Sportolói arcképcsarnok - Pelyhe Dani célkitűzése: WOC 2009 Miskolc


Mint ahogy azt mondani szokták, a salgótarjáni Pelyhe családban sem esik messze az a bizonyos alma a fájától. A családfô Pelyhe Dénes után két gyermeke Dénes és Dániel is tájfutó lett. A felcseperedett gyermekek ma már láthatóan túlnôve apjuk – bár az öreg még olykor alaposan megtréfálja az ötvenesek szenior mezônyét – sikerein, szerepelnek a sportág hazai és nemzetközi versenyein. Eddig legalább is ez így volt, de 2005-ben a két fiú szinte eltűnt a sportág palettájáról. Dénes tartósabb külföldi tanulmányúton van, míg öccse Dániel a tavasz óta sérüléssel bajlódik.
Sportolói arcképcsarnokunkban most bemutatásra kerülô válogatott kerettag, eb ezüstérmes tájfutónk, Pelyhe Dániel ez utóbbi sajnálatos esetérôl is számot adott lapunk munkatársának.
Dani, te miként kerültél kapcsolatba a tájfutó sportággal?
– A tájékozódási futással nem volt nehéz megismerkednem, édesapám már fiatal kora óta űzte ezt a gyönyörű sportot, és mint tudjuk a tájfutás nagyon sokszor „családban marad”. Ez így történt nálunk is. A versenyeket már 9-10 évesen is élveztem – kivéve, ha nagyokat hibáztam – csak, mint minden kisgyerek, a sikereket edzés nélkül akartam elérni, ezért köszönhetek sokat édesapámnak, aki mindig kivitt magával futni, addig, amíg végül az edzéseket is megszerettem.
A sportági szeretet mellett aztán jöttek a ma már tiszteletet parancsoló eredmények...
– Ha az eredményeimet nézem, akkor nem lehetek elégedett, mert szerintem jóval több volt bennem – remélem, még van is–, mint amit világversenyeken elértem. Ifi EB-n kapartam össze egy sprint 2. helyet (2002) – ez is volt a legjobb évem, ekkor sikerült a Jicini 5 napost is (H18-ban) megnyernem – de az igazi megmérettetésnél (JWOC) mindig elbuktam...
Tavaly, 2004-ben voltam utoljára junior, a VB-t Lengyelországban rendezték (édesanyja, Elena asszony lengyel származású, a szerz.) ráadásul a terep nagyon feküdt nekem, és tavasszal jól össze voltam rakva, csak aztán jött egy bokasérülés, és síkon – nem mertem terepre menni – nem tudtam szintes terepre felkészülni...
Itthon eddig 9 bajnokságot nyertem – amit sajnálok, hogy éjszakait még nem sikerült. Amennyi munkát a tájfutásba fektettem, az ezt nem, kompenzálja.
Eddig szerencsére számos versenyen vehettem részt, ami élményekben igen gazdag volt. Általában mindegyik tájfutó verseny jó hangulatban zajlik, de a világversenyeken mindig valami pluszt éreztem. Talán a 2002-es spanyol Junior VB volt az, ami eddig véleményem szerint a legjobb hangulatban –pálmafák, medence... – zajlott le.
Na és az atlétika?
– Igen, majdnem elfelejtettem, hogy atlétikában 15 évesen nyertem egy kismaratoni – 10 km –
ob-t, amit Telek Andrásnak köszönhetek, aki 19 éves koromig volt az edzôm. Tôle tanultam meg a fizikális felkészüléshez a legfontosabbat: hogyan kell keményen edzeni.
Milyen edzésmódszer és mennyi munka szükséges egy ilyen teljesítmény eléréséhez?
– Az edzésprogramomat nem szeretném elárulni. Igazából semmi különös. Alapozáskor hosszúfutások (20-30 km), hosszúrésztávok (10x1km/1 perc pihenô), és laza rövidrésztávok.
Napi egy edzéssel heti 130 km fölé sose mentem (de azt hiszem ideje lesz), 3 hetes ciklust végzünk (2 kemény, 1 laza). A tavalyi alapozástól Hegedűs Zoltán segítette az edzésmunkámat, Zsebe Isti, Gösswein Csabi, Makrai Évi, Józsa Gábor, és Sculóval egyetemben. Innen nagyjából látszik is kivel edzettem (fôleg Istivel, Skulóval), de itt Pesten szerencsére mindig vagyunk páran egy edzésre.
Manapság ugyan rendszeresen látunk a hazai tájfutóversenyeken mint a mikrosprint versenyforma egyik agilis szervezôje, rendezôje, de a rajthozálló versenyzôk között már nem szerepelsz. Mi ennek az oka?
– Idén összesen két versenyen sikerült elindulnom, Dániában a Spring Cup-on – elôtte edzettünk a jövô évi VB terepén, ami nagyon tetszett – és itthon a Hosszútávú OB-n április 3-án. Nos, azóta nem tudok futni. Több mint 7 hónapja vagyok sérült. Orvosról-orvosra jártam, de igazából senki nem tudta megálapítani, mi a konkrét bajom, legalábbis nem tudtak velem mit kezdeni. Most végre sikerült egy nagyon jó doktort találni (Oláh Katin is segített), aki talán meggyógyít – én még reménykedem benne – és talán jövôre már újra tudok versenyezni. Mondjuk, bele se merek gondolni, mennyi munka lesz újra formába, lendülni.
Megint a bokasérülésed újult ki?
Nem. Egyébként a sérülésem lényege, hogy el van gyengülve a hasfalam, kicsi sérvkezdeményezôdés –valószínű a túlterheléstôl –, és ha komolyabban mozgok vele, akkor eléggé fáj.
Azért jövôre szeretném megnyerni a Hosszútávút, mert öt éve ez eddig nekem folyamatosan sikerült!
Ha sikerül felépülnöm és újra formába lendülni, akkor célként a dániai vb-t tűzöm magam elé.. Ide egyébként szerintem most egy elég jó csapat fog kiutazni. Jómagam a jövôre nézve szeretnék egy bíztató futást produkálni, mármint ha egyáltalán kijutok, mert számomra mi más lenne a végsô cél, mint: WOC 2009 Hungary, Miskolc!
Magánélet, tanulás, hobby?
– Harmadéves műszaki informatikus hallgatója vagyok a Budapesti Műszaki Egyetemnek.
Hobby? Bebizonyítani, hogy P=NP–A számítógépeket nem szeretem. A focin kívül lényegében minden sportot szeretek, csak sokat nincs lehetôségem kipróbálni, ilyen a síugrás.
Ja! És van egy gyönyörű – nálamnál sokkal tehetségesebb – tájfutó barátnôm, neki még van két junior VB-je!

Zentai(Popey)József


Vissza a Tájoló 2005/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!