Canicross és Bikejöring Európa bajnokság

Az Európai Canicross Szövetség megbízásából a Magyar Kutyaszánhajtó és Canicross Szövetség 2004. október 8-10-e között Magyarországon, Szilvásvárad térségében rendezte meg a 2004. évi Canicross és Bikejöring Európa bajnokságot.
10 ország közel 100 versenyzôje 9 kategóriában mérte össze erejét. A versenyen két tájfutó sporttársunk indult, Horváth Hajnalka junior nôi futó kategóriában 6. helyen végzett, Borbásné Rostás Anikó felnôtt nôi kategóriában a harmadik helyet vívta ki magának. A váltóversenyen Anikó csapata a harmadik helyen futott be.
Gratulálunk Anikó!

Eltelt néhány hét, megkértem Anikót ossza meg velünk a versenyrôl maradt élményeit, tapasztalatait.
Szombat, rövidtáv, egyéni rajt:
A pálya kb. 2,8km, az elsô 1200 m-en 110 m szinttel, utána végig lefelé. Elza, a kutyám szeret játszani, fôként a rajtnál. Nem sokat indultunk még ilyen versenyen, így még nincs nagy rutinja, hogy mit is kell itt tenni. Annyi intelligenciája van, hogy rövid idô után megérti, hogy most az a feladat, hogy fusson, ahogy csak bír, és ha megfeszül a rugalmas póráz, nem megállni kell, hanem nagyobb erôt belevinni és húzni a gazdit.
Az elsô kétszáz méter elment a bohóckodással és mivel jött az erôsebb emelkedés a kemping mellett felkúszó turistaúton, itt sem volt nagy segítségemre. Amint jött a forduló és ezzel együtt a lefelé, természetesen neki is megjött a kedve a futáshoz és beindult. Az út ezen szakasza köves dózer út 1-2 kanyarral, majd egy hirtelen éles jobb kanyarban levágtunk egy vékonyabb erdei meredek szakaszra. Itt már olyan sebességgel húzott, hogy szabály szerint a félelem kerülgetett. A szakasz szerencsére rövid volt, és már egy lankás kivezetô után a sínek között, a fatelepen roboghattunk a célba.
Ezen a napon a 4. idôt futottuk, 31 mp-re az elsô,13 mp-re a 2. cseh lánytól és 5 mp-re a 3. svájci lánytól.
Vasárnap, hosszú táv, kategóriánkénti tömeg rajt:
Ez a szakasz kb.6 km, 150 m szinttel. Ez is ugyan arra kezdett, mint a rövidtáv, csak tovább emelkedett a dózerúton.
A rajtunk ismét mókás volt, mikor elhagytuk a lovas stadiont még utolsó elôttiek voltunk. A kemping magasságában azonban akadtak gondok a kutyákkal, amelyek mellett sikerült szépen elfutnunk. Ezen a napon már sokkal jobban érezte Elza, hogy igenis keményen menni kell és nagyon beindult már felfelé. A tegnapi fordító szakaszt elhagyva tovább robogtunk a dózerúton felfelé. Szépen utolértük az embereket. A lefelé vezetô szakaszon csak fokozódott a kutya irama és ereje. Amint feltűnt elôttünk egy újabb ellenfél a kutya mindig rákapcsolt és elrepültünk mellettük. Biztatni se nagyon kellet, csak elengedni magamat, hogy minél könnyebb legyen neki is, és mégis gyorsan érjünk le a hegyrôl.
A pálya vége ugyan ott ment, mint elôzô nap. A fatelepen már érezhetô volt, hogy Elza is elfáradt, már nem feszült a kötél. Az én erôm sem volt már a csúcson, így sajnos az elôttünk futó cseh lányt már utolérni nem tudtuk, csak egy hajrával megközelítettük 4 mp-re. Ezen a futáson Anna T.(cseh) 19:39-et, Brigitta A.(szlovák) 19:40-et, Martina K.(cseh) 20:00-át, mi pedig 20: 04-et jöttünk.
Záró számként, egy váltófutás következett kb. 2 óra pihenés után. A pálya a gyerekek pályája volt, 1500 m hosszú, 45 m emelkedéssel az elején.
Az elsô futónk, Szabóné Csendes Ildi volt – 800 és 1500-as atléta. Ô 4. helyen jött be. Jött a mi műsorunk: ismét játék és közben szaladás. A kutya ki akart menni az autóhoz, ahol eddig pihent, utána menni akart a kempingbe, ahol laktunk, majd hogy teljes legyen a dolog pisilni is leállt. Ez már a kemping magasságában volt, idáig elkönyveltem magamban, hogy már a kutya se bírja, nem akar ô már futni. Szépen le is elôztek bennünket. Aztán egy picit megtoltam a fenekét, és bumm, a kutya neki lódult. Az emelkedônek is pont vége lett, roboghattunk lefelé. A síneken átvezetô rámpa után, beindult. Szépen ráfutottunk az elôttünk haladókra, és lehagytuk ôket. A második helyen futó svájci lányt a stadionban értük utol (a váltóhely elôtt 150 m-rel le kell csatolni a kutyát magunkról, hogy ne legyen gabalyodás) és a kutya nélküli hajrában sikerült a 2. helyre felhozni a váltót. A harmadik futónk Csocsánszky Szilvi– szintén atléta – igen szoros küzdelemben a 3. helyen jött be.