Pályaelemzés, Zala Kupa, férfi elit pálya


A 2004. évi Zala Kupa, mely egyúttal az Elit ranglista 7. futama is volt, a már több mint 15 éve nem használt Pácod nevű terepen került megrendezésre. Mind a férfi, mind a női elit kategóriákban erős mezőny jött össze az augusztus közepi időpont ellenére. Férfiaknál rajthoz állt a sérüléséből éppen felépült szlovák Davidik Marian, aki az idei Főiskolás VB egyik újdonsült világbajnoka, mellesleg a világranglista akkori állapota szerint 13. helyezettje. Rajta kívül az egyik legjobb osztrák versenyző Thomas Krejci, illetve a jelenlegi és a közelmúlt magyar válogatottjai közül is többen elindultak a versenyen. Nőknél ugyancsak több magyar válogatott nevezett, így mindkét kategóriában rendkívül izgalmas verseny volt várható.
Sajnos a nevezések jó része az előre megadott nevezési határidő után érkezett, de ez sem lehet mentség arra, hogy az Elit ranglista futamon a győztes idők kisebbek lettek a szabályzat által előírtnál. A Csöde környéki erdők ugyanis rendkívül kitisztultak az elmúlt évtizedben, és mivel a dombvidék ezen a részen nagyon lankás, a futó sebesség még az erdőben is megközelítette az 5 perces km átlagot.
Bár a terep gyönyörű és csemege a tájfutók számára, nem könnyű elgondolkoztató útvonalválasztós feladatokat kitalálni. Ezért is választotta a pályakitűző azt a megoldást, hogy hol a pontos iránytartást, hol a precíz térképolvasást igénylő hosszabb és rövidebb átmenetek váltogatásával adjon megfelelő ritmust a pályáknak, illetve megfelelő koncentrációt igénylő feladatot a versenyzőknek. És mint ahogy az a pályák elemzéséből látható lesz, sikerült néhol a terep adottságaihoz mérten izgalmas útvonalválasztást is kitűzni feladatul.
A férfi elit pályában az első útvonalválasztási feladat a 6-os pontra adódott. A lankás domboldalon szintfutással, az útba eső 5-6 kisebb árok átfűrészelésével lehetett a legrövidebb úton a ponthoz érni. Mégis gyorsabbnak bizonyult Thomas Krejci és Davidik Marian, akik a térkép széli nyiladékon kerülve, ám nagyobb futósebességgel, kevesebb árkot átmászva 4-6 másodperccel jobb időt értek el Dénes Zolinál. Érdekes hogy az élen végzettek közül erre a pontra történt az első hibázás is, mégpedig Vajda Kolos - a későbbi 5. helyezett (3. magyar) - a pont előtti bizonytalankodással fél perc előnyt adott társainak. (Dénes Zoltán 3:19, Thomas Krejci 3:15, Davidik Marian 3:13, Vonyó Péter 3:18, Vajda Kolos 3:43)
Ezután következett a pálya leghosszabb átmenete, azonban itt nem sok választás adódott, a kérdés csak az volt, hogy ki hogyan kerüli ki azt a néhány bozótosabb területet, melyek a két pont között helyezkedtek el. Davidik Marian volt a legmerészebb, ugyanis a pálya addigi részein tapasztalt tiszta erdőt alapul véve alábecsülte a kettes zöld csíkozást, így hamar visszafordult, és maradt az úton futás mellett ő is. Davidiknak ez sokba került, majdnem 1 egész percet kapott a két élen futótól, Dénes Zolitól és Thomas Krejcitől, akik itt még 2 mp-es különbséggel fej-fej mellett vezettek a versenyben. (Dénes Zoltán 8:14, Thomas Krejci 8:19, Davidik Marian 9:13, Vonyó Péter 9:00, Vajda Kolos 8:53)
A 8-as pont esetében ismét az átmenet közepén lévő bozótos késztette választásra a versenyzőket. Dénes Zoli a bozót déli szélén futó ösvényt választotta, így előnyös irányból foghatta a pontot. Mégis gyorsabb volt Davidik és Thomas is, akik az egyes zöldben keresztezték a bozótot, majd alulról fogták a pontot. Létra választotta az arany középutat, a kettes zöldön áthaladó felhagyott utat épp kikapta, majd szintben futva fogta meg a pontot. Kolos a két külföldi versenyzőhöz hasonló módon kezdte az átmenetet, azonban a végén feleslegesen átmászott 2 árkot, ezzel Zolihoz hasonló idő alatt teljesítette az átmenetet. (Dénes Zoltán 2:59, Thomas Krejci 2:42, Davidik Marian 2:35, Vonyó Péter 2:48, Vajda Kolos 2:56)
Meglepő, de a 9-es pontra mind az 5 ismert útvonal eltér, pedig első ránézésre nem sok variációt tartogat az átmenet. Dénes Zoli bátran irányba vette a kis orrot, majd mindenféle támadópont nélkül magabiztosan fogta azt, míg a többiek a domb túloldalán lévő völgyet, illetve a pont felett lévő szárazárkokat használták felfogóvonalként, illetve támadópontként. Létra pedig az előző pontról kissé déli irányba tartva, majd a kis bozótfoltot érintve vette célba a 9-est.
Ez a szakasz a pálya és a terep talán legtechnikásabb része, miután itt található a legtöbb domborzati elem. A 12-es pontra ismét voltak izgalmak. Davidik Mariant mintha kötélen húzták volna, szinte teljesen irányban fogta a mélyedést, nem törődve sem az egyes zölddel, sem a szárazárkokkal. Ezzel ő itt 10-20 másodpercet vert a többiekre, akik ennél trükkösebbek voltak. Dénes Zoli és Thomas Krejci egy leheletnyivel óvatosabban futottak fel a gerincre, azaz kicsivel jobban észak-nyugati irányba futottak ki a 11-es pontról, mint tette azt Davidik, majd mindketten a nyiladékot elérve próbálták helyre tenni magukat, ez Thomasnak kevésbé sikerült, mint Zolinak, végül mégis Thomas volt gyorsabb. Létra teljesen megmászta a dombot, ezzel viszont biztosra ment, mert felülről jóval egyszerűbb volt megfogni a pontot, mint oldalról, Kolos ellenben teljesen körbe szintezte a gerincet. Érdekes módon kettejük ideje szinte ugyanaz. (Dénes Zoltán 2:53, Thomas Krejci 2:49, Davidik Marian 2:38, Vonyó Péter 2:55, Vajda Kolos 2:57).
A 13-as ponton Thomas Krejci kiadta a kezéből az első helyet, ugyanis egy majdnem másfél perces keverést tett bele a pályába. Zolin kívül csak Létra volt itt hibátlan, ugyanis Kolos és Davidik is talán feleslegesen alulról kerültek, ami fejenként 20-25 mp többletet jelentett számukra is. Érdekes lehet még megemlíteni, hogy ezen a ponton vérzett el Gösswein Csaba, aki a 12-esen még az 5. legjobb idővel szerepelt, majd a 13-ason nem volt részideje (hogy ennek pontosan mi az oka, arról sajnos nincs információm). (Dénes Zoltán 1:52, Thomas Krejci 3:16, Davidik Marian 2:16, Vonyó Péter 1:55, Vajda Kolos 2:11)
Innen az átfutó pontig ismét futósabb részek következtek, az egyetlen izgalmas kérdést a művelt terület okozta. Ha valaki olvasta a versenyértesítőt, az tudta, hogy azon nem szabad átfutni. A rendezők ugyanis a térképen ezt nem jelölték, így ez a kevésbé tájékozottak számára akár előnyt is jelenthetett volna, bár ezt az eredmények ezúttal nem igazolják.
A frissítőt követő hosszú útfutás Dénes Zolinak és Thomas Krejcinek kedvezett, akik itt további fél perc előnyt gyűjtöttek az üldözőkhöz képest. A következő pontok nem voltak túl nehezek, szinte mindenki gond nélkül fogta őket, csak Thomas Krejcinél jelentkeztek feltételezhetően koncentráció kiesés miatti hibák, talán túlzottan is kifutotta magát a faluban. Előbb a 22-es, majd a 23-as pontra csinált egy kb 10, majd egy kb 15 mp-es hibát. Innen Zoli 2,5 perces előnye már szinte behozhatatlan lett. Bár ezt követően jött még a második kör hosszú átmenete, de ebben már senki nem hibázott, csak Davidik lassult le kicsit, illetve Thomas faragott le hátrányából 17 másodpercet.
A befutó pontra Thomas újabb 10 másodpercet hozott Zolin, ám ez a feltámadás részéről már kései volt, Zoli végig kiegyensúlyozottan versenyezve, szinte hibamentes futással, magabiztosan nyerte az elitranglista futamot. A második helyen végzett Thomas Krejci néhány hibájával került Zoli mögé. A verseny előtti héten, sérüléséből felépülve újra edzésbe álló Davidik Marian Zolihoz hasonló hibamentes futást produkált. Szerencséjük volt a többieknek, hogy nem edzett egy-két hónapig. Létra csak a pálya hosszabb átmeneteiben szerzett jelentősebb hátrányt, melyet hibamentes futásával nem tudott ellensúlyozni. Kolos szinte Létrával hajszálra megegyező teljesítményt produkált az utolsó előtti pontig, onnan viszont kapott 18 másodpercet.

Sárecz Lajos



Vissza a Tájoló 2004/08 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!