A Nordic Bajnokság 2005-ben egy újdonságot vezet be a nemzetközi versenyprogramban: a mikro-tájfutó verseny a bajnokság részét fogja képezni. Ez a határozat a Nordic Tájfutó Tanács szeptemberi rendkívüli ülésén született. A verseny elve ugyanaz, amit a Norvég Tájfutó Szövetség fejlesztett ki egy kereskedelmi média céggel. Ez az új forma az elmúlt őszön lett bemutatva az összes Nordic országban, hogy így edzési lehetőségek is legyenek. Legközelebb a Norvég Tavasz idején lesznek ilyen rendszerű versenyek, hogy ott is ki lehessen próbálni. A végleges szabályokat a januárban ülésező Nordic Tájfutó Tanács fogja kialakítani.
Mikro-tájfutás TV néz?knek a biatlonhoz fog hasonlítani. Él? képek és komputer grafika teszi majd a versenyt izgalmassá. A versenyzőket élőben láthatják majd ahogy futnak és elérik az ellenőrző bójákat. Egy, a képernyőn lev? felirat azonnal közli majd, hogy jó pontot fogott-e a versenyző vagy nem. Így, ahogy a versenyzők befejezték a mikro-tájfutást, a nézők azonnal tudják, hogy hány büntető kört kell majd megfutniuk. Természetesen a versenyző ideje is fent lesz a képernyőn, valamint az addigi legjobb futó ideje is, és hogy hányadik pillanatnyilag. Mindezek mellett, még a büntető köröket is közvetítik, ami izgalmas terepen fog zajlani.
Mikro-tájfutás a Cél területen lev? szurkolóknak nagyon hasonló lesz az otthon, a TV előtt ülők élményeihez. Az egész közvetítés ki lesz vetítve egy nagy vászonra. Buzdíthatják kedvenceiket, ott lévő barátaikkal megbeszélhetik a versenyről alkotott véleményüket, és mindezt egyenesen a sörsátorból is megtehetik, legalább is azokban az országokban ahol a sörözés nem számit bűnözésnek. :
Mikro-tájfutás a versenyzőknek nem lesz nagyon különböző attól, amihez szokva vannak. Az első (hosszabb) és harmadik (rövidebb) kör normál, teljesen ismert formában zajlanak. Mikro-tájfutás (a második kör) az egy a szokásos tájfutás és Trail 'O' keveréke lesz. A versenyzőknek, amilyen gyorsan csak tudnak, el kell jutniuk a meghatározott területre. Itt minden pont körül lesz sok megtévesztő bója, mint extra kihívás. Ezek lehetnek nagyon közel is, 1-2 méterre egymástól. Ezért nagyon fontos a pont megnevezést is elolvasni. Ha a pont megnevezés "szikla keleti oldala", akkor nem szabad a nyugati oldalon dugni (Björnar, olvasod ezt?), és semmiképpen nem a 10 méterre odébb levő sziklánál. Az, hogy mindez egyenesben megy úgy a TV-ben, mint a Cél területen levő kivetítőre, az még nagyobb stressz hatással van a versenyzőkre. Itt van egy plusz "taktikai" elem. Ha a büntetési kört 30 másodperc alatt le tudom futni, töltsek-e túl sok időt azzal, hogy kisüssem melyik bója melyik, vagy gyorsan megsaccolva reszkírozzak meg egy-két büntető kört? Hogy nehogy arra vetemedjen bárki, hogy meg se kísérelje a mikro kört, és helyette azonnal lefusson 5-6 büntető kört, az egyik legmesszebb lev? bója kötelez? és ez a térképen jelölve van. Ott nincsenek tévesztő bóják és nem lehet kihagyni.
Mikro-tájfutás a rendezőknek sajnos plusz munkát jelent. Az első, "normál" kör az semmi különös munkát nem ad. Ugyanilyen a végső "rövidebb" kör. De a "mikro-tájfutó" kör, ami 3-5 percet jelent a pályán már ad extra munkát. Itt elég sok - esetleg 40 - plusz bóját kell kirakni, mivel a jó helyen lev? 5-6 ponton kívül, a vak bójákat is ki kell helyezni. Ezekből mindegyik "on-line" kell hogy legyen, mert így tudja a néző és TV közönség azonnal, hogy jó pontot fogott-e a versenyző. Pillanatnyilag úgy az Emit, mint a SportIdent munkatársai szorgalmasan dolgoznak új szoftver megoldásokon, ami lehetővé teszi ezt. Emellett a rendezőségnek arról is gondoskodnia kell, hogy azok a versenyzők, akiknek büntető köröket kell futniuk, pontosan lefussák azokat.
A mikro-tájfutó kör térképe nagyobb léptékkel készül majd, mint a két másik köré. Mivel ezt a kört is erdős terepen kell lefutni, még nincs végleges döntés arról, hogy ez a térkép sprint térképként, vagy felnagyított normál térképként készüljön-e. Akár így, akár úgy, az biztos, hogy ezt a térképet nagyon részletesen kell majd helyesbíteni és nagyfokú pontossággal elkészíteni.
A mikro-tájfutó kör terepe nem feltétlenül kell, hogy közel legyen a Cél területhez, de ez lenne a legegyszerűbb megoldás. Ez arra is jó lenne, hogy az adatátvitel az "on-line" pontokról így megbízhatóbbá válna. Ugyanakkor az egész mikro-tájfutó terep a TV stáboknak is könnyen hozzáférhető kell hogy legyen, és az is nagyon fontos, hogy elég nyílt legyen és így jó TV képeket lehessen onnan közvetíteni.
Bernt O. Myrvold az O-sport 6-7/2004 számában megjelent cikkét Grant Julianna fordította