Szeniorként a Világ Kupán


Az idei – és egyben utolsó – Világ Kupa sorozat elsô körét a dél-angliai Guildford környékén rendezte a Brit Tájfutó Szövetség. Az 5 napos program sprint selejtezôbôl és döntôbôl, valamint közép-, hosszútávú és váltó versenyekbôl állt. A VK-val párhuzamosan, az egyes versenyek után, azonos terepen és azonos céllal bonyolították le a Surrey 5 napos versenyt, amelyen két sprint, két közép- és egy hosszútávú futamból állt. Klubtársunk, Grant Julianna meghívásának köszönhetôen nejemmel együtt én is ezen a kísérô versenyen álltam rajthoz.
A Világ Kupa számunkra a terep és térkép megismerését és a drukkolást jelentette, bár sajnálatos módon magyar versenyzôk a VK-n nem indultak. Pedig szinte a világ egész élmezônye ott volt, négy földrész 26 országának legjobbjai, világbajnokok és helyezettek álltak nap, mint nap rajthoz. Szomszédaink közül osztrák, szlovák ukrán és román versenyzôk indultak.
Elsô nap a sprint selejtezôt rendezték a guildfordi egyetem területén, amely nem csak a dimbes-dombos parkban elterülô egyetemi épületeket jelentette, hanem a hozzá szorosan kapcsolódó kollégiumi negyedet is. Szűk sikátorai, átjárói és számtalan lépcsôje, több méteres támfalai néha velencei hangulatot ébresztett. Nehezítette a tájékozódást, hogy a 4 ezres térképen a lépcsôket egyszerűen utaknak ábrázolták, pedig a valóságban felismerésük nem volt azonos. Az egész program délután 5 órakor kezdôdött, a közönség versenyének elsô rajtja pedig negyed órával 7 óra elôtt volt. Így csaknem fél nyolcas rajtidôm egy nappali versenyen eddigi legkésôbbi rajtom volt. Késô este értünk vissza Brightonba.
Második nap a VK-n délelôtt a váltóversenyre került sor, míg nekünk egy középtávú futam volt délután. A terep, a parkoló és a cél egy katonai gyakorló terület részét képezte. Finom domborzatú, viszonylag jól futható terep volt, legalább is az a része, ahol a mi pályáink vezettek. A váltót a férfiaknál meglepetésre a franciák nyerték Norvégia és Dánia elôtt, míg a nôknél a finn lányok álltak a dobogó tetejére a svájci és svéd hölgyek elôtt. Szlovák szomszédaink férfi váltója igen jól futott, de Davidik Marian az egyik nem működô SI doboznál nem lukasztott, így diszkós lett a csapat.
A hosszútávú futamot a verseny harmadik napján Winterfold közelében rendezték. A férfiak 18 km hosszú, 690 m szintkülönbségű pályáján a finn Jani Lakanen gyôzött 1:32:07-tel, 58 másodperccel megelôzve a holtversenyben
2-3. helyen végzett Mats Haldint (FIN) és az orosz Andrei Khramovot.
A nôknél a világbajnok Simone Niggli biztosan nyert honfitársa, Vroni König Salmi és a svéd Emma Engstrand elôtt. A második helyezett svájci versenyzô és az 5. helyen végzett norvég Marianne Andersen között mindössze 24 mp különbség volt.
Negyedik nap a londoni Battersea Parkban igazi tavaszi napsütésben került sor a sprintverseny döntôjére. A Városligethez hasonló parkba, lévén hétf_ munkaszüneti nap, a londoniak százait csalogatta ki a jó idô, így a tisztásokon piknikezô, földön heverészô fiatalok között folyt az izgalmas verseny. A férfiaknál a svájci Hubmann Daniel, a nôknél a norvég Hausken Anne Margrethe volt a legjobb. Niggli Simone holtversenyben Johansson Jennyvel a 2-3. helyen végzett.
Az utolsó napon a középtávú versenyre került sor. Az öt nap legtechnikásabb terepe volt, egyes részei a ladánybenei gödrös terephez hasonlított. A férfiaknál az orosz Khramov Andrei nyert a francia Gueorgiou Thierry elôtt, a nôknél Niggli Simone ismét a második helyre szorult a gyôztes Johansson Jenny mögött.
A kísérôk versenyén 30 nemzet mintegy 1400 versenyzôje indult, valamint kb. 300 fiatal az Ifjú Tájfutók Fesztiválján. A versenyzôk többsége azonban nem indult minden nap, így összetett eredményük sem volt. Magyarországról hatan álltunk rajthoz: Bacsó Piroska (N40L-6.), Grant Julianna (N55L-4.), Cser Krisztina (N60S-1.), Schell Antalné (N60S-3.), Gönczi Péter (F65S-2.) és Schell Antal (F65L-6.) Schell Antal
Szemelvények, vélemények a VK-ról
Lakanen új edzôje
Jani Lakanen néhány évig nem jelentkezett komolyabb eredményekkel, holott kimagasló képességekkel rendelkezik. Az idei szezon elôtt új edzôvel kezdett dolgozni és azóta nem hibázik.
“A szezon elején klubot váltottam és két új edzôvel kezdtem dolgozni. Ez nagyon jót tett nekem. Eino Havas nagyon profi a mentális tréningek terén “, mondta Jani Lakanen. 2000-ben a finn még a Világ Kupa sorozat összetett gyôztese volt. Ezúttal ismét bizonyított. A pálya felét követôen csak néhány másodperccel volt lassabb csapattársánál, Mats Haldin-nél és az orosz Andrei Khramov-nál. A célban már 58 másodperccel ô volt gyorsabb mindkettôjüknél, hiszen Haldin és Khramov holtversenyben lett második.
“Ez egy fantasztikus verseny volt. Két vagy három alkalommal veszítettem csupán 10 másodpercet”, mondta.
A nagyon meleg idô és a szintes terep rendkívül megnehezítette a hosszútávot. Jani is így volt ezzel, azonban ô birkózott meg legjobban a körülményekkel. “Néhány év eredménytelenséget követôen ez az eredmény nagyon sokat jelent számomra. Még ha jó formában voltam sem ment jól a versenyzés a közelmúltban”, említette. Most már Jani mind fizikailag, mind technikailag összeszedte magát és ismét számolni kell vele.


Forrás: http://www.orienteering.org/
Fordította: Sárecz Lajos


A fiatal svájci sztár

Az idei Világ Kupa elsô futamán Daniel Hubmann tiszta gyôzelmet aratott. Még csak 22 éves, így juniorként nagyszerűen teljesített.
2002-ben Spanyolországban két aranyérmet, 2003-ban pedig két bronzérmet szerzett a Junior Világbajnokságon. Tavaly télen Svájcban ô volt az egyik legjobb terepfutó a kategóriájában. A London belvárosához közeli Battersea Parkban a világ legjobb tájfutóit gyôzte le.
“Tökéletes verseny volt. Nem hibáztam. Ez volt életem eddigi legjobb sprint versenye”, mondta Daniel.
A tavalyi szezon elôtt sérült volt, de ôsszel már teljes erôbedobással készült. A Világ Kupa Vster_s-i futamán a sprint számban 9. helyezést ért el és Németországban, ahol a tavalyi Világ Kupa utolsó futama volt, három ezüstérmet szerzett – sprinten, középtávon és a váltóban.
A tavalyi felkészülése nagyon jól sikerült, így jó eséllyel indulhat Japánban.
“A Battersea Park-i gyôzelmem után talán magasabb célokat tűzhetek ki magam elé, de nem szabad elbíznom magam. A célom, hogy a legjobb 10 közé kerüljek”, nyilatkozta Daniel.
“Hogy sikerült idáig eljutnod?” “Igazából nem tudom. Mindent lépésrôl lépésre tettem”- mondta.
Daniel nemcsak sportember. Idejének nagy részében ácsként dolgozik. “Hetente két szabad délutánom van edzésre.”
A Battersea Park-ban a második és harmadik helyen is fiatal futók értek célba. A 24 éves David Brickhill-Jones Ausztrália elsô dobogós helyét szerezte meg a Világ Kupa futamok történetében.
“Ez fantasztikus. Igazán sokat jelent számomra”, mondta David.
A 23 éves Rystein Kvaal Rsterbr 3. lett. Az utóbbi két évben jól szerepelt a sprint futamokon. “Magabiztosan futottam a sprint versenyen”- mondta Řystein.
A dobogósok mögött 4 finn versenyzô végzett, a 6. helyen ketten holtversenyben értek célba.


Forrás: http://www.orienteering.org/
Fordította: dr. Kolcsárné Sárecz Éva


Feltörekvôben egy új nemzedék

Itt az idô a változásra a férfiak között: az ifjak a csúcsra törnek. Az orosz középtáv gyôztese Andrei Khramov mindössze 24 éves.
“Nem ez volt életem legjobb versenye. Sokkal jobban futottam amikor a tavalyi Világkupa döntôjében második lettem; ennek ellenére nagyon jó verseny volt és ez a gyôzelem sokat jelent számomra”, mondta az orosz versenyzô. A versengésben Thierry Gueorgiou felett gyôzedelmeskedett, akit ezen a távon két éve nem gyôztek le nemzetközi versenyen. Khramov mindössze 7 másodperccel, éppen csak megverte a tökéletesen versenyzô Thierry-t.
A hosszú távú versenyen Khramov holtversenyben második lett Mats Haldinnal; a gyôztes Jani Lakanen lett. Utánuk következett Marc Lauenstein és Řystein Kvaal Řsterbř, akik szintén igencsak fiatalok. A sprint versenyen csak fiatalok kerültek dobogóra, közülük leggyorsabbként Daniel Hubmann nyert.
Mindenki nagy meglepetésére a középtávú versenyen 4. helyre a 22 éves norvég Lars Skjeset a futott be. Lars az elsô nagy nemzetközi versenyén vett részt; a mezôny elején indult és nem vétett hibát a kihívásokkal teli pályán. “Jól sikerült a pálya, gyors illetve koncentrációt igénylô szakaszai között kellett a sebességemet változtatnom”- nyilatkozta a sportoló.
Jani Lakanen lett a középtáv 3. helyezettje. A 2000. év összesített gyôztese jelenleg is vezet az eddigi 3 versenyt követôen. A második Andrei Khramov, a harmadik pedig Mats Haldin. Ôk ketten sokáig együtt futottak a középtávú versenyen. A 7. ellenôrzô pontnál Haldin nagyot hibázott és a két perccel mögötte induló Khramov utolérte. “Kaptam némi segítséget Mats-tól”, mondta az Oroszország déli részérôl származó Andrei. Célja, hogy jövôre Japánban aranyat szerezzen.
A Világkupa összesítésében a fiatal svájci Daniel Hubmann a negyedik, ôt követik a norvég Tore Sandvik és Řystein Kvaal Řsterbř.


Forrás: http://www.orienteering.org/
Fordította: dr. Kolcsárné Sárecz Éva, dr. Kolcsár Gábor


Niggli-Luder és Lakanen vezetik a Világ Kupa összetett állását

A hosszútáv gyôzteseként és a közép- és rövidtáv ezüstérmeseként Simone Niggli-Luder vezeti a nôk között a Világ Kupa összetett pontversenyét az elsô fordulót követôen. Második helyen Jenny Johansson áll – középtáv gyôztese, második a rövidtávon, valamint negyedik a hosszútávon. Vroni König-Salmi második lett a hosszútávon és harmadik a középtávon, összetettben pedig a harmadik helyen tanyázik.
Jani Lakanen megnyerve a hosszútávot és harmadik helyen végezve a középtávon a férfi összetett élén találta magát. Szorosan mögötte következik Andrey Khramov, aki a középtávon nyert, míg ezüstérmet szerzett hosszútávon. Mats Haldin jelenleg a harmadik.
Összetett állása
Nôk
1. Simone Niggli-Luder SUI 140
2. Jenny Johansson SWE 133
3. Vroni König-Salmi SUI 117
4. Anne Margrethe Hausken NOR 114
5. Marianne Andersen NOR 110
6. Heather Monro GBR 100
Férfiak
1. Jani Lakanen FIN 126
2. Andrey Khramov RUS 119
3. Mats Haldin FIN 109
4. Daniel Hubmann SUI 106
5. Tore Sandvik NOR 102
6. Řystein Kvaal Řsterbř NOR 96

Forrás: http://www.orienteering.org/
Fordította: Sárecz Lajos


Vissza a Tájoló 2005/04 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!