Amatőr versenysport?


Sportágunk tervszerűen és összehangoltan megvalósított fejlesztése évek óta várat magára, de önmagában az is kérdés, hogy a fejlesztésnek mennyire kell formálisnak lennie, vagy esetleg elegendő a közmegegyezésen alapuló szerves fejlődés, amit az elmúlt években valósítottunk meg.
Ezúttal a stratégiai elemzés eszközrendszerét felhasználva igyekszem bemutatni, hogyan néz ki sportágunk, néhol egy-két lépésnyire kilépve a tájfutás közegéből.


Hol vagyunk most? A sportág önfenntartó és kidomborodnak az értékei. A versenyeken résztvevők száma összességében stabilnak tekinthető, a fiatalok részvételi aránya csökken, a szeniorok aránya növekszik. Ez az elmozdulás növeli az önfenntartó-képességet. A térképek elérik legalább a jó közepes színvonalat, arra mindenképpen megfelelőek, hogy élvezetes versenyeket lehet rajtuk rendezni. A versenyek élvezetét megakadályozó súlyos hiba ritkán fordul elő, és ezek azonnal komoly visszhangot kapnak. A versenyekről mind nyomtatásban, mind az Interneten megfelelő tájékoztatás van a verseny előtt és után is.
A versenyszolgáltatás van a középpontban, bár ennek színvonala változó, de összességében kielégíti a jelenleg versenyzők igényeit. Az alapok megvannak hozzá, megfelelő térképek, jobbára súlyos hiba nélküli versenypályák, magas színvonalú SI szolgáltatás, átlátható versenyrendszer, a résztvevők számára megszokott és elfogadott nevezési és részvételi feltételek. Jobbára kiszámítható, előre megjósolható nehézségű tájékozódási feladatok, amiért a legtöbben elmennek egy versenyre.
A sportág képes kiemelkedő színvonalú versenyeket rendezni, kimagasló minőségű térképpel, magas színvonalú pályákkal, korrekt rendezéssel, magas színvonalú tájékoztatással, megfelelő médiavisszhanggal, látványos megoldásokkal, kivetítővel, szponzorokkal. Mindezt megbízhatóan tudja teljesíteni, szinte évről évre, az ország különböző pontjain.
A sportág képes az iskolás korosztály megmozgatására is, valamint szabadidősport-rendezvények rendezésére akár több száz résztvevővel. Ezek azonban egy-egy elszigetelt kezdeményezéshez, egy-egy emberhez kötődnek, intézményesen nem jelenik meg ez a tevékenység.
Nemzetközi összehasonlításban erősség az utánpótlás-nevelés, amit mutatnak a serdülő és ifjúsági kategóriákban elért Európa-bajnoki érmek és helyezések. A junior kategóriában már ritkábban vannak érmeink és helyezéseink, felnőtt kategóriába csak öt-tízévenként nő fel egy-egy nemzetközi szintű versenyzőnk. A tájékozódás alapjait és a technikai ismereteket több egyesületben is sikeresen és magas szinten kapják meg a fiatal versenyzők, a magas szintű fizikai felkészülés és az élsport szintű tájfutás ismeretei azonban nincsenek ma benne a sportág életében.
A tájfutás Magyarországon ma amatőr versenysport. (Nemzetközi szinten is leginkább ez jellemzi a sportágat.) Amatőr a legjobbak edzésmunkája és teljesítményszintje, valamint a finanszírozási rendszere miatt. Zárt szabály- és versenyrendszere miatt nem is képes jelentős, a működést befolyásoló külső források bevonására.
Versenysport a versenyrendszere és elsődleges motivációs szempontjai miatt. A ranglista és bajnoki pontok gyűjtése mozgatja meg a legtöbb versenyzőt és sportvezetőt, ami mindenképpen a versenysport jelleget tükrözi.
Ezért is nő a szenior résztvevők aránya a versenyeken. Ők az amatőr versenysport elsődleges „vásárlói”. A fiatalokat a profi versenysport érdekli hírnévvel és jövedelemmel, vagy a szórakozás, ami játék, kihívás, élvezet. A mai tájfutás egyiknek sem felel meg.
A leglátványosabb sikerű amatőr versenysportklub a HSE, amely a jelenlegi hazai tájfutás legpiacképesebb szereplője, kiváló szenior eredményekkel, önfenntartó anyagi bázissal, magas színvonalú versenyekkel, térképjavítással és aktív részvétellel a tájfutó közéletben. Az ő sikerük jól tükrözi sportágunkat, mit tud, és kinek szól elsősorban. Elismerést érdemelnek, hogy ezt felismerték, és a legmagasabb szinten tudják kihasználni.

Dr. Lantos Zoltán


Vissza a Tájoló 2005/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!