Világbajnokság Svédországban - egy résztvevô szemével

Az idén egy kicsit szokatlan idôpontban, szeptember közepén került megrendezésre a világbajnokság. A verseny helyszíne Västeræs és környéke volt, kb. 100 km-re nyugatra Stockholmtól. A terepek laposkásak, kövesek, sok helyen nehezen futhatóak (sűrű erdô vagy magas hanga és egyéb aljnövényzet nehezítette a futást), de mind technikásak voltak.

Az idén is nagyon sűrű volt a program, már azoknak, akik minden távon futottak. 7 nap alatt 6 versenyen indultam, és ha lett volna váltócsapatom, akkor futhattam volna 7 alkalommal 8 nap lefolyása alatt. Mivel nem volt csapatom, és egy VB-n nem indulhat vegyes vagy nem teljes csapat, a rövidtávú döntô délutánján hazautaztam és másnap egy norvég versenyen futottam.
- az idén nem a japánok voltak az eredménylista alján, helyüket átvették a kínaiak és a tajvaniak,
- talán ez az elsô VB, ahol japánok továbbjutottak a döntôbe?
- az erdôben lévô sok futó ellenére is a rövidtáv elôdöntôjén jávorszarvassal találkoztam – kérdés, hogy melyikünk lepôdött meg jobban?
Röviden a versenyekrôl, egyenként
A hét a selejtezô versenyekkel kezdôdött, klasszikus, rövidtáv, sprint sorrendben. Azután következtek a döntôk: sprint, klasszikus, rövidtáv, staféta.
A klasszikus selejtezôn a pálya 1/3-a után jól bevertem a bal térdem egy kôbe, utána kavartam 2 percet, és utána feldühödtem és annyira megiramodtam (mert ereztem hogy nagyon fel kell kössem a gatyámat ha be akarok jutni a döntôbe) hogy onnan ugyan olyan gyorsan futottam mint Jenny Johansson, akinek más pályája volt, de állandóan párhuzamosan futottunk és majdnem végig láttam ôt. Ennek az eredménye az lett, hogy tizenötödikként épp bejutottam a döntôbe, utolsóként.
A rövidtávú selejtezô sem ment túl jól, Oláh Katival indultam egyszerre, és az elsô pontra mind a ketten jól kavartunk (ott találkoztunk a jávorszarvassal), de utána biztosan mentem és mégis sikerült kényelmesen továbbjutnom a döntôbe.
A sprint az idén nem városi tájfutásból állt, hanem majdnem igazi tájfutásból. A helyszín egy városközeli nagyobb erdôs gerincbôl és annak mentén elterülô füves sportpályákból állt. Tehát a sprint is igazi tájfutásnak számítható volt. A selejtezô és a döntô ugyan azon a napon volt, délelôtt és délután. A selejtezôn megint sikerült elcsesznem az elsô pontot, nem vettem észre egy kis ösvényt, és jól túlfutottam a ponton. De utána megint elég jól ment, így itt is továbbjutottam. Délután a döntôn nem hibáztam olyan sokat, de egy pár átmeneten nem választottam az optimális variánst, így leadtam több mint egy fél percet. Végül is az idegesítô 11. helyen végeztem, 3 másodpercre a 10. helytôl. Ez volt a legjobb VB-helyezésem eddig.
Másnap volt a klasszikus döntô. Gyönyörű volt a reggel (és jó hideg), miután az égboltot beborító felhôt teljesen elfújta a szél. Mivel az elôdöntôn utolsónak kerültem be a döntôbe az én csoportomból, ezért harmadiknak indultam, és hamarosan én voltam az elsô a pályán, egy osztrák csajjal a nyomomban. Nehéz volt így egyedül elôl futni, magas volt a hanga, nagyon vizesek a mocsarak, és a pályán is végig oda kellett figyelni. 3-4 percet hibáztam, és ezzel 18. lettem, 9 perccel a gyôztes Karolina H½ysgaard mögött. Érdekességként megjegyezhetô hogy az idén is a gyôztesidô meghaladta a tervezettet, eredetileg 7o percnek kellett volna lennie, késôbb 75 perc lett belôle, és végül 82 perccel nyerték a pályát...
Egy pihenônap után (amikor nem volt már erôm kimenni egy erdôbe edzeni, csak a szállásunktól szaladtam 20 percet le a Mälarenhez és vissza), elérkezett az utolsó versenynap számomra, a rövidtáv döntô. Erre a távra készültem a leginkább (ez úgy is mondható, hogy a sprintre egyáltalán nem készültem, a klasszikuson tudom, hogy a hosszú átmeneteken sokat szoktam veszíteni, és eddig legjobb eredményeim mindig a rövidtávon voltak). Sajnos túlságosan izgultam és türelmetlen voltam, belefutottam, és majdnem minden pontnál hibáztam egy keveset, volt ahol sokat is. Annak ellenére, hogy a terep nagyon tetszett, jó technikás volt, nem volt köves, csak egy kicsit sűrű itt-ott. Végül 18. lettem. És ezzel véget ért az idei legfontosabb verseny számomra, indulhattunk hazafele.
Egy pár észrevétel
a rendezvénnyel
kapcsolatban
– Pozitívum:
- a tavalyi VB-hez viszonyítva ez a VB sokkal jobban tetszett – sokkal több volt a tájékozódás és kevesebb a show, annak ellenére, hogy az idén is volt egy nagy képernyô a Célokban,
- a VB-vel egyidejűleg egy hatnapos versenyt is rendeztek a nézôknek. Minden döntô terepen rendeztek nézôknek való versenyt is, így mindenki valamelyest megtapasztalhatta a VB-terepeket, és részben a VB-pályákat,
- nagy tévéképernyô a Célokban, ahol mutatták a befutókat és az idejüket a pillanatnyi legjobb idôhöz viszonyítva,
- akik nem jutottak be egy táv döntôjébe, díjmentesen futhattak az illetô napon lévô nézôknek való versenyen.
– Negativum:
- belépôjegy a sprinten és a váltón, az amúgy is nagyon drága (50 korona, a szokásos 20 esetleg 10 helyett) parkolási díj mellett,
- magas részvételi díj – 2400 korona, még a svájciakon is túltettek,
- a részvételi díjban benne volt a bankett ára is, attól függetlenül, hogy az ember részvett-e a banketten vagy sem,
- túl drága szálláslehetôségek (én végül a megyei turistahivatalon keresztül szereztem egy sokkal olcsóbb és jobb szállást – egy kis 2-4 személyes mindennel felszerelt 40 négyzetméteres házikót, 2400 koronáért 10 napra...),
- a pódium (legalábbis a sprinten) úgy volt elhelyezve, hogy a zászlórudak a pódium elôtt voltak, és nem mellette vagy mögötte. Ennek következtében nem lehetett rendesen lefényképezni a gyôzteseket holmi fehér rudak nélkül...
- a pódium mögötti eredménytáblák csak a legjobb 15 idôt/helyezettet mutatták,
- idôpont: szeptemberben már senkinek sincs kivehetô szabadsága,
- idôpont: a versenyt lezáró bankett vasárnap este volt – erre csak az maradhatott ott, aki profi és másnap nem kellett a munkahelyre mennie,
- túl kevés VB-reklám a rendezô városban.
De mivel egy tájfutó versenyen továbbra is a verseny technikai része a legfontosabb, véleményem szerint az idei VB jobban sikerült, mint a tavalyi.