A Tájfutás Napja - Teremtájfutó Gála
2004. november 27. Csákvár, Tertyánszky Ödön Sportközpont


A tájfutás népszerűsítése érdekében döntött úgy a sportág vezetése, hogy 2004-től kezdve megrendezi a Tájfutás Napját, ami egy egész napos non-stop eseménysorozatból áll, melynek csúcspontja a Teremtájfutó Gála. Ez a nap a tájfutás ünnepe, ahol a komoly küzdelem helyett a szórakoztatás, a show, a happening kerül előtérbe. Lassan megszokjuk, hogy a nyáron szabadban űzhető sportágak télen beköltöznek a sportcsarnokba; fedett pályás atlétika, díjugratás már megszokott dolog, de létezik fedett pályás triatlon, crossmotor, szlalom kajak is.
Két igazi csemegével készültek a szervezők: a mobiltelefonos váltóval és a teremtájfutással. A mobiltelefonos váltó lényege, hogy korunk technikai lehetőségeit felhasználva szétválik a térképolvasás és a terepen történő haladás gyakorlata. A rajtban a váltó egyik tagja megkapja a térképet, és a rajt mellett kijelölt területről mobil telefonon keresztül irányítja társát, aki próbálja minél gyorsabban teljesíteni a versenypályát. A tájoló az egyetlen segédeszköz a mobiltelefonon kívül, ami a futónál van. Nagyon fontos az oda-vissza történő egyértelmű kommunikáció, hogy a versenyzők ne veszítsék el a fonalat, azaz ne kerüljenek olyan helyzetbe, hogy a navigátor ne tudja biztosan, hogy hol is tartózkodik a társa az erdőben. Érdemesebb biztosabbnak látszó útvonalakat választani, úton futni a levágásokkal szemben, érdemes a jellegzetes tereptárgyak mentén haladni. A futó számára hatalmas élmény, hogy sok esetben kénytelen a megérzéseire hagyatkozni, ott a folyamatos drukk, hogy "biztos hogy jó helyen vagyok?" Célba érkezés és váltás; a futóból navigátor, a navigátorból versenyző lesz és egy másik pályát teljesít. A két pálya összesített ideje adja az eredményét a váltónak.
Az ország minden tájáról közel 300-n érkeztek az eseményre.
Délelőtt 9 órától terepedzésen vehettek részt a versenyzők a közeli hegyekben, 11 órától edzői konferencia kezdődött, kora délután parktájfutó verseny és mobiltelefonos váltó verseny zajlott a Csákvári Kastélypark és a sportközpont területén.
A nagy happeningre, a Teremtájfutó Gálára délután 3-tól került sor. A 25 ellenőrző ponttal, rengeteg tereptárggyal, svédszekrénnyel, zsámollyal, paddal, felfújható kerti medencékkel, dobozokból kialakított kerítésekkel, tornyokkal, szponzori molinókkal tarkított pálya látványa rabul ejtett mindenkit. A gyerekek futamával kezdődik a show, persze őket szülők kísérhetik, és nagyon nehezen lehet a legkisebbeket a végén kicsalogatni a pályáról, és átadni a helyet annak a több mint félszáz versenyzőnek, aki vállalja a nem mindennapi megmérettetést. A szabályok megegyeznek a tájfutóversenyek szabályaival, a rajtban mindenki kap egy térképet, és az azon berajzolt pálya pontjait kell sorrendben érinteni. Az SI elektronikus pontérintési rendszernek köszönhetően a versenyzők ideje azonnal megjelenik egy kivetítőn, így a nézők nem csak a rajttól az ellenőrző pontokon át a célig követhetik nyomon a versenyzőket, hanem a verseny állásáról is folyamatosan tájékozódhatnak. A lesikló versenyekhez hasonlóan egymásután két futamot kell teljesíteniük a versenyzőknek, és a két futam összesített eredménye alapján áll elő a végeredmény. Az egyperces pályák fizikailag nem okoznak meglepetést, annál inkább technikailag. Szokatlan a térkép méretaránya, szokatlan, hogy mindenhonnan szinte az egész terepet látja az ember, az összes ellenőrzőpontot, a barátok "jó tanácsai" is folyamatosan zavarólag hatnak. Néhány másodperces hibák, ponttévesztések jellemzik az első futamot. A közönség "olézása" közepette kaszkadőröket megszégyenítő ugrásokat, akadályvételeket láthatunk, és jót derülhetünk a bukásokon, rombolásokon, ami 3 másodperces büntetőidő hozzáírást jelent rombolásonként. Az útvonalválasztás a körben hosszan kikerülöm vagy a svédszekrényen, padokon, zsámolyokon át dilemmájára redukálódik.
A második futamra megtáltosodik a mezőny, mindenki kész haditervvel áll a rajthoz: "memorizálok vagy vakrepülök, esetleg folyamatos térképolvasáshoz folyamodok - mindegy melyiket választom csak gyors legyek." Pörög az agy, pörögnek a lábak, a legjobb 10 női és 10 férfi versenyző a végén egyenként rajtol. Frenetikus a hangulat, itt már valóban szuperprodukciókat látunk, az áthatolhatatlan bozóthoz, sziklákhoz szokott versenyzők játszi könnyedséggel repülnek át az akadályok felett. Versenyzőről-versenyzőre javul az idő. A nők között utoljára a főiskolás vb bronzérmes Makrai Éva rajtol. Vadmacskát megszégyenítő ügyességgel suhan az akadályokon és nyeri a női versenyt magabiztosan. A férfiak küzdelmében az ifjúsági Európa-bajnokság ezüstérmes váltójának tagjai: Kerényi Máté, Lenkei Zsolt, Szabó András száguldanak a győzelemért. A fiúk szinte betanulják a pályát és memóriából futnak, némi megtorpanás, bizonytalanság még így is marad, végül másodpercnyi különbséggel az egri Szabó András nyer. Az eredményhirdetések után zsíros kenyér parti majd tájfutó filmek vetítése következett, a meghívottak pedig a Publo étterembe átvonulva részt vehettek a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség díszvacsoráján.

Vásárhelyi Tass



Vissza a Tájoló 2005/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!