Doppingszabályzat


Mint arról már bizonyára többen értesültetek, az MTFSZ engem kért fel arra, hogy elkészítsem a Szövetség doppingszabályzatát. Mivel ez nem orvosi, hanem inkább jogi-technikai jellegű dokumentum, nyugodt szívvel mondtam igent a felkérésre. Magát a Doppingszabályzatot az Elnökség 2004. december 13-i ülésén hagyta jóvá és az 2005. január 1-jétől érvénybe is lépett. Maga a Szabályzat teljes egészében megtalálható a http://www.mtfsz.hu/nyomtatvany/dopszab.doc címen.
Miért is volt szükség Doppingszabályzat létrehozására?
Annak érdekében, hogy magyar sportolók indulhassanak az olimpián, a Magyar Köztársaság Kormánya és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (ismertebb nevén WADA) aláírt egy szerződéscsomagot, amelynek egyik pontja értelmében a Kormány kiadta a „doppingellenes tevékenység szabályairól szóló 55/2004 (III. 31.) Korm. rendeletet”, melynek 5.§ (1) bekezdés a) pontja alapján az MTFSZ köteles minél hamarabb olyan szabályzatot alkotni, amely a doppingtilalom érvényesítését szolgálja.
Ez volt tehát az a momentum, ami a Szabályzat megalkotását kikényszerítette. Az én dolgom valójában annyi volt, hogy a kormányrendelet rendelkezéseit összhangba hozzam az IOF „Doppingellenes Szabályok” útmutatásaival. A Szabályzatban megpróbáltam a minimális feltételeket teljesíteni, ám ez még mindig soknak tűnhet, lévén az olimpiai sportágakkal teljesen azonos követelményrendszert húztak rá sportágunkra.
A legfontosabb és legmellbevágóbb aspektusa a Szabályzatnak, hogy annak követelményei vonatkoznak MINDEN versenyengedéllyel rendelkező versenyzőre, legyen az 8 vagy akár 80 éves, a hazai versenyrendszer keretein belül. Ezen kívül a négy, doppingellenőrzést felügyelő szervezet elrendelhet versenyen kívüli ellenőrzéseket is. Ez azonban csak a válogatott versenyzők esetében rendelhető el nyilvánvalóan, mint azt a továbbiakban ki fogom fejteni.
A Szabályzat értelmében a versenyző nem használhat tiltott teljesítményfokozó szereket; köteles magát a doppingvizsgálatnak alávetni. A válogatott versenyzők a válogatott kihirdetésétől kezdve a mindenkori tartózkodási helyükre vonatkozó információkat biztosítanak; kitöltik a doppingellenőrzési űrlapot és ún. „Gyógyszernaplót” vezetnek (a Szabályzat 1-3. mellékletei). A válogatott doppingellenes tevékenységéért felelős kapcsolattartó személy a 2005. évben Scultéty Márton – ha a válogatott versenyzőknek bármilyen kérdése merülne fel, elsősorban őt keressék.
Doppingvétséget nem csak akkor követhet el versenyző, ha a szervezetében tiltott szert találnak – a rendelkezésre állás elmulasztása is bűn. Ugyanakkor lehetőség van ún. „gyógyászati célú mentesség” megkérésére. Elvileg az engedélyt legalább 21 nappal a gyógyszer használata előtt be kell szerezni tiltott szerek esetén, ami sürgős esetekben 7 napra redukálódhat (az alkotók nem gondoltak bele egy esteleges életmentő műtétbe?!). A mentesség megkérése egyelőre a Szövetségen keresztül történik, aki továbbítja azt a megfelelő szervnek. Sportszakember is követhet el doppingvétséget, pl. ha tudomása van arról, hogy versenyzője doppingol és azt eltitkolja. A tiltott szerek listája megtalálható a WADA internetes oldalán, a http://www.wada-ama.org –on.
Ha esetleg egy versenyző vagy sportvezető doppingvétség elkövetésével vádolható, eljárás indul ellene. Ennek első fázisa az előzetes felülvizsgálati eljárás, melynek eredményeként megállapításra kerül, hogy a versenyző/vezető megsértette-e a Szabályzatot. A következő szakasz a doppingeljárás, melyet az MTFSZ Fegyelmi Bizottsága folytat le első fokon, fellebbezés esetén pedig az MTFSZ Elnöksége a döntő szerv.
A fentebb említett testületek büntetéseket szabnak ki, melyek időtartama széles skálán mozoghat, egy „egyszerű” doppingolás esetén pl. két év eltiltás mindennemű versenyszerű sporttevékenységtől.
Mivel többen is lehettek, akik akaratotokon kívül szedtek tiltott teljesítménynövelő szereket, kérlek benneteket, hogy figyelmesen tanulmányozzátok át a Szabályzat rendelkezéseit és a tiltott szerek listáját a már fent említett címeken!

Less Áron


Vissza a Tájoló 2005/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!