Euromeeting - Eötvös


A 97-es OCSB óta megszokhattuk, hogy minden évben van legalább egy rangos verseny a Sümeg-Tapolca-Keszthely “aranyháromszögben”, idén ez a(z) Euromeeting volt az Eötvös emlékversennyel körítve (vagy fordítva, kinek hogy tetszik). A(z) Euromeeting egy évente megrendezésre kerülô összecsapás a skandináv B-válogatottak számára kontinentális terepeken – az, hogy az idei vendéglátónak a 2002-es EB rendezôgárdáját kérték fel a skandináv országok, jól mutatja, hogy a kezdeti negatív visszajelzések ellenére alapvetôen elégedettek voltak az akkori rendezéssel.

Egy péntek délutáni hévízi sprintet követôen az ország egyik legjobb terepének számító Kecskevárra tehettük be a lábunkat a szombati normáltávon és a vasárnapi váltón. A hévízi terep komplexitását – technikailag könnyű pontokkal és gyors futhatósággal, de szinte sosem egyértelmű útvonalakkal –ügyesen kihasználó pályakitűzés (Fehér Fecó munkája) remélem követendô példát fog szolgáltatni a késôbbi magyarországi sprintversenyek számára. Ugyanakkor sajnos egy súlyos hiba is csúszott a versenybe: az egyik pontot egy “alternatív” útvonalról is meg lehetett közelíteni egy nyitva felejtett garázskapun keresztül, amit a térkép nem jelölt. Emiatt az eredmények gyakorlatilag összehasonlíthatatlanok lettek, mivel a részidôk alapján 20-25 másodpercet veszített az, aki a pontról kifelé menet a térkép alapján került. Ráadásul odafelé menet is lehetett élni ezzel a lehetôséggel: azok, akik véletlenül a rosszabbnak tűnô útvonalat választották, a bejárót használva nemcsak hogy nem rosszabb, de esetenként még jobb részidôt is futottak, mint a jól koncentráló társaik. Emiatt akár 1 perces különbségek is keletkeztek a versenyzôk között, a cseh Petr Losman pl. így lett második a férfi elitben. Azt hiszem, az lett volna a jó megoldás, ha az áthatolhatatlan épület jelet megszakítva egy rövid darabon árkád+kerítés formájában történik ennek az ábrázolása, amit ugyan nehéz kiolvasni, de legalább egy újabb hibalehetôséget ad a versenyzôknek.
A probléma persze a szokásos: még egy ilyen elit versenynél is csak társadalmi munkában készült a térkép, így aztán nem is lehet hibátlant elvárni. Ezért tartom fontosnak, hogy a versenyrendszer módosításával, évente különbözô rendezôgárdák versenyeit valamilyen módon kiemelve, mesterségesen gerjesszük a létszámot bizonyos versenyeken. Így a nagyobb nevezési-díj bevétel után profibb színvonalat lehet elvárni, hiszen egy verseny megrendezésénél – a szövetségnek fizetendô díjakon: SI, rangsoroló jogdíj – kívül gyakorlatilag csak fix költségek jelentkeznek.
Amúgy az igazán neves nemzetközi versenyeken is elôfordultak idén hasonló esetek sprint-térképeken, bár azok inkább a barnászöld lakott (és egyben tiltott) terület jelével voltak összefüggésben. Az EB-n ketten is – Björnar Valstad és Carsten Jörgensen – feladták magukat a célbaérés után, mivel egy helyen olyan területeken (utcán és füvön) futottak keresztül, amit a térkép – pontatlanul – lakott területnek jelölt. A svéd Tobias Noborn pedig – aki most is itt volt, de elég haloványan szerepelt – az O-Ringen prológját (és vele 10 ezer svéd koronát) nyerte volna meg Gothenburg belvárosában, ha az egyik pontra nem egy olyan lépcsôt vett volna igénybe, ami helyett a térkép szintén a lakott terület zöldjét ábrázolta. Nobornt az O-Ringen alatt tartó többnapos vita után, a svéd szövetség döntése nyomán végül nem zárták ki, csak három perces idôbüntetést kapott (ennek az összetettben szerezhetô további pénzjutalmak miatt volt jelentôsége). A svéd szövetség arra akarta ezzel a sprintversenyeket rendezôk figyelmét felhívni, hogy legyenek a térképek pontosabbak, a barnászölddel csak a valóban bekerített területeket jelöljék, a többit rajzolják csak szépen ki, és legfeljebb nyomják rá a lezárt terület jelet lilával. Nagyon kezdtek már ugyanis lustaságból visszaélni a rendezôk a sprint jelkulcs azon elvével, hogy ami valamilyen áthatolhatatlan objektum jelével van jelölve, annak az áthatolása kizárást is von maga után, függetlenül attól, hogy az adott jelölés mennyire fedi a valóságot. Ez, vagyis hogy közvetlenül a jelkulcs is rendelkezhessen kizárásról, különben erôsen vitatott is a tájfutó-nagyhatalom országokban.
Visszatérve az itthoni versenyre, a normáltávról és váltóról nem sokat írnék, azt kaptuk, amire számítottunk: jó pályákat egy remek terepen és pocsék idôben. Talán csak azt említeném meg, hogy az elit pályák vonalvezetése meglehetôsen hasonlított az EB váltóéra – bár ez maximum egy tucat embert érintett.
Amin viszont érdemes még elmélkedni egy kicsit, az a magyarok érdektelensége a verseny iránt. Egyrészt a hobbiversenyzôké a nemzetközi mezôny, és azon belül a magyar válogatott megtekintésére: az Eötvös ev. kategóriáiba a külföldiekkel együtt is csak 350-en neveztek (péntekre ill. vasárnapra még kevesebben), és a rossz idô miatt természetesen még ennyien sem jöttek el. Másrészt maguknak a válogatott versenyzôknek a hozzáállása is megdöbbentô volt még számomra is, aki pedig már a rendszerváltás utáni amatôr válogatotton szocializálódtam: voltak akik el se jöttek, de a résztvevôk között is egymást érték a lemondások, hazautazások, machinálások a váltó-összeállításokkal – viszont az visszatérô téma volt, hogy a bankett pénzbe kerül, és a szövetség nem fizeti. Most, hogy megkaptuk a 2009-es VB rendezési jogát, ezeken a közeljövôben mindenképpen változtatni kell, különben nemcsak a svájciak (2003) és a svédek (2004) fognak lepipálni minket eredményesség, látványosság és nézôk terén, de a csehek (2008), ukránok (2007), sôt, még a japánok (2005) is.

Skuló Marci



Vissza a Tájoló 2004/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!