Világkupa 2005: Skandinávia felnéz a svájciakra


Az idei Világkupa október elsô hetében zárult le Olaszországban. A tavalyi évtôl a Világkupák három blokkból állnak, amibôl az egyik a VB, de a másik kettôn is megrendezésre kerül mind a három egyéni szám és a váltó is, így azok is legalább egyhetes programok. Bár magyar csapat a London közelében rendezett idei elsô körön – elsôsorban a magas költségek miatt – nem vett részt, és a japán VB-re is csak nôi csapat utazott, így az összetett versengésbe nem szólhattunk bele, azért az utolsó fordulón képviseltettük magunkat. Ez szinte kötelezô is volt, hiszen a térképeket Sôtér Janó helyesbítette, és a nyári ötnaposhoz hasonlóan a rendezésben is részt vettek magyarok, nevezetesen Csonti és Bossánszky Ákos.
Négyen vállalták a részvételt: Kelemen Detti, Józsa Gábor, Létra és Forrai Gábor. A versenyek Róma közelében kerültek megrendezésre: a versenyközpont a fôvárostól kb. 70 km-re keletre, egy 1400 m magasságban fekvô üdülôtelepen volt a Simbruini-hegység szélén. Ez a hegység, amely a hosszútávnak és váltónak is otthont adott, domborzatilag rendkívül hasonlít a Bükk-fennsíkra, ugyanakkor a növényzete egészen elképesztô módon egyetlen homogén bükkerdô, jelleghatárváltásokat csak a kisebb-nagyobb, a Nagymezôhöz hasonlító rétek adnak. Az üdülôtelepet – amely a legközelebbi nagyobb hegyrôl elnevezve Monte Livata névre hallgat – egy 14 km-es szerpentinen 1000 m szintet felvéve lehet megközelíteni az utolsó városkából, Subiaco-ból, amely a sprint selejtezônek adott otthont. Tájfutó szempontból ez sem volt éppen megszokott terepnek nevezhetô, mivel a város a kb. 30 fokos várhegy oldalában épült ki, így a verseny szinte csak lépcsôzésbôl állt, de az igazi különlegességet a sprint döntôjének helyszíne szolgáltatta, amely egy 1000 m környékén fekvô hegyi falucska volt a hegység oldalába tapasztva – a mellékelt térkép és fénykép mindent elárul róla. Ezekhez képest a kicsit távolabb fekvô középtáv terepe számunkra nem nyújtott újat, az leginkább a Szilicei-fennsíkhoz volt hasonlítható, az összes fedettségi fokozatot felvonultató erdôs-ligetes, legeltetésre használt terület, azzal a különbséggel, hogy itt még kisebb kôfalak ill. kerítések is gyakran elôfordultak, így figyelni kellett az ezeken való optimális átjutásra is.
A selejtezôkbôl a világkupákra vonatkozó szabályok szerint futamonként 17-en jutottak tovább, vagyis összességében 6-tal többen futhattak a döntôkben, mint a VB-n. A nôknél ez gyakorlatilag a teljes mezônyt jelentette, Dettinek így kötelezô volt mindkét bejutás – a hosszún nem volt selejtezô –, amit teljesített is. A fiúk esetében kb. kétharmados volt a bejutási arány, így ôk sem álltak lehetetlen feladat elôtt. A középtávon ez csak Létrának sikerült – a két Gábor a pálya elején hibázott, amit késôbb az elôírtnál rövidebb pálya miatt esélyük sem volt behozni –, sajnos azonban az ô szereplésére is rányomta a bélyegét, hogy közvetlenül a Magyarországról történô elutazásunk elôtti napon hasmenés és láz gyötörte (a versenyek sorában a középtáv volt az elsô).
A két sprint versenynél nem volt sok problémája a pályakitűzônek azzal, hogy koncentrációban miként nyújtson megfelelô feladatot: a terepek egyszerűen folyamatos térképolvasást kívántak meg. Az egyébként is áttekinthetetlen utcaszerkezetet az is tetézte, hogy egy esetleges tévesztéssel komoly szinteket is lehetett veszteni. Józsa Gabi, aki a leginkább készült erre a számra, sajnos már a pálya elején, egy erdei részben kiszállt – az erdei sprintek sem nevezhetôk éppen megszokottnak itthon – bekerült viszont a döntôbe Foresz, egy rá annyira jellemzô, kiegyensúlyozott futással. Létra a csoportbeosztás egyenetlenségének áldozata lett: fél perc hibájával messzebb maradt el a bejutási határtól, mint Józsa Gabi a 3-4 percnyi keveréssel.
A döntôn a B-futam is a 25. oldalon látható pályát futotta, sôt, az utolsó B-döntôs elrajtolását követôen már az elvetemültebb nézôk – pl. én – jelentkeztek rajtolásra SI-vel a kezükben, így össze tudtuk magunkat mérni ezen a különleges terepen. Létra, Józsa Gabi és én 19-20 perc körül futottunk, amivel több mint 50 %-ot kaptunk a gyôztes Daniel Hubmanntól. Ez a terep elsôsorban nem gyors futótempót kívánt meg, hanem gyors térképolvasást, amiben úgy tűnik, mindannyian el vagyunk maradva. Foresz viszont nem, ô az utolsó elôtti pontig meglepôen jól tartotta magát a 33. hely környékén, utána azonban hibázott egy 2 perceset, és így a mezôny végén végzett. Minket még így is 1-2 perccel megvert.
A hosszútávon a várakozásoknak megfelelôen futottak a fiúk: az 54. és a 67. hely között szóródtak a 85 fôs mezônyben. Detti mindegyik számban egyenletesen szerepelt: kisebb hibákkal a 30-40. helyek környékén végzett, akárcsak a nyáron a VB-n. Mivel most kicsit gyengébb mezôny volt, esetleg egy 30-on belüli helyezés is reális lett volna, de sajnos ô sem volt teljesen egészséges: a sarkát fájlalta már hetekkel a kiutazás elôtt.
A váltón értelemszerűen csak férfi csapatunk volt, ami a B-csapatokat nem számítva az elôzetesen kalkulált 11. helyet szerezte meg a belgák és az ausztrálok között. Az ezért járó 4 világkupa-ponttal még az összetett váltó-világkupa eredménylistájára is felkerültünk, a 15. helyre. Ez egyébként a nemzetek között elfoglalt helyre kb. reális is, egy VB-n a most nem indult szlovákok, litvánok, ukránok és oroszok is biztos elôttünk lennének. Reméljük jövôre a kôkemény utánpótlásnak köszönhetôen javulni fog a helyzet.
Az élmezôny eredményeit tekintve a legfontosabb meglepetés az volt, hogy Thierry Gueorgiou a brit világkupa után idén most is kénytelen volt vereséget elkönyvelni a középtávon: Michail Mamlejev és Mats Haldin mögött be kellett érnie a harmadik hellyel. A hosszútávon pedig Chris Terkelsen szerezte meg a gyôzelmet, aki már a 90-es évek végén is az egyik legjobb volt, azonban az egyik tél után a túledzettség tünetei jelentkeztek rajta, amit csak mostanra sikerült leküzdenie. A többi gyôzelem pedig Svájcé: Simone Niggli ugyan most csak a hosszútávot nyerte magabiztosan – 20 %-ot verve a hatodikra –, a sprinten honfitársnôi közül Martina Fritschy szorongatta meg 4 másodperccel, a középtávon pedig Vroni-König Salmi le is nyomta, de a férfi vonalon is rendkívül erôsek voltak: a már említett Hubmann a sprint számokból számolt összetett világkupát, Marc Lauenstein pedig a hosszútávét nyerte meg az itteni eredményeinek (is) köszönhetôen. Mondanom sem kell, hogy a váltókat is Svájc nyerte mindkét nemben, a férfiaknál a B-csapatukkal (az A harmadik lett)... A férfi váltó hozta egyébként az összetett világkupa-helyezések elosztásának legnagyobb izgalmát: a brit forduló és a VB során is Franciaország és Norvégia osztozott meg az elsô két helyen, így azonos pontszámmal indultak neki a versenynek. Végül a franciák diadalmaskodtak – három éve a magyar EB-n tizedikek voltak ugyanazzal a csapattal, ami ma a világ legjobb váltója!
Sôtér Janó azonban nem csak mostanra végezte a térképhelyesbítôi munkát: jövôre ezeken a terepeken, ugyanilyen versenyközponttal kerül megrendezésre a hagyományos olasz 5 napos. Aki tehát kedvet kapott a térképeket nézegetve, most még szinte ingyen lefoglalhat repülôjegyet a fapados cégeknél. A római városnézésekre érdemes azonban külön napokat szánni: a római dugók nem olyan barátságosak mint a budapestiek, a bejutás Monte Livataból a Szent Péter térre rossz esetben a 4 órát is elérheti.

Skuló Marci


Vissza a Tájoló 2005/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!