Milyen egy iskolai verseny Angliában?

A Postás kupán még nem gondoltam, hogy öt nappal késôbb felvezetôként működhetek közre egy londoni iskolai verseny rendezésében. Az idei Világ Kupa sorozat elsô körének negyedik napján, a sprint döntô után került ugyanis megrendezésre a Fiatal Tájfutók Fesztiválja, amelyen három kategóriában, 8-8 fôs (4 fiú, 4 leány) csapatok versengtek egymással. Ezen a versenyen csak a legjobbak indulhattak, az indulási jogosultságot a márciusban és áprilisban rendezett elôversenyeken lehetett megszerezni. A Beddington parkban rendezett elôversenyen a „suttoni” kerület iskolái vettek részt, ezen a versenyen segítettünk mi is a rendezésben.
Nagyon tanulságos volt, hogy milyen komolyan vesznek és milyen alapossággal rendeznek meg egy iskolai versenyt Anglában. A verseny színvonala hasonló volt egy kisebb hazai rangsoroló versenyéhez. Új parktérkép, SportIdent, szabályos, esztétikus pályafelszerelés, nívós eredményhirdetés jellemezte a versenyt. A 9-11 éves gyerekek párosával futottak, így akik soha nem indultak tájfutó versenyen, azok is el tudtak indulni. Az 1:7500 méretarányú térkép kimondottan erre a versenyre készült, a pálya utakon vezetett és nagyon egyszerű volt, hossza 1400 m. Ami nagyon meglepô volt: egy középiskola mintegy 20 diákja jött segíteni, felügyelni a pályára, de leginkább a gyerekekre. Angliában ugyanis elôírás, hogy a verseny elôtt a rendezôségnek fel kell mérni, hogy milyen veszélyek léphetnek fel verseny közben. Különösen fontos ez az iskolai versenyeken. Itt arra kellett vigyázni, hogy a gyerekek ne essenek bele a tóba, ne tévedjenek olyan útra, ahol járműforgalom van, idegenek ne molesztálják ôket. A segítô diákok sárga, fényvisszaverôs autós mellényben álltak a pontok közelében és a pálya bizonyos részein. A gyerekeket kioktatták, hogy útközben ôk vigyáznak rájuk, csak velük szabad szóba állni, vagy tôlük szabad segítséget kérni. Természetesen ilyen körülmények között is voltak keverések, de nagy biztonságérzetet adott a gyerekeknek jelenlétük és mindenki sikerélménnyel fejezte be a versenyt. A gyerekek pedagógusokkal érkeztek, iskolánként egységes, de más-más színű pólóban, az eredményhirdetésen mindenki részt vett. A gyôztes iskola diákjai érmeket és serleget kaptak, de valamennyi résztvevô kapott oklevelet. Minden iskola megkapta az eredménylistát. Az egész verseny egy jó óra alatt lezajlott, a versenyközpont egy zárt játszótéren volt, ahol az eredményhirdetés elôtti néhány percben minden játékot kipróbálhattak a gyerekek.
Számomra az egész rendezvénybôl az volt a legmegkapóbb, hogy egy ilyen kis, kb. 80 fôs diák versenyt is milyen színvonalasan rendeztek meg és milyen nagyfokú volt a gyerekek biztonságáról való gondoskodás és mindent megtettek azért, hogy a fiatalok sikerélménnyel térjenek haza.