Ne legyenek illúzióink (vagy legyenek?) – avagy a válogatott téli felkészülésének tapasztalatai és egy kis előretekintés


A válogatott felkészülési programját az előző év tapasztalatai alapján dr. Nagy Árpád állította össze. A tervezetet a felkészülést segítő edzőtársak (Hrenkó László, Scultéty Márton, Kelemen János) és Lantos Zoltán több alkalommal is véleményezték és pontosították. A válogatott versenyzők és edzőik talán egy kicsit megkésve a decemberi alapozási időszak előtt kapták kézhez az anyagot. A Tájfutás Napján rendezett edzői konferencián volt lehetőség először arra, hogy problémáikat elmondják a felkészítő stábnak. A kezdeti puccshangulatú és személyeskedésektől sem mentes megbeszélés végén, konszenzuson alapuló átalakítások történtek a felkészülési programban. (Konszenzus vagy csak én gondolom: Horváth Magda és Kovács Zoltán levélben fordult az elnökséghez a válogatottal kapcsolatos problémák miatt. (12.sz.melléklet) Hajdu István elnök felveszi a kapcsolatot velük és tisztázza a felmerült problémákat. (Elnökségi ülés jkv. részlet 2005. 01. 17.)
Ennek tudható be az, hogy a december elejére tervezett első budapesti összetartás és fizikai válogató verseny elmaradt. A január második felére betervezett és a helyszínen mindenki számára elfogadható időpontot, pedig azért kellett a megbeszélést követően pár nappal módosítani, mert a jelenlévő budapesti edzők csak késve észlelték, hogy ez az időpont ütközik a hagyományos „Budapesti Tájfutó Napok” rendezvénysorozatával. Az első összetartás így egy héttel később valósult meg Nyíregyházán. (Sajnos erre a hétvégére éppen leesett az első hó.) Kiket hiányoltam az edzőtáborból? Lenkei Zsoltot, Tas Katalint, Máthé Fannit (azóta róla tudom, hogy beteg volt) és Tibay Ilonát. A fizikai felmérőn nagyon jól mozgott a felnőtteknél Józsa Gabi és a felnőtt kiküldetésekre kacsingató férfi juniorok. Az ifik is bevállaltak egy-egy körrel többet a havas terepen annak tudatában, hogy helyük lehet a junior VB csapatban. A technikai edzéseken az iránymenetes és domborzat olvasásos feladatok domináltak. Sajnos az alacsony hőmérséklet, a jeges, kemény, csúszós talaj és néhány esetben a nem megfelelő edzésfelszerelés miatt többen megsérültek. Az öt fős pécsi különítményből hazafelében csak Detti lányomnak nem volt miért „sírdogálnia”. Az esti eligazítások és megbeszélések a felejthető kategóriába sorolhatók be.
Az edzőtáborig a versenyzőkkel a kapcsolatot elektronikus úton tartottam. A tél folyamán az alábbi nem kötelező, de ajánlott feladatokhoz való csatlakozásra kértem a válogatottakat.
Mobil tájfutás honlapján próbálják megoldani a tájfotó feladatokat (a honlapon lévő eredménylista önmagáért beszél).
Az előző évhez hasonlóan nevezzenek be a pályakitűző versenybe (mint értékelőt valószínűleg nem fognak nagyon leterhelni).
Gyakorolják otthon a távolságmérést terepen (lányok 42-45 dupla lépés, fiuk 36-38 dupla lépés, ezt az edzőtáborban pótoltuk).
Nézzék át az MTFSZ versenyszabályzatát (eredményt lásd. a „lazarus” levelezői listáján).
Elfogyasztott étkeik felsorolását. Max. három nap menüjét (nem rontottam el a gyomromat, mert egy válasz sem érkezett).
Böngészgessék és kísérjék figyelemmel a következő évek világversenyeinek honlapjait.
Ezúton is kérem az edzőket, hogy versenyzőitekkel használjatok ki minden olyan lehetőséget, amivel a tájfutó „intelligenciát” ezekben az ínséges hónapokban (korai esti sötétedés) emelni lehet. Sajnos az edzőtábori reprezentatív felmérésből kiderült, hogy a Hegedűs Zoli segítségével felkészülők (Zsebe, Józsa Gabi, Csabi, Pelyhe Dani) kivételével, elenyésző technikai edzésen vettek részt a decemberi és januári kellemes idő ellenére.
A tavalyi tapasztalatok – rendszertelen adatszolgáltatás – alapján a hó végi edzéskilométerek leadását nem szorgalmaztam a versenyzőknél és edzőknél. Remélem, hogy jól sikerült és folyamatos felkészülést tudtak végezni a télen. Az „A” kerettagok havi kimutatásait Zoli gyűjtötte össze, erről Ő tudna részletesebben beszámolni.
A cikk írásának a napján kellett a második edzőtábort a zord és bizonytalan időjárás miatt elhalasztani. Így az edzőknek lesz lehetőségük a Közgyűlés munkájába és az azt megelőző térképkiadással kapcsolatos konferenciába bekapcsolódni. Ide talán még én is „felruccanok”.
Néhány gondolatom a 2009. évi magyarországi VB felkészülésével kapcsolatban, amit megküldtem akkoriban az edző kollégáimnak:
A 2009. évi magyarországi világbajnoksághoz az azt megelőző világbajnokságokon keresztül vezet az út. (Na most feltaláltam a spanyol viaszt.) (Japán, Dánia, Ukrajna, Csehország) Egyik sem Skandinávia. Aki eredményesen akar szerepelni a magyarországi világbajnokságon annak már a csehországi világbajnokságon le kell tennie a névjegyét a nemzetközi porondon. Folyamatos, célirányos, tudatos felkészülésre lenne szükség. Van-e ehhez kellő affinitás a sportvezetőkben, edzőkben, versenyzőkben? Kikre számíthatunk? Ki és mivel és hogyan tudja segíteni az eredményes szereplés elérését? (Pénz, paripa, abrak stb.)
Hogyan lehetne emelni a versenyzők létszámát és így növelni a belső konkurenciát? Milyen módon lehetne segíteni a felnőtteket egzisztenciális problémáik megoldásában?
Vezetői oldalról szükséges a naprakész információk beszerzése a várható világversenyek helyszíneiről, terepeiről és speciális sajátosságairól. Ezeket az adatokat a lehető legrövidebb időn belül meg kell osztani a felkészülésben résztvevő személyekkel. Párbeszéd és párbeszéd a felek között. A megbeszélések számának emelése.
Növelni szükséges a válogatott irányításában, edzőtáborok előkészítésében, lebonyolításban résztvevő nevesített személyek számát.
Plusz pénzforrások bevonására van szükség, mert különben nincs lehetőség a kialakítandó program irányított megvalósítására.
Jó és baráti hangulatot kell kialakítani a programban résztvevők között. Mindenkinek a segítségére szükség van.
Külső támogatók felkutatása, felkérése sportágunk alapítványi támogatására.
Indítsunk el egy belső támogatói programot is. „Válogatottak a válogatottért.” Szeretném felkérni a már nem aktív válogatottakat, hogy lehetőségeikhez mérten, de legalább évi 5 ezer forinttal támogassák a válogatott felkészülését. Kérjük fel Lux Ivánt (Bocsi Iván, ezúton itt megkérnélek), hogy tervezzen meg egy kitűzőt a „VV” programot támogatók gesztus értékű megajándékozására. A befolyt összeget a válogatott egységes sportfelszerelésének folyamatos felfrissítésére kellene fordítani.
A válogatott részére biztosítani kell egy öltöző sátrat. (Zöld szín, Hungary felirattal.)
Pénzt és fáradságot nem sajnálva, hasonló módon kellene felkészülni a junior és felnőtt világbajnokságokra is, mint az ifi-serdülő EB-re. Tehát már az előző évben szükséges felkeresni a VB helyszíneket és előre megismerkedni a várható terepekkel. Kifejezetten sok időt kell szánni a sprint terepek bejárására. (Dánia, Kijev és Olomouc nincsenek nagyon messze.)
A jövő év áprilisáig terjedő időszakra vonatkozó felkészüléssel kapcsolatos javaslataim:
A 2009. évi magyarországi VB terepzárlatáig edzéseket kellene tartani a várható Bükki terepeken. Ezért javasolnám a december 12-i terepfelmérő helyett egy szilvásváradi edzőtábor megtartását. (Ezek nem valósultak meg.) Tréningek, ha az időjárás is engedi az Őserdő nevezetű területen a Bükkben. A kastélypark átnézése Szilvásváradon.
A Japán VB-hez legjobban hasonlító magyar terepeken edzőtáborok szervezése, esetleg nem csak a felnőtt és junior válogatottak részére. Hasonló terepek: Tapolca és környéke, Vértes, Bakony, Budapest környéke. Karácsony és Szilveszter közti időpontban edzőtábor szervezése megfelelő időjárás esetén tapolcai központtal. Ezt követően Budapesten valamikor januárban vagy februárban. Rugalmas lépesek az időjárás függvényében. (Nem valósultak meg.)
Fiatalok esetében térképjavítói és pályakitűzői alapelvekről oktatások megtartása és a gyakorlati bemutatás. Pályakitűzési feladatok megadása a várható versenyterepeken. (Ezeket a területi szervezeti egységekben kellene lebonyolítani.)
Továbbra is hangsúlyoznám a cseh versenyek fontosságát a magyar események rovására.
Eretnek gondolatom megismétlése: A Japán VB feláldozásával egy célirányosabb Dán VB felkészülést kellene megvalósítani. Utazzon Japánba egy-férfi és egy női versenyző, esetleg még Ők sem teljes költségtérítéssel, és a szövetség valamint szakosztályi támogatással valósuljon meg két edzőtábor Dániában. Év elején Spring Cup (szervezés alatt, hét versenyző fog utazni.) és ősszel egy másik, de ehhez ismerni kellene a dán versenynaptárt.


Az összeszedetlen
gondolatokat lejegyezte,
Kelemen János
megbízott keretedző
Pécs, 2005-02-28.


Vissza a Tájoló 2005/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!