A mobilos tájfutás múltja, jelene és jövôje


Sokan ma még idegenkednek a mobiltelefonos navigáción alapuló tájfutás ötletétôl és gondolom a kedves olvasók közül is csak kevesen jutnak el az elsô bekezdésig. De aki belekezdett ennek a rövid kis cikknek az olvasásába, annak talán érdemes végigfutni a sorokon, mert talán egy kicsit más megvilágításból láthatja meg ezt a játékot. Hangsúlyozom, hogy játékot, mert a szakág nevet nagyképűség és korai is lenne még ráakasztani. Különben is a szakág kifejezésnek már van némi mellékíze: ott már belép a szabályzat, a szövetség, a szövetségi pénzek elosztása, és még sok olyan tényezô, ami egyelôre fölösleges és bátran mondhatjuk játékrontó lenne!
Az elsô mobilos verseny a tavalyi Hungária Kupán ténylegesen újdonság volt, nemcsak a vállalkozó kedvűeknek, hanem nekünk rendezôknek is. Fogalmunk sem volt arról, hogy mi fog belôle kisülni, tudják-e egyáltalán az indulók teljesíteni a pályát!? Próbáltuk a pályák tervezésekor végiggondolni azokat a szempontokat, amik különböznek egy hagyományos tájfutóversenyen elvártaktól, mindig legyenek az átmenetekben markáns vezetôvonalak és a futó a navigátor utasításait követve észre is vehesse azokat. Nagyon fontos tényezô a mobilos tájfutásban a térkép jósága, mert sokkal nehezebb egy térképhibán túltenni magát a futónak, ha a rossz térkép nem a kezében, hanem több száz méterre van tôle. Aztán ott a térerô problémája: legyen lehetôleg egyenletesen jó lefedettség az összes szolgáltatóra nézve, ez nem kis feladat esetenként, különösen ha erdei terepekre gondolunk. Fura egy dolog volt, amikor a pályák megtervezése után hárman nekivágtunk bejárni a terepet egy Pannonos, egy Vodás és egy T-Mobile-os telefonnal a kézben és reménykedve figyeltük, hogy az eltervezett útvonalunkon a térerôt jelzô mutató ne csökkenjen túl kicsire!
Aztán jött a verseny, lelkes hangzavar a cél környékén, a játék öröme és az összpontosítás az arcokon. Működik! Jönnek az elsô befutók is, megtörtént az elsô váltás! Néhányan nagyon komolyan veszik a versenyt, mert a tét nem kicsi, két Nokia5140-es sportmobil! Itt azonban nem csak a futótudás és a tájékozódási készség számít, hanem az is, hogy mennyire tudják megérteni egymást a versenyzôk, mennyire tudja a navigátor gondolatban leképezni a térképet 3D-s valósággá, egyértelmű utasításokkal ellátni a futót. A futó persze nem egy egyszerű báb a játékban, hanem egyenrangú szellemi partner, az ô visszajelzései és észrevételei legalább olyan fontosak a navigáció menetében. Az elsô versenyt nem véletlen tehát, hogy a Forrai ikerpár nyerte, enyhén rosszmájú megjegyzések szerint nekik a telefon is fölösleges volt a navigációhoz, ôk térerô nélkül, telepatikus úton is jól megértik egymást...
Az 1. Mobil Kupa sikerén fellelkesülve, lesz ami lesz alapon elküldtem egy cikket az O-sport folyóiratnak, legnagyobb meglepetésemre a szerkesztô egy órán belül visszaírt és lelkesen megköszönte a küldött anyagot. Hoppá! Ilyen örömet utoljára tudományos publikációim elfogadásakor éreztem, és mint akkor, most is arra gondoltam, hogy befutottunk, itt a világsiker! Aztán a cikk megjelent, teltek a hétköznapok, a nagy mobilszolgáltatóknál a szponzorációt kérô leveleim is sorra elbuktak és valahogy a nagyvilág sem kattant rá a témára, kezdtünk csüggedni... Ekkor jött a Tájfutás Napja, ahol a csákvári kastélyparkban visszazökkentünk a valóságba. Sok régi új arc kipróbálta a mobilos játékot, és nem csak a fiatalok. Legjobban Hegedüs Ábel mondata esett jól a verseny után: „Te, én azt hittem, hogy ez egy nagy hülyeség, de köszönöm, ez jó móka volt!”
Aztán télen a honlapunkon dolgoztunk leginkább (www.mobile-o.hu), no meg elhatároztuk, hogy egy olyan versenyt rendezünk 2005-ben, amin a külfüldiek is kipróbálhatják a mobilos tájfutást. Bár egy kicsit korainak tűnt az idôpont, de végül a Thermenland Open mellett döntöttünk. A Velem feletti szelídgesztenyésekben ideális T-Mobile-os és Pannonos térerôt találtunk, és a verseny elôtt három nappal Veres Tominak köszönhetôen a Vodafone is csôre töltve várta a gladiátorokat (micsoda képzavar!). De mi lesz a külföldiek roaming díjával? Mivel nem sikerült egy mobilszolgáltatót sem „becserkésznünk”, ezért meghirdettünk egy akciót, amely keretében a magyar párosok, ha kölcsönadják a telefonjukat egy külföldi duónak, amíg a telefonjukra várnak, akkor hôlégballonozhatnak egyet a cél mellett! És jöttek is szép számban a külföldi jelentkezôk, különösen a verseny helyszínén! Alig gyôztük mi rendezôk, de leginkább a szolgáltatók! Sikerült többször túlterhelni a rendszert, mert azzal nem számoltunk, hogy egy ilyen kis faluban mint Velem, nincs túl nagy kapacitás egy cellában! De mindenki türelmes volt és még naplemente elôtt sikerült az utolsóknak is teljesíteniük a 2. Mobil Kupa pályáit. Idén a Forrai duót JózsaG-nek és Zsebeházy Istinek sikerült leszorítania a dobogó legfelsô fokáról, meg kell hagyni nagy küzdelemben!
Hogyan tovább? Mi csináljuk, amíg van rá igény, de én annak örülnék leginkább, ha végre valaki más is rendezne egy mobilos versenyt! A versenyformát szándékosan nem láttuk el védjeggyel, bárki csinálhat ilyen játékot, akinek kedve van, szívesen segítünk is mindenben! Csak ne sokáig kelljen várnom erre, mert már nagyon szeretném én is kipróbálni!


A KFKIs tájfutók és Zolika


Vissza a Tájoló 2005/04 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!