa összesített értékelésében az igen elôkelô 9-ik helyen végeztem. Ebben az évben még a franciaországi fôiskolás VB klasszikus számában eredményhirdetéskor a dobogó harmadik fokára állhattam fel. Két évvel késôbb az EB sprint számában hatodik helyezést szereztem, majd 2003-ban a normáltávú vb-n a 18. helyen értem célba.
Mely versenyformát kedveled a legjobban?
– Minden versenyszámot kedvelek, kivéve azt, hogy az éjszakai számomra nem verseny, hanem móka.
Az évezred fordulóján Domonyik Gábor eltűnt a hazai tájfutás mezônyébôl, miközben nevét egy svéd tájfutóklub, a Söders tagjai között véltük felfedezni. Miként emlékszel vissza erre a kirándulásra?
– Errôl nagyon röviden csak annyit, hogy Svédországban egy olyan remek környezetben laktam, ahol a napi munkám után akár öt perc alatt egy remek terepen tudtam felkészülni a versenyekre. Egyébként a tájfutás ôshazájában hetente nagyon kemény versenyeken, közte sok igen élvezetes váltóversenyen állhattam rajthoz. Svédországban egyébként nagyon érdekes, értékes munka- és versenytapasztalatokat szereztem.
Hazatérésedet követôen néhány kiugró eredmény után, majd a gödöllôi hosszú távú OB után majd két évig a májusban rendezett gánti éjszakai bajnokságig nem túlzottan sok tájfutóversenyen álltál rajhoz. Mi volt ennek az oka?
– A 2003-as svájci VB után, a hazai körülmények között kicsit alább hagyott a motivációm és az ôszi versenyek alatt kialakult térdsérülésem következtében nem tudtam elkezdeni a 2004-es évre az alapozást. Felkészületlenül álltam rajthoz a tavaszi versenyeken és az EB-t követôen a szövetségi kapitánnyal közös megegyezéssel parkoló pályára álltam.
Az elmúlt év során több alkalommal láttalak keményen terepkerékpározni. Ez nálad hobbi, vagy csak futás helyett a kényszerű mozgásigény kielégítésére szolgált.
– Biciklizni gyerekkorom óta szeretek, de sajnos a kemény futóedzések nem voltak összeegyeztethetôek számomra a kerékpározással. Mivel gyakorlatilag leálltam a futással, nem volt akadálya annak, hogy tájfutó verseny helyett más módon találkozzak barátaimmal és bringával járjuk az erdôt.
A hosszú tájfutó kihagyást követôen most már úgy érzed, ismét bírja a térded a folyamatos terhelést?
– Igazából nem tudom, hogy bírná-e, mert sorozatterhelést nem teszek az utóbbi idôben, jelenleg csak heti 2-3 alkalommal futok, inkább csak kedvtelésbôl. Az igaz, hogy kedvtelésbôl azért néha alaposan kihajtom magam.
Éveid alapján most vagy abban a tapasztalt tájfutó korban, mely akár egy jó felkészülést követôn további világversenyek sikeres szerepléséhez is vezethetne. Vannak még ilyen irányú ambícióid?
– A miskolci VB mindenképpen motoszkál bennem, de most még nincs motivációm az elit tájfutáshoz.

Zentai(Popey) József


Vissza a Tájoló 2005/06 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!