Közép-európai terepen, Junior VB


Az egész úgy kezdôdött, hogy az oroszok lemondták. Eredetileg ugyanis Kalinyingrád környékén került volna megrendezésre az idei VB, de (szerencsére) az oroszok a különbözô vízumproblémákra hivatkozva lemondták a rendezést a tél folyamán. Ekkor ugrottak be a lengyelek és fél év alatt összehozták a versenyt. És ha így nézzük, akkor egész jól helytálltak. Persze azért voltak problémák, a tavalyi észtországi VB nagyságrendekkel jobb volt, de tényleg csak fél évük volt rá, és azt hiszem nekünk tényleg csak jó, hogy így alakult.
A terepeket a csapat nagy része már ismerte a 2002-es Ifi EB-rôl, hiszen azt is ugyan ez a gárda rendezte ugyanezeken a terepeken. Az EB terepe az út jobb oldalán, a VB terepe a balon. Ennyi volt a különbség. Annak idején még edzettünk is egyik-másik terepen, úgyhogy valamennyire ismerôsek voltak. Tudtuk mire számíthatunk, és azt is tudtuk, hogy ezen a terepen aztán igazán esélyesek lehetünk, ha jól sikerül a felkészülésünk. És a fiú csapat nevében egészen biztosan mondhatom, hogy mi meg is tettünk minden tôlünk telhetôt! Azonban voltak, hogy úgy mondjam „problémák” a válogatott háza táján, amiket én most nem részleteznék, olvassátok el a másik cikket Isti és Dani tollából.
Szóval kiutaztunk, és 4-én este már együtt volt a teljes csapat 4-4 fô. (+ Bogya Tomi Kolozsvárról egyedül „képviselve” Romániát.) Másnap kezdôdött a hivatalos program terepbemutatóval, és megnyitóval Gdansk óvárosában. A terepbemutatón leginkább nem a tereppel, hanem a térképpel kellett ismerkedni, az ugyanis elég „pontatlanra” sikerült, és a nyomtatás is igencsak „szokatlan” volt. Ezt szóvá is tették a csapatvezetôk, és a hosszútávra újra is nyomtatták a térképeket. A rendezôk elég érdekesen oldották meg az egyéni számok cél-, ill. rajtépítési feladatait is. A célhelyek ugyanis közösek voltak, és a középtávoknak pedig még a rajtjukat is egy helyre tették. Ezzel aztán a régi térképek birtokában lehetett a pályákat tervezgetni… És természetesen meg is tettük, több-kevesebb sikerrel. A pályakitűzô valószínűleg tudtában volt ennek, hiszen úgy próbálta meg kiküszöbölni, hogy felkészüljünk a pályáiból, hogy jól elrontotta az egészet. Ebbôl a terepbôl sokkal többet ki lehetett volna hozni erre a VB-re, de nem élt a terep adta lehetôségekkel. Én fôleg a hosszútávból hiányoltam a gondolkodtató átmeneteket, voltak ugyan próbálkozások útvonalválasztásra, de nem volt az igazi.
Na de elôbb a középtáv selejtezô és döntô következett a versenyprogramban. A selejtezôn jól szerepeltünk, a magyar junior VB óta nem látott jó arányban jutottunk a döntôbe. És nem is rossz helyeken, Isti és Detti ötödik, én nyolcadik helyen. Ez mindenképpen bíztató volt. A döntô azonban már kevésbé volt sikeres. A lányok egész hátul végeztek, míg Isti és Dani is csak a középmezônybe tudtak befutni. Nekem jól összejött minden, és egyetlen apró hibával holtversenyben a hatodik helyen végeztem. Nálunk az elsô tízben mindössze 4 skandináv végzett, a tavalyi címvédô, toronymagas esélyes svájci Matthias Merz „csak” a második lett.
Másnapra aztán „összeszedte” magát, és nem kevesebb, mint egy másodperc elônnyel megnyerte a hosszútávot a svéd Johansson Martin elôtt. Harmadik lett Simonas Krepsta, a 2002-es Ifi EB gyôztese, és ezzel két nap alatt begyűjtve második bronzérmét. A középtáv világbajnoka Bjerkreim, csak a középmezônyben végzett. Csakúgy, mint középtávon, most is csak 4 skandináv fért be az elsô tízbe… Nekünk ez a nap sem sikerült úgy, ahogy szerettük volna, én egy felszabadult futással a 12. helyet szereztem meg, de a többieknek ismét be kellett érniük a középmezônnyel, pedig bármelyikük képes lehetett volna az elsô tízbe kerülni.
Pihenônap után a váltó következett, itt a lányoknak sikerült egy jó futást produkálni és a kilencedik helyet szerezték meg. Isti és Dani után még mi is az elsô tízben voltunk, nekem azonban nem sikerült egy újabb jó futással megtartani ezt, sok hibával végül a 13. helyen értem célba. A lányoknál az északiak taroltak, a finnek majdnem rajt-cél gyôzelmet arattak, de harmadik futójuk, a hosszútáv világbajnoka hibázott, így be kellett érniük a második hellyel. A svédek végre örülhettek, a lányoknál és a fiúknál is ôk szerezték meg az elsô helyet, helyreállítva ezzel a „világrendet”.
Az egész versenyre vonatkozóan az egész biztosan megállapítható, hogy a világ élmezônye kontinentális terepen sokkal kevésbé sűrű, mint skandináv terepen. Nem mi vagyunk jobbak, hanem ôk gyengébbek. A különbség annyi, hogy ôk elôbb-utóbb meg fognak tanulni európai terepen futni, mi viszont meg sem próbálkozunk a skandináv terepekkel megismerkedni.
Jövôre Svájcban lesz a VB, a terep kevésbé fog feküdni nekünk, de fel lehet rá készülni! Mi azon leszünk!

Gösswein Csaba



Vissza a Tájoló 2004/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!