Csapat OB és Egyesületi Váltó OB


Jó versenyek voltak. Ez az általános véleménye a résztvevôknek, tapasztalatom szerint. E cikk megírása elôtt többeknek a véleményét is megkérdeztem. Egy évtizedek alatt összekovácsolódott, ám sok fiatal meghatározó munkáját is ötvözô rendezôgárdától hazánk egyik igen értékes, technikás terepén Országos Bajnoksághoz méltó színvonalú kétnapos (csapat-váltó) versenyt kaptunk.
Az természetes, hogy csont nélkül zajlott a verseny, minden a helyén volt, és működött! Számomra meglepetés volt a helyszín, hiszen a – már régebbrôl ismert – Szuadó terepet ellenkezô irányból közelítettük meg és (számomra) csak végén derült ki, hogy hova érkeztünk. A következô kellemes élmény a célterület megismerésekor ért. Tájfutóverseny céljának különösen alkalmas, tágas, jól áttekinthetô terület, és különösen a váltó napján látványos felépítéssel. A parkolótól sem kellett sokat gyalogolni. A helyszínnek külön érdekességet
adott, hogy 1300 m-rel alattunk a bezárt uránbánya tárói húzódtak, bár az akkori létesítmények mára teljesen eltűntek, nyomuk sem maradt az üde réten, csak a kihelyezett képrôl és tájékoztatóból tudtuk meg mi működött itt az elmúlt évtizedekben.
Az elsô napi rajt megközelítése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, le-föl a meredek hegyoldalban. Ezt indokolhatta a pályavezetés, azonban megfelelô bemelegítésre nem sok esélyt adott az átlagmezônynek, nem is nagyon láttunk mozogni az embereket, csak kivárták a rajtjukat. Szeretném azt hinni, hogy a többség igényli a helyet a melegítéshez. Most utólag a térkép alapján, a pályák ismeretében úgy tűnik, megúszhattuk volna kevesebb emelkedôvel is a gerinc közelében vezetve a szalagozást. Ha már pályák szóba kerültek, számomra élvezetes volt a vonalvezetésük. Jó néhányan említették, hogy az átmenetek nehézségét csökkentette a sűrű úthálózat, de ez adottság, és a változatos, érdekes átmenetek jó versenyt eredményeztek. Addig, amíg nem hibázik az ember talán észre sem veszi, hogy a töbrök milyen becsapósak, nem is tűnik nehéznek a tájékozódás, de könnyű mellémenni és aztán ott már észre sem vesszük, hogy másik töbörbe érkeztünk – egyik olyan, mint a másik – ráadásul, a nagyobb töbrök belsejében is elôfordul az iránytévesztés, amikor nem ott jövünk ki belôle, ahol akartunk. Ezért én azokkal értek egyet, akik szerint technikás, erôs koncentrálást igénylô bajnoki pályákon futottunk, így különösen örülök annak, hogy a két nap alatt összesen 1 percet hibáztam, így számomra ez is kellemessé tette ezt a hétvégét.
Az ismert terepen futás érzését szinte teljesen ellensúlyozta az új helyszín, ahonnan a pályavezetés teljesen más volt, nekem nem köszönt vissza régebbrôl egyetlen átmenet vagy ellenôrzôpont sem.
Újdonság volt a pályák közti viszonylag nagy eltérés (a felnôtt férfiaknál pl. a leghosszabb és legrövidebb között 1600 m különbség). Volt, akinek nem tetszett, másoknak kedvezô lehetett, hogy a különbözô erôsségű csapattagok más-más nehézségű pályát futhattak. A dolog még sokkal érdekesebbé válna az úgynevezett német rendszerű csapatbajnokság esetén, hiszen ott a csapattagok pálya közben rugalmasan alakíthatják az általuk egyenként teljesített pályahosszat, alkalmazkodva képességeikhez és pillanatnyi formájukhoz. Meglátjuk, milyen erôs lesz a változtatási igény ez irányban a jövôben. Mindenképpen megemlítendô az a pályakitűzési hiba, ami sokakat zavart és jogosan: számos ellenôrzôpont megegyezett szombaton és vasárnap. Érthetô, hogy egyszerűsíti a munkát, ha az SI rendszer adta kódokkal a két nap alatt egységes ellenôrzôpont állományból dolgoznak a rendezôk, de míg bármely más többnapos versenyen nagyon valószínű, hogy mindenki azonos kategóriában fut napról-napra, addig éppen az Egyesületi Váltóbajnokságon fordulhat elô leginkább, hogy sokan a csapatösszeállítás során más korcsoporthoz tartozó pályát futnak, mint elôzô nap, hiszen az esetlegesen üresen maradó helyekre más korcsoportból jut valaki. A szenioroknál még jobban bonyolódhat a helyzet. Ezért könnyen elôfordulhat, hogy az egyik nap pl. ifiben alkalmazott pontot másnap juniorban vagy serdülôben, stb. használják, mégis ugyanaz fut rá. A tapasztalatok alapján ebben az esetben megfontolandó a második napra teljesen más pontokat tervezni.
Nem szeretném, ha a mondandómnak negatív kicsengése lenne, ezért máris áttérek a vasárnapi váltó látványosságára. A tömegrajt illetve váltás után a réten átfutó versenyzôk a pálya vége felé egy tereplépcsô tetején lévô átfutópontra érkeztek, ahonnan egy kis kör teljesítése várt még rájuk. Itt már buzdítani lehetett a csapattársakat, még inkább az utolsó pontra menet a kegyetlenül meredek emelkedôben, majd a hosszan, U alakban vezetett befutószakaszon is. Mintaszerűnek tekintem az ilyen váltóhely felépítést, valóban érdekessé, izgalmassá, követhetôvé tette a verseny végsô szakaszát.
Talán lehet, hogy van aki a kis kör pontjait a réten helyezte volna el, hogy még ezzel is fokozza a látványt, bár kétségtelenül ezzel a késôbbi futók számára ismertté váltak volna az ellenôrzôpontok.
A térképrôl még nem esett szó. Egy rendkívül részletgazdag, bonyolult domborzati formákkal rendelkezô, nehezen helyesbíthetô tereprôl van szó, melyrôl nagyon aprólékosan, gondosan készítették el a térképet. Szinte nem volt olyan, aki szerint lemaradt volna tereptárgy. Nagyon szívesen futok én is itt nemcsak a terep, hanem a térkép minôsége miatt is. Nem hallgatható el azonban, hogy a magyar térképek általános “betegsége”, az egyes részek egymáshoz való elcsavarodása, torzulása itt is megfigyelhetô. Ezen az eddigi tájfutó térképjavítási módszerekkel nem lehetett segíteni, mert iránymenettel az egymástól túlságosan távol lévô objektumok nem mérhetôk össze. Elolvasva Lengyel Vilinek a GPS technikát alkalmazó dolgozatát, úgy látom, hogy van remény a korrekcióra, bár kétségtelenül aprólékos, hosszadalmas munkát jelent majd annak, aki megteszi. Talán a cél-váltóhely említésekor kellett volna az eredményközlés, hangosbemondó munkáját méltatnom. Ez is hozzátartozott ahhoz, hogy jól követhetô, élvezhetô legyen a verseny. Maguk az eredmények nem keltettek meglepetést, bár van, amire érdemes odafigyelni. Örvendetes, hogy új csapatok kerültek/kerülnek az élre, viszont az is látható, hogy az OCSB felnôtt kategóriáiban sok szenior kapott meghatározó szerepet, ami viszont az élmezôny szűkülését jelzi, bár minden elismerésem azoké a 35 (40, sôt 45) év felettieké, akik ilyen kiemelkedô teljesítményre képesek. Mindenképpen kiemelendô és a jövôbe mutató az ETC gyôzelme az Egyesületi Váltóbajnokságon, amely hosszú évek utánpótlás nevelésének sikerét mutatja, annál is inkább, hiszen a felnôtt pályán igen jó idôt futó Kovács Ádám még ifi korú.
Remélem, hogy a fentiek alapvetôen a rendezôk alapos, magas szintű munkáját jellemzik, és a megemlített bírálatok ellenére sem bántottam meg senkit.
Köszönöm a két jó versenyt, melyre a jó idôt is “megrendelték”, ami igazán ránk fért annyi esôs verseny után (és elôtt).


Hegedűs Zoltán



Vissza a Tájoló 2004/09 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!