A magyar tájfutásban több világbajnokjelölt rohangál


Volt idő, amikor a hazai tájfutó élsport két "szpari", budapesti és egri sportegyesület ádáz küzdelméről szólt. Azóta nagyot változott a világ, de az akkori versenyzők közül többen még ma is sportágunk jeles képviselői. Egyikük Dr. Nagy Árpád az Egri Testedző Club elnöke, vezetőedzője. Az ízig-vérig sportember ma Eger belvárosában saját irodájában egyéni ügyvédként dolgozik, miközben a területi ügyvédi kamara elnökségi tagja, valamint a Nemzeti Civil Alapprogram Észak-magyarországi Regionális Kollégiumának az elnöke. Első házasságából két nagykorú gyermeke van. Felesége Kiss Teodóra, az ETC tájfutó szakosztályának vezetője.

Bár koromnál fogva sok mindent tudok rólad, mégis inkább megkérnélek arra, idézzük már fel együtt röviden a tájfutással való kapcsolatod kezdetét?
- A tájfutással 1960-ban egri Dobós gimnazistaként ismerkedtem meg. Közel húsz évig versenyeztem az élvonalban. A versenyzői pályafutásomról még elmondanám, hogy a nyolcvanas évek kezdetéig csapatban, váltóban kiváló klubtársaimmal a világbajnoki bronzérmes Boros Zolival, Okos Ernővel, dr. Csongrádi Jenővel nagy csatákat vívtunk az akkor legyőzhetetlen fővárosi Spartacussal. Ők voltak a jobbak, de mi több magyar bajnoki ezüstöt és bronzot hoztunk haza. Az országos egyéni bajnokságon a legjobb egyéni eredményen egy 5-ik helyezés volt. A hetvenes évek elején párhuzamosan a versenyzésemmel egy időben edzősködésre adtam a fejem. Azóta több magyar bajnok és helyezett nőtt fel a kezem alatt. Ez idő tájt egyesületünk hosszú évekig az országos rangsor 2-3. helyét foglalta el.
Gondolom később a változás szükségszerűsége, hogy edző vagy versenyző maradj, nálad is megjelent?
- Ez nálam másképp jelent meg, mert a nyolcvanas évek számomra inkább a versenyrendezésben hoztak nagy kihívásokat, változásokat. Megalapítottuk a mai Eger Nagydíj elődjét, az IBUSZ kupát. A versenybíróság elnökeként részese voltam - 1986, 1988. évben - két Világ kupa futam megrendezésének. Akkoriban az imént említett két versenyen a világ teljes élmezőnye rajthoz állt, miközben másfél ezren küzdöttek a végső helyezésekért. Egyébként a szenior kort elérve mindkét dolgot, az edzősködést és a versenyzést is tovább kívántam folytatni.
Azért a kilencvenes évek közepén egy másik fontos dolog is történt az egri tájfutók életében?
- Valóban az egri tájfutók életében jelentős változást hozott 1995-ös szilvásváradi Hungária Kupa, ugyanis ekkor alapítottuk meg sporttársaimmal az Egri Testedző Clubot.
A helyi versenyrendezés, versenyzés, edzősködés mellett dr. Nagy Árpád nevét hosszú évekig ott találjuk az országos szövetség elnökségének tagjai között!
- Igen. Két cikluson keresztül tagja voltam a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökségének. A mai napig több mint 15 éve vezetem az országos Fegyelmi Bizottságot. Jómagam készítettem el az MTFSZ Fegyelmi Szabályzatát.
És a válogatott?
- Harmadik éve dolgozom az utánpótlás válogatottnál, edzőként. Ez a munka már eddig is felejthetetlen élményeket hozott számomra. A szlovákiai ifi Eb-ről nyolc, majd Ausztriából három érmet hoztunk haza.
Akkor most a válogatott keret, vagy a klub versenyzőinek a felkészítése élvez elsőbbséget nálad?
- Mind a kettő munkát komolyan veszem. A lényeg inkább az, hogy legyenek olyan tájfutóink akik nemzetközi szinten is állni tudják a sarat.
Az elmúlt év ETC -s eredményeit röviden miként összegeznéd?
- Tavaly a magyar bajnokságokon 9 aranyat, 7 ezüstöt, 4 bronzérmet, összesen 116 bajnoki pontot szereztünk és ezzel 5. helyen végeztünk a klubok országos pontversenyében. Sportolóink közül 7 fő válogatott kerettag, 3 fő I. osztályú, 13-an aranyjelvényesek. Kovács Ádám 18 évesen a felnőtt ranglista 7. helyén végzett, világranglista versenyt is nyert, és az ifi Eb-n félig sérülten érte el a remek 4-ik helyezést.
Remek versenyzői szerepléseteknek mi a titka?
- Szeretném gyorsan leszögezni, hogy nincs egri titok! Hogy mik vezettek az eddig elért eredményekhez? Hát egy nagyon jó hangulatú, morális tartást adó egyesületben végzett következetes, tervszerű munka. Egy, az egyesület életét jól szervező csapat. Heti 6-8 közös, ellenőrzött, és nem egyéni edzés. Alapozási időszakban heti 3 speciális, nagyon erős tornatermi, 5-6 futó edzés, egy úszás és egy elméleti foglalkozás. Véleményem szerint sportágunkban elengedhetetlen a jó atlétikai felkészültség. Ma már megfelelő fizikai teljesítmény nélkül, nemzetközi szinten nagy eredményeket, nem lehet elérni.
Ezt a szerteágazó sportági munkát: szövetségi képviselet, válogatott keret felkészítő, klubedző, versenyrendező, nem lehet egyedül eredményesen végezni. Kik a segítőid?
- Első számú segítőm, feleségem dr. Kiss Teodóra. Első számú kritikusom, barátom Máthé István. Remélem, hogy a válogatottnál sokáig tudunk még együtt dolgozni Lantos Zoltánnal, Hrenkó Lacival, Kelemen Janóval és Scultéty Marcival. Itt Egerben nagyon sok embertől, de elsősorban a Halász házaspártól és Kovács Józseftől kapok jelentős segítséget.
Milyen cél lebeg előtted?
- Szeretném szakmailag segíteni azokat a magyar válogatott sportolókat, akik a 2009-es magyarországi világbajnokságon dobogóra állhatnak, de addig is legyenek sikeres ifi EB-k és junior VB-k. Az egyesületben jó nemzetközi szereplést, sok bajnoki érmet, és jó hangulatú klubéletet szeretnék fenntartani. Jó lenne még sokáig versenyezni szeniorban, és ha lehet, eredményesen. Szívesen rendeznék egy Ifjúsági Európa Bajnokságot.
Végezetül azt kérdezném tőled, hogy mi a véleményed az elmúlt évi nemzetközi eredményességünkről és a hazai tájfutás jövőjéről?
- Az elmúlt évben Oláh Kati, Makrai Éva, Józsa Gábor helyezései a világbajnokságokon szép eredmények, de lassan váltóban a húszba kerülés is bravúrnak számít. Ettől szerintem többre vagyunk képesek. A junior VB hőse Gösswein Csaba (6., 12.) volt, azonban a jogosan remélt váltó sikerek elmaradtak. Ifiknél az Eb-n egyesületünk tagja Szabó András vitte el a pálmát, az egyéniben és váltóban megszerzett két ezüst érmével. Kiváló teljesítmény volt a már említett Kovács Ádám normál távon elért 4-ik helyezése, Lenkei Zsolt normál 5-ik, Péley Dorka sprint távon elért 8-ik helyezése. A Szabó András, Kerényi Máté, Lenkei Zsolt triónak nem sok hiányzott az EB aranyhoz, de jó kis váltója volt a lányoknak is, akik a bronzérmes helyen végeztek. Az előzőekből következik, hogy kik lehetnek a nemzetközi sikereket is elérő, jövő bajnokai. A válogatottal dolgozva, valamint a klubbeli tapasztalatokra építve tudom, és hiszek abban, hogy a magyar tájfutásban több "világbajnok jelölt" rohangál. Különösen, ha egy 2009-es magyar VB-re gondolok.
Az álmok pedig sok-sok edzésmunkával és jó feltételrendszer mellett valóra válhatnak. Az alap egy széleskörű sportági összefogás lehet, ahol mindenki a saját területén a maximumot nyújtja.


Zentai (Popey) József



Vissza a Tájoló 2005/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!