Norvég bajnokság – 2004


Az idén korán volt a norvég bajnokság, majdnem egy hónappal korábban a megszokottnál. Ennek az volt az oka, hogy szeptember közepén rendezték meg a VB-t Svédországban. De nem csak ez volt meglepô, hanem az eredmények egy része is. Mint például, hogy a váltót Kristiansand elsô csapata nyerte és a Kristiansand második csapata lett a bronzérmes. Ráadásul 4 Kristiansand csapat volt az elsô 11-ben!

A bajnokságot Kongsvinger környékén rendezték, kb. 100 km-re észak-keletre Oslótól, augusztus 19-22. között. A terep változatos volt, helyenként szép, futható, máshol köves, sűrű. A klasszikus terep dombosabb volt, míg a rövidtáv és a staféta laposkásabb, de dobottabb. Csütörtökön volt a klasszikus, zuhogó esôben, pénteken a rövidtávú elôdöntô, szombaton a rövidtávú döntô és vasárnap a váltó. A rövidtávú döntô és a váltó ugyanazon a terepen volt megrendezve. A pályákra általában az volt jellemzô, hogy a pályakitűzôk elszámolták magukat és a megfutott gyôztesidôk meghaladtak a saccolt gyôztesidôket. A rövidtávú versenyen 4-5 perc volt a hiba, a stafétán meg több.
Klasszikus
A legendás Magne Lystad (nagy bajnok az 50-es és 60-as években, Európa-bajnok volt 1962-ben, a mostani VB elôfutára volt az a verseny) házatáján futottunk, az úgynevezett Finnskogen szélén. Finnskogen “finn erdô”-t jelent, és ennek a környéknek az az érdekessége (és a nevét is innen kapta), hogy az 1500-as és 1600-as években aránylag nagy mennyiségű finn (ki)vándorló itt telepedett le, a finnországi éhínség elôl menekülve. Ezek a finnek az erdôkben irtásokat vágtak ki, felégették a kiirtott fákat, majd a hamuba vetve a gabonamagokat egyfajta erdei szántóföldeket és tanyákat létesítettek és így éltek meg. Emiatt sokszor a bennszülött norvégokkal ellentétbe kerültek.
Az idôjárás nem volt túl jó, esett az esô, néha zuhogott, de a rendezôk nem bíztak semmit a véletlenre, mert a Cél a helyi falumúzeum területen volt, ahol elég sok fedett tornác és egyéb fedett terület volt. Ennek különösen örültem, manapság a versenyrendezôk nagyon kis része számit esôre, ez sajnos érvényes a nagyobb világversenyeken is, mint EB vagy VB.
A fiúknál meglepetésszerűen nem a legnagyobb “ászok” nyertek, hanem a szerény Hans-Gunnar Omdal (különben válogatott-tag), Bj½rnar Valstad csak harmadik lett. Hanne Staff viszont megnyerte a nôi kategóriát, 12 másodperccel Birgitte Husebye elôtt. Jómagam 6. lettem, ami tűrhetô volt, hiszen már megint meghűltem a verseny elôtt 3 nappal és a lábaimban nem volt túl sok erô.
Rövidtáv elôdöntô
Semmi érdekes nem történt ezen a napon, leszámítva, hogy végig esett az esô, és annak ellenére, hogy a térkép nem nézett ki olyan zöldnek mint az elôtte és az utána való napon, a futás mégsem volt olyan könnyű, a magas csarabnak és áfonyabokroknak köszönhetôen. Így a gyôztesidôk 5 perccel nagyobbak voltak a vártnál. A nap lényege a továbbjutás volt, és az sikerült is 2-3 perc hiba ellenére.
Rövidtáv döntô
Ah, végre elôtűnt a nap! Friss és hűvös volt a levegô, és sütött a nap. A régi 15-éves térkép eléggé kövesnek nézett ki. Hát a kövek nem tűntek el az utóbbi 15 évben... A pálya elején a magas csarab gátolta a gyors futást, de utána bekerültünk a bozótba és a köves területre, ami ráadásul jó technikás is volt. Sokan elszálltak ezen a napon... Az aránylag fiatal Marianne Andersen nyert, 1 perccel a finn Maria Hoffman elôtt. Hanne Staff bronzérmes lett. Én a kellemetlen és keserű 4. helyre jöttem be, fél perccel Hanne mögött. Érdekes volt, hogy a 7. pontra menet nekem volt a második legjobb idom – én körbefutottam az úton, és megérte. Annak ellenére, hogy a térkép fehér azon az átmeneten, a futhatóság nem volt olyan jó. Különben megint hibáztam vagy 2 percet, a végén meg nem bírtam futni, túl fáradt voltam (és átkoztam klubtársaimat, akik nem akartak idejében lefeküdni elôtte való este; egy klubházban aludtunk matracokon).
Staféta
Ugyanazon a terepen és térképen futottunk, mint a rövidtáv döntôjén, ezért elég sok embernek nem volt nagy kedve futni, tudván hogy milyen zöld és köves terep vár rájuk. A nap meglepetése a Kristiansand volt (többek között J½rgen Rostrup, Holger Hott-Johansen és Anders Norberg klubja). Érdekességként említhetô meg az ezüstérmes Halden nemzetközi fiúcsapata, amelyben egyetlen norvég sem volt: a svéd Emil Wingstedtbôl, a finn Jarkko Huovilaból és Mats Haldinból állt. Tulajdonképpen a Halden nôi csapata is nemzetközi volt: a bronzérmes csapat a brit Heather Monroból, a finn Maria Hoffmannból és a norvég Ragnhild-Bente Andersenbôl állt. A nôi versenyt a Bçkkelaget nyerte, ezen senki nem lepôdött meg, hiszen az utóbbi 11 évben ez volt a tizedik gyôzelmük.
Összefoglalásként elmondható, hogy mind a négy verseny érdekes volt, technikás és kemény, és egyúttal jó edzés volt a VB-re: a VB-n is a rövidtáv nagyon hasonló köves terepen volt megrendezve, és nem volt véletlen, hogy a norvégek jó eredményeket értek el ott is. De errôl majd egy másik cikkben.

Fey Zsuzsa



Vissza a Tájoló 2004/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!