Thermenland Open Magyarországon


A Thermenland Open egy három éves, ám annál rangosabb többnapos verseny az ausztriai Fürstenfeld tájfutóklubjának rendezésében. Különlegességét, és egyben töretlenül növekvő nemzetközi népszerűségét az adja, hogy talán a legjobb példája annak a külsőségeket (is) előtérbe helyező rendezői szemléletnek, amiről Marosffy Dani írt a Tájoló hasábjain a tavalyi Szentendre kupa kapcsán.

Thermenland Open Magyarországon
Már maga a név, amit magyarul „hővidék”-nek lehetne fordítani, is utal arra, hogy a verseny mindig kapcsolódik egy fürdőhöz. Emellett a versenyek látványossága – különösen a sprint és az utolsó napi időkiegyenlítéses futam esetében – is alapvető, akárcsak az, hogy egy komplett hétvégi programot nyújtson kulturális és közösségi programokkal. Ugyanakkor a látványosság nem mehet a minőség rovására, hiszen a verseny két világranglistafutamot is magában foglal. Ezért nem könnyű megfelelő helyszíneket találni hozzá, de ez a fürstenfeldieknek mindig sikerült: az elmúlt években a loipersdorfi és a Hundertwasser tervezte, építészetileg is rendhagyó blumaui fürdő, ill. a hebalmi sí- és turistaközpont szolgáltatta a különleges helyszíneket. Mindezek után nem meglepő, hogy a verseny tavaly és tavalyelőtt is elnyerte az év versenye címet Ausztriában.
Az idei verseny története a tavalyi Thermenland Open alkalmával kezdődött, amikor feltűnt számomra, hogy az előző évekkel ellentétben nem osztogattak semmilyen szórólapot a következő évi verseny időpontjáról és helyszíneiről. Minthogy a verseny már második éve fix programja volt a magyar válogatottnak is, a dániai EB-n meg is kérdeztem Makrai Évit, aki a fürstenfeldi klub oszlopos tagja, hogy mi a terv a következő évre. Meglepetésemre azt a választ kaptam, hogy épp egy magyar partnert keresnek ahhoz, hogy ezentúl minden páratlan évben Magyarországon legyen a verseny. Már akkor megtárgyaltuk, hogy ez kizárásos alapon csak a ZTC lehet majd, és utóbb kiderült, hogy így is történt, a két klub – ahogy arról Sárecz Lalától bővebben olvashattatok a Tájoló tavalyi utolsó számában – egy hosszú távú együttműködési megállapodást kötött. A zalaegerszegiek azonban csak 2007-től vállalták a verseny megrendezését, mert akkor már az idei Alpok-Adriára is elkötelezték magukat. Vagyis úgy tűnt, hogy 2005-ben a verseny nem kerül megrendezésre.
Mivel a tavalyi kivételesen sok válogatott világverseny szervezési feladatai miatt sikerült egy plusz link évet beiktatnom az egyetemi tanulmányaimba, gondoltam egy nagyot, hogy kutyaharapást szőrivel alapon még több tájfutás-szervezéssel használom ki a szabadidőmet, és összetoborzok egy rendezőgárdát az idei verseny megrendezésére. Lantos Zolival az MTFSz nevében fel is vettük a kapcsolatot Thomas Krejcivel, a fürstenfeldi klub vezetőjével és az elmúlt három Thermenland Open főrendezőjével – ő mellesleg a svájci VB hosszútávú számában elért 13. helyével az osztrák válogatott egyik legeredményesebb versenyzője –, akinek szintén érdeke volt a 2005-ös „lyuk” betömése, és különösen tetszettek neki a helyszínekre vonatkozó ötleteim: a Kőszegi-hegység ill. Bükfürdő. Végül is a nagy világversenyekhez hasonlóan egy vegyes rendezőbizottságot hoztunk létre, amiben a Fürstenfeld mellett a KFKI-Petőfi SK és a Szombathelyi Tanárképző csapata, valamint számos, más klubokban lévő sporttárs vesz részt. Ugyanakkor a szövetség is támogatja a versenyt, hiszen a Marketing és a Média Bizottságok már kezdettől az egyik idei kiemelt eseményüknek tekintik, és az MTFSz nevében a Nemzeti Civil Alapprogramhoz is beadtunk egy milliós nagyságrendű pályázatot, amivel a szövetség kasszáját is terveztük gyarapítani.
Krejci egyik elképzelése, hogy a jövőben a verseny egyik napja osztrák és magyar rangsoroló verseny is legyen, függetlenül attól, hogy éppen melyik országban kerül megrendezésre. Ehhez tudni kell, hogy Ausztriában mindössze 10 rangsoroló verseny van egy évben, és abból is négyet az egyéni OB-jaik adnak, ezért ott ez a cím jóval komolyabb, mint nálunk. Az idei versenyhez tulajdonképpen azt az egyetlen hétvégét, április 30. - május 1-jét választottuk ki, aminél a legnagyobb esély volt az osztrák rangsoroló jog elnyerésére, de a magyar versenynaptárba is könnyen beilleszthető volt. Sikerült is elnyerni a jogot, de ez számos további komoly problémát vet(ett) fel. Szerintem például egyáltalán nem evidens, hogy a magyar rangsoroló versenyek után az MTFSz-nek fizetendő nevezési díj 10 %-ot az osztrák versenyzők után is befizessük, amikor ők nem azért vesznek részt a versenyen, mert az magyar rangsoroló, hanem mert osztrák. Az meg még önmagában is kevés viszonzás az ingyen kapott osztrák rangsoroló jogért, ha a jövő évi ausztriai Thermenland Open egyik napját a teljesen devalválódott magyar rangsoroló joggal tüntetné ki az MTFSz, nemhogy még onnan is kérné a 10 %-ot… Ezt a problémát egyelőre nem feszegettem, mert a versenyrendszer átalakítása mostanában amúgy is napirenden van az elnökségi üléseken, amivel nyilván változna a finanszírozási rendszer is. A 10 %-ot idén az osztrákok után is befizetjük, az említett bizottsági támogatások formájában úgyis visszakapjuk.
Visszatérve a versenyre, az észak-vasi helyszínekkel tökéletesen tudjuk folytatni a Thermenland Open hagyományait. A program már csütörtök délután elkezdődik edzéslehetőséggel, majd péntek délelőtt egy prológon versenyezhettek az igazi csemegét nyújtó büki golfpályán, míg a rajt/cél a gyógyfürdő területén lesz. Bár ez lesz az első sprint-világranglista futam Magyarországon, ezúttal nem feltétlenül csak az elit versenyzők indulhatnak. Maga a háromnapos verseny pedig péntek délután veszi kezdetét a velemi „Novákfalva” üdülőfaluban felépített céllal, amely saját étteremmel, madárparkkal, borospincével, és egy a Nagy-Magyarország ásványait bemutató múzeummal ideális helyszín versenyközpontnak, ráadásul remélhetőleg egy uszoda is elkészül addigra olyan kapcsolódó szolgáltatásokkal, mint szauna, hidromasszázs, stb. Mindhárom versenynap különböző (részben tájfutásra még sosem használt) terepen kerül megrendezésre, az utolsó nap kőszegi céllal, a hosszabb pályákon egy ráadás körrel megspékelve a város középkori magjában.
Természetesen a kapcsolódó szolgáltatásokban is igyekszünk tovább emelni a színvonalat, a nevezéshez járó fürdőbelépővel, múzeumlátogatással a kőszegi várba és a stájerházaknál lévő erdészeti kiállításra, és a Thermenlandokon már szokásos tésztapartit most egy discóval is kiegészítjük majd. A szombat délutáni mobilkupával pedig megkezdjük ennek az új „szakágnak” a nemzetközi terjesztését, sőt, a Trail-O bizottság megkeresésére már egy ilyen verseny előkészítése is elkezdődött.
Újdonságot jelent a nyílt kategóriák lebonyolítása is, amit arra találtunk ki, hogy ne kelljen a kezdőknek a helyszíni nevezéssel, dugókabérléssel, és a kapott rajtidőre való esetleges várakozással szenvedni, amikor úgysem igénylik, hogy benne legyenek egy eredménylistában. Egyszerűen a célban lesz megvásárolható a versenytérkép, amivel a rajtból egy külön folyosóból bármikor elindulhatnak, mivel időt a nyílt kategóriákban hivatalosan nem mérünk. Természetesen akinek van saját dugókája, vagy bérel, az kap részidős papírt a célban, de eredménylistát nem állítunk össze, és ennek megfelelően eredményhirdetés sem lesz. Ugyanakkor négy különböző nehézségi (D-C-B-A) fokozat közül is lehet majd mindegyik nap választani, és 18 éves kor alatt teljesen ingyenes lesz a nyílt kategóriákban való indulás. A D fokozatú pálya tulajdonképpen a 10D pályákat fogja jelenteni, csak életkori és egyéni indulásra vonatkozó megkötések nélkül, így az olyan korábban felmerült esetek is megoldódnak, hogy idősebb kezdő is futhasson szalagos pályán, vagy párosával futhassanak a gyerekek.
A versenynek komoly marketinget is tervezünk, bár ezzel több probléma is adódott. Szerettük volna például az O-Sport nemzetközi újságban hirdetni a versenyt, hiszen a főszerkesztő Jan Skricka már tavaly is támogatta egy cikkel és a díjazáshoz felajánlott egyéves előfizetésekkel a versenyt, de az újságnál épp ezekben a hónapokban folyt egy belharc, aminek következtében a szerkesztőgárda kettészakadt, a továbbiakban valószínűleg két külön újságot megjelentetve.
Másrészt a nevezési díjakat sem akartam meghirdetni addig, amíg a fent említett NCA-s pályázat eredménye ki nem derül – végül most, február végén is csak informális módon sikerült megtudni, hogy sajnos nem nyertünk. Harmadrészt a verseny honlapjának elindítása is csúszott, mivel eredetileg egy a későbbiekben is használható, admin felülettel kezelhető profi honlapot terveztünk a ZTC és a TVFF közös finanszírozásában, ez azonban pénzügyi fedezet híján a jövő évre halasztódott. Mindenesetre most igyekszünk a 2-es bulettint (gyakorlatilag a kiírást) több ezer példányban terjeszteni a Lipica Open-en, a Spring Cup-on, és a Prágai Húsvéton. A környező országok elit versenyzőit pedig meghívással, kedvezményes szállásárakkal és a már szintén szokásos 700 eurónyi pénzdíjjal igyekszünk elcsábítani, annál is inkább, mert sajnos pont ebben az időpontban van a Világkupa első köre is Nagy-Britanniában, így a szóba jöhető elit versenyzők száma eleve korlátozott.
Mindenkit szeretettel várunk tehát április végén Kőszegen és környékén, ill. a következő évi Thermenland Openeken, amik a jövőben várhatóan mindig pünkösdkor kerülnek majd megrendezésre. Már ötletünk is van a következő magyarországi verseny fürdőjéhez, kultúrprogramjához, ill. sprint versenyéhez (Sárvár), de ebben már majd a zalaegerszegiek fognak dönteni.

Skuló Marci


Vissza a Tájoló 2005/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!