Felnôtt Tájékozódási Futó Világbajnokság


Az elôzô évi svájci világbajnokság szervezôi alaposan feladták a leckét a soron következô világbajnokságok rendezôinek, hiszen egy, a nézôk és a laikusok számára is jól érthetô, igényes szórakozást nyújtó eseménnyé változtatták a sportág legfontosabb világversenyét.
Rezgett a léc ugyan, de a svédek is hasonló magas színvonalon rendezték meg a vb-t.
Västeras a vb-nek otthont adó város a legkisebb jelét sem adta, hogy tudatában lenne, hogy itt egy világversenyre készülôdik 33 nemzet közel 400 sportolója. Hébe-hóba Emil Wingstedt plakátokba futott az ember, de másra nem tellett. “Elmés módon” a versenyiroda, a sajtóközpont, az IOF kongresszus és a delegáltak szállása három különbözô szállodába volt szétosztva, így aztán az ember ha valamit el akart intézni mérgezett egérként rohangálhatott a városban fel-alá.
A magyar csapat Pálmai Tibor és Deseô László jóvoltából a helyi magyarok klubjában volt közel két hétig ingyen elszállásolva, ami svéd szálloda árak mellett milliós megtakarítást jelentett. Terepbemutatók és technikai értekezletek, majd következtek a selejtezôk.
Mielôtt rátérnék a versenyekre valamiben ennek a vb-nek már sikerült felülmúlni a svájci vb-t is, történetesen soha ennyi világsztár, ennyi éremesélyes nem indult még világbajnokságon. A tavalyiak közül egyedül Thomas Bührer vonult vissza, de jött helyette számtalan új esélyes. Sűrűsödik a mezôny, a csehek harmat gyenge szereplése is évrôl-évre azt bizonyítja, hogy a nemzetközi élmezônytôl ôk is bizony alaposan le vannak maradva – magunkról nem is beszélve...
Kik is alkotják a nemzetközi élmezônyt, kik azok, akik hétrôl-hétre a nagy skandináv és európai viadalokon legtöbbször komoly pénzdíjakért küzdenek, és akik már-már olyan szintre és sebességre fejlesztették a tájfutást, amihez szinte lehetetlen amatôr felkészüléssel felzárkózni. A versenyirodán osztogatott szaklapok szerint a következô versenyzôk érkeztek arany esélyesként a vb-re. A nôknél Simone Niggli-Luder /Svájc/, Hanne Staff /Norvégia/, Tanya Ryabkina /Oroszország/, Minna Kauppi /Finnország/, Vroni König-Salmi /Svájc/, Karolina Höjsgaard /Svédország/, Gunnilla Svärd /Svédország/, Elisabeth Ingvaldsen /Norvégia/, a férfiaknál Thierry Gueorgiou /Franciaország/, Yuri Omeltchenko /Ukrajna/, Jorgen Rostrup /Norvégia/, Misha Mamleev /Oroszország/, Emil Wingstedt /Svédország/, Valentin Novikov /Oroszország/, Pasi Ikonen /Finnország/, Mats Haldin /Finnország/, Bjornar Valstad /Norvégia/ szerepelt a favoritok között. Ha nem csak az aranyesélyeseket, hanem a dobogó esélyeseket nézzük, akkor mindkét nemben egy olyan 15-20 fôs zárt élmezônyt kapunk, ahol svéd, norvég, finn, orosz és svájci versenyzôkön kívül alig találhatóak más nemzet lányai és fiai. Mint látni fogjuk a szakírók kiváló jósoknak bizonyultak!
A hosszútáv selejtezôjével kez-dôdik a vb. Kevés nézô, bekocogó világsztárok, a három nôi és három férfi futamot egyszerre közvetíteni próbáló, de mondandójukban egyre jobban összezavarodó szpíkerek, látványtalan, hánya-veti rendezés, hiszen ez csak egy selejtezô, a rendezôk itt tudnak spórolni, szóval a kötelezô rossz, amin túl kell esni. Minden esélyes továbbjut, egyedül a háromszoros junior világbajnok Andrey Khramov visz némi színfoltot a versenybe, a rádiós ponton a pálya 60%-nál még 20. masszív kiesô helyen áll, de hatalmas futással az utolsó kilométereken bejön a 11. helyre.
Másnap újra répafôzelék, ezúttal a középtávú selejtezô formájában. Még unalmasabb cél, minden papírforma szerint történik. Számunkra rossz hír, hogy Oláh Kati és Lévai Ferenc éppen hogy nem jutnak döntôbe. A hosszú távon, elôzô nap Szerencsi Ildikó is két helyezéssel bukja a továbbjutást.
Szünnap következik, mert tanácskozik az IOF kongresszus, az IOF bizottságok már két napja üléseznek, az egyik visszatérô probléma, hogy hosszú és drága a vb. Csak csendben kérdezem, hogy az IOF kreatívoknak nem tűnik fel, hogy itt dekkol a mezôny lassan egy hete a világ egyik legdrágább országában, és még semmi sem történt, azon kívül, hogy a selejtezôkben megtudtuk, hogy nincsenek csodák, és azok kerülnek a döntôbe, akik a korábbi eredményeik alapján megjósolhatóan is odakerülnének. Persze úgy kritizálni kreatívákat nem illik, hogy ne mondjon az ember javaslatot: van egy sportág; kettô, ami lebonyolításában, szellemiségében, erôs nemzeteinek tekintetében nagyon hasonlít a tájfutáshoz: a sífutás és a biathlon, és itt – a sprint kivételével – nincs selejtezô, hanem 100-110 fôs döntôk vannak, és működik a dolog, sôt még az Eurosport is élôben közvetíti, pedig egy 50 km-s férfi sífutás közvetítése közel 4 óra hosszan tart...
Az IOF kongresszus 2008-ra Csehországnak, 2009-re Magyarországnak szavazza meg a vb rendezés jogát. Mióta évente van a vb egyre kapósabb, pedig méreg drága a jogdíj, amit a vb rendezésért fizetni kell, és azt csiripelik a verebek, hogy a 2010-es és 2011-es vb rendezési jogáért még többen fognak harcba szállni. Az egy más kérdés, hogy a magyar tájfutó társadalom mennyire tekinti magáénak a vb-t, hogy a honi kreatívok fejében megfordul-e, hogy egy vb általános vérfrissítést is hozhat a sportágba? Intô jel, hogy a közelmúltban rendeztünk egy junior vb-t és egy felnôtt eb-t, és nem tudtunk belôle profitálni a sportág számára.
Végre egy nap, amikor történik már valami, délelôtt sprint selejtezô, délután döntô. A mindhárom selejtezô lezajlása után, ugye 3 férfit és három nôt lehet minden számra benevezni – így országonként maximálisan 18 döntôbeli indulást lehet realizálni. A különbözô országok döntôbe jutott versenyzôinek száma jól tükrözi a nemzetközi erôsorrendet a sportágban:
Ország Döntôbe jutások száma

Svédország 18
Oroszország 18
Finnország 18
Svájc 18
Norvégia 17
Nagy-Britannia 15
Ausztrália 15
Dánia 14
Csehország 14
Litvánia 13
Németország 12
Észtország 11
Franciaország 11
Lettország 11
Ukrajna 11
Szlovákia 9
Lengyelország 8
Olaszország 7
Bulgária 6
Spanyolország 5
Kanada 4
Ausztria 4
Románia 3
Belgium 2
Japán 2
Új-Zéland 2
USA 1
Magyarország 1

A rövidtávú selejtezô és döntô célja a város sportkomplexumának rögbi pályáján volt. A közeli sziklás kiserdô volt a terep. 100 méteres egyenes befutó, egy átfutó pont jó messzire eldugva a nézôktôl, aki a befutó mellett az elsô két sorban állt, az látott kétszer 10 másodpercet a versenyzôkbôl, a többieknek maradt a 40 négyzetméteres videofal, amin élvezetes közvetítést láthattunk a versenyrôl, élôképet az erdôbôl, részidôket, és a férfiaknál minden idôk legszorosabb versenyét. A nap szenzációja, hogy a 43 éves Hakan Eriksson 2,5 másodperc híján majdnem világbajnok lett, de honfitársa Niclas Jonasson jobban kerülhetett egy fát és világbajnok lett.
Ha nem Magyarországon van világverseny, valahogy mindig úgy érzem, hogy a hazai pálya lejt, és ezt a terepet ha valakinek nagyon nem a szája íze szerint választották ki a rendezôk, az Simone Luder, a svájciak ötszörös világbajnoka, ennek ellenére nagyon megverte a mezônyt.
Csütörtökön a hosszútávú döntô következett szikrázó napsütésben Oláh Katival, aki a mezôny elején indulva sokáig vezetett, az elsôk között ért az átfutópontra, a kivetítôn láthattuk, hogy hozzá viszonyítják a többiek idejét. A szpíker egyfolytában hirdette, hogy itt egy korábbi világbajnok fut, a befutóban hatalmas taps a 3000 nézôtôl, akik csakúgy mint mindennap 60 koronáért szurkolhatták végig a döntôt. Kati tôle megszokott könnyed mozgással ér célba, gyorsinterjú, néhány perces hiba a végén. még nem tudjuk, de végül 8.42-t kap a gyôztestôl. Mi lett volna, ha a menôk között indul a mezôny végén, ahol néhány átmenetet együtt lehet megtenni a befogott versenyzôkkel, ha csak egy héttel korábban kijön a vb-re és rááll a szeme a térképre – közel volt az egy számjegyű helyezés.
A nôknél óriási meglepetésre az örök második Karolina Höjsgaard nyer megtörve Simone Luder veretlenségi sorozatát. A férfiaknál nagy a tét és hosszú, 17 km-nél is hosszabb a pálya. Itt aztán vannak hatalmas fejreállások és meghökkentô mutatványok. Novikov úgy kezd, mintha középtávon indulna, sorra fogja be a versenyzôket, akik általában csak egy két átmenetet képesek vele menni, az ôrült tempóba kisebb hibák is beleférnek, az utolsó 3 km-re nagyon elfárad, a célba alig tud befutni – este a tv-ben a bulvár műsorok az ô rogyadozó befutóját mutogatják, azt hogy svéd lány nyert, meg sem említik – hiába befutni is tudni kell. Aztán Emil Wingstedt és Jamie Stevenson a 4. ponttól szinkron tájfutást mutat be, a gyakorlat lényege, hogy 10-15 méternél mesz-szebbre nem szabad kerülni egymástól és a pontérintéseknél is lehetôleg másodpercen belül kell lenni. A rengeteg betlizô mellett Bjornar Valstad az, aki kiegyensúlyozott futással nyeri a versenyt – 37 évesen, fiatalok lehet készülni!
Pihenônap következik, és az elsô alkalommal kiírt Trail-O vb második futama. Rengeteg az újságíró a fotós, végre kimehetünk a terepre is.
Szombaton szakadó esôben Tortuna közelében gyülekezik az embertömeg a középtávú döntôre, itt már rögtönzött lelátó is van, a kivetítôt is látjuk, a versenyzôket is. Fordított sorrendben indulnak a versenyzôk, elôbb a férfiak versenyét látjuk, aztán a nôkét. Folyamatosan javulnak az idôk, Novikov a két nappal ezelôtti fáradtságából megtáltosodva vezet minden részidôs ponton, már csak Gueorgiou, a címvédô van hátra, akinek rosszabb a részideje, de szerencséje van és utoléri Mats Haldint, akivel aztán szétszedik az erdôt, és megvédi világbajnoki címét.
A nôknél a kiegyensúlyozottan versenyzô, látszólag nem olyan gyorsan haladó Hanne Staff nyer.
A váltóra vasárnap szakadó esôben kerül sor. Közel tízezer ember jött el, hogy legalább egy svéd gyôzelmet láthasson. A szpíker folyamatosan búgja a közönség fülébe, hogy nagyon szoros lesz mindkét nem versenye, és négy váltó az esélyes: a finnek, az oroszok, a norvégok és a svédek. A lányok kezdenek, Oláh Kati nem tud olyan lassan futni, hogy ne Ô vezesse ki az elsô embereket a “stadionból”. Hatalmas az iram, tombol a közönség, ömlik az esô. A két videós ponton és az átfutó ponton váltott vezetéssel együtt jön a négy váltó. A második futóknál elôbb az oroszok majd a norvégok is kiszállnak az aranyért vívott küzdelembôl. A befutó embereknél a már világbajnok Höjsgaard és a finn Heli Jukkola űzi egymást és tesz szert váltva néhány méteres elônyre. Az átfutó ponton a svéd vezet 42 másodperccel, amit sikeresen elad az utolsó kilométeren. Az erdôbôl Heli Jukkola bukkan fel elôször, mögötte Höjsgaard, a befutóponton a finn lyukaszt elôször, de innentôl a svéd megeszi ellenfelét és “fölényes” 15 méteres elônnyel hozza a hazai váltót az elsô helyre a közönség tombolása közepette, harmadik helyre a norvégok futnak be. A férfiak mintha lemásolnák a nôk versenyét, 30 kilométeren keresztül űzi egymást a négy váltó, a finnek utolsó embere az átfutó pontra már jelentôs hátránnyal jön, de a befutó pontra szinte együtt érkezik a norvég, az orosz és a svéd váltó, és hatalmasat hajráznak, de a sorrend nem változik. 4,9 másodperc dönt a 30 km farsta rendszerű váltóban a dobogós helyezésekrôl, ez már küzdelem, ezt igazi élmény végigszurkolni.
Nyögve-nyelôsen indult, de a végére nagyon élvezetessé vált a vb, örök rejtély marad, hogy a sprint verseny lebonyolítását miért bízták dilettánsokra a rendezôk.

Vásárhelyi Tass



Vissza a Tájoló 2004/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!