Felnôtt EB - távolodó mezônyök


Az idei EB-t a Világ Kupa sorozat elsô állomásaként rendezték meg a dániai Roskildében az idén bevezetésre kerülô versenyrendszerrel, mely szerint a három versenysorozatból álló Világ Kupa egyik versenysorozata az Európa-bajnoksággal egyezik meg, míg egy másik a Világbajnoksággal. Mindez a világranglista életre hívásával együtt jelentôsen csökkentette a Világ Kupa értékét, annyira, hogy a jelenlegi tervek szerint meg is fog szűnni.

Felnőtt EB – távolodó mezőnyök Roskilde 40 km-re nyugatra fekszik Koppenhágától, a területre jellemző, hogy kevés összefüggő erdős területtel rendelkezik. A versenyek nagyobb részét a városban és közelében rendezték, míg a középtáv döntője 40 km-re Koppenhágától északra volt, az egyéni döntő délre kb. 100 km-re. Mindkét távoli terep különleges volt, az adott versenyszámhoz legjobban illő terepeket választották ki. A középtáv terepe lapos volt, gyors, de nehezen belátható technikás, a hosszútávé szintes, néhol részletgazdag domborzattal és sok útvonalválasztási lehetőséggel.
A két verseny selejtezője egész más jellegű volt, kifejezetten bozótos, magas aljnövényzetű, sok csalánnal. Kellemetlen, fogós terepek.
Érdemes többet szólni a rövidtáv versenyeiről, mert ez az a versenyszám, amely a legkevésbé kiforrott, a legtöbb próbálkozás és változás zajlik itt a sportágon belül.
A selejtező és a döntő egyaránt a városban zajlott, a terepleírásból és a bulletinben szereplő térképrészletekből egyértelműen kiderült, hogy pontosan hol. A versenynap előtt a terepeket a várostérkép segítségével alaposan be lehetett járni, meg lehetett nézni az érdekes területeket és kritikus helyeket, majd a verseny előtti technikai értekezleten a városról korábban készült tájfutó térképet is megkaptuk.
Így alaposan és részletesen meg lehetett ismerni a terepet, sőt várható útvonalakat is lehetett tervezni, kitalálni a célhelyet, a rajtot és a kritikus útvonalakat. A terepeken nem lehetett azonban útvonalakat tesztelni, edzeni.
A versenyeken már szigorú karantén volt, semmilyen versenyre vonatkozó információ nem juthatott el a rajt előtt állókhoz.
A selejtező egy pavilonrendszerű kórház területén és akörül zajlott többszöri hurkokkal, néhány lezárt területtel, bozótossal, patakkal és mocsárral. A pálya nehézségét az útvonalak kiválasztása jelentette, átlátni a nehezen áthatolható és tiltott területek, valamint a pálya többszörös hurkai között a leggyorsabb útvonalakat, mekkora kerülőt érdemes bevállalni a bozótfoltokon átfutás helyett. Ehhez a legtöbb segítséget a megelőző terepbejáráson összegyűjtött információk nyújtották. Aki összegyűjtött minden rendelkezésre álló információt, és alaposan kielemezte azokat, az jelentős előnnyel állt rajthoz. A tavalyi svájci világbajnoksággal együtt mondhatjuk, hogy a rövidtávú tájfutás mind szellemében, mind felkészülésében jelentősen különbözik a többi számtól.
A döntő a város egyik nagy parkjában és közvetlen környékén zajlott, úgy, hogy a versenyzőket több részletben hosszú percekig láthatták a nézők, nem voltak útvonalat jelentősen befolyásoló lezárások és kellemetlen bozótosok sem, de volt hosszú átmenet, ellenőrző pont a térképen nehezen látható szintkülönbségnél, illetve magas aljnövényzetben.
A három egyéni számra egyaránt jellemző volt, hogy a döntők érdekes terepeken, érdekes, korrekt pályákon zajlottak, míg a selejtezők jóval gyengébb terepeken, bozótosokkal, kellemetlen, küzdős pályákkal.
A váltó a két selejtező melletti terepen volt, laposabb, kevésbé bozótos, technikás, nagyon gyors terepen, jó pályákkal, de a pályák között kevés különbséggel. Így egy-egy hiba a bolyból és a versenyből való kiesését jelentette.
A versenyrendezési tendenciák alapján a középtáv a legtechnikásabb verseny, amely egyben gyors is, a hosszú táv fizikailag nehéz, az útvonalválasztási feladatok hangsúlyos szerepével, a váltónál a szoros és gyors verseny a cél, ahol egy-egy hiba végzetes lehet, a rövidtávnál a gyors helyzetfelismerésen és maximális koncentráción van a hangsúly. A mezőny fizikai erősödését jelzi, hogy valamennyi versenyen a tervezettnél gyorsabb volt az élmezőny, többször jelentősen is.
Az eredmények alapján a skandinávok és a Skandináviában készülő és versenyző futók voltak legeredményesebbek. Három aranyat nyertek a svédek, kettőt a svájciaknak Simone Luder-Niggli, egyet-egyet a norvégok, a finnek és a franciák. A svédek sikerének záloga lehet az a felkészülési módszer, amit a sokszori 3-4 napos edzőtáborok jellemeztek gyors technikai edzésekkel és az erős összpontosítást célzó pszichikai felkészülés.
A mi eredményeink közül négy említésre méltó futás volt. Makrai Évi bejutott a középtáv döntőjébe, és így egyedül futhatott egyéni döntőt a magyarok közül, Józsa Gabi a B váltó első futójaként 3. helyen jött be, a férfi A váltó (Domonyik, Lévai, Molnár) az utolsó km-ig versenyben volt az EB 8. helyért, majd végül 12. lett az első csapatok között, és Oláh Kati a váltó utolsó futójaként élmezőnybe illő időt futott.
Miért nem értünk el jobb eredményeket?
Röviden ennyit ér ma a sportágunk a nemzetközi porondon, a sportági kultúránk ezen a helyen van az országok rangsorában. Bebizonyosodott, hogy a nők 10.45-ös 3000 méteres és a férfiak 15.40-es 5000 méteres itthoni szintideje valóban a nemzetközi középmezőny szintjét képviseli, aki nem tudja ezt teljesíteni, az képtelen döntőbe jutni, vagy váltón elfutni a bollyal. A résztvevő nyolc magyar versenyzőből ezeket a szinteket négyen teljesítették idén.
A fizikai felkészülés általánosan hiányos, alapvető lenne, hogy egy világversenyen való részvételre pályázó versenyző már ifi korától kezdve minden nap fusson legalább egyszer, és minden héten legyen legalább egy anaerob edzése. Ismerve az edzésnaplókat, ez sok jónak tartott versenyzőnknél nincs így.
Emellett kevés olyan verseny van itthon, amely a nemzetközi pályakitűzési és versenyrendezési tendenciákat követi, és nagyon kevés az a verseny, amely komoly koncentrációra kényszerítené a legjobbakat. Ez utóbbi hátrányt rendszeres közös válogatott edzésekkel lehet pótolni, amelyre jövő tavasszal újból kísérletet teszünk. Ugyanakkor az is felmerül minden versenyzőben, hogy mi az, ami miatt érdemes heti 10-15 órát futni, és további órákat tölteni gimnasztikával, erősítéssel, térképek és útvonalak elemzésével.
Ma egy tökéletesen amatőr sportág képviselői próbálják meg felvenni a versenyt profikkal és félprofikkal, és a távolság egyre nő.
Végezetül úgy gondolom, hogy valamennyi magyar EB résztvevő dicséretet érdemel, mert csaknem mindenkinek volt legalább egy jó futása, és a többség munka és/vagy család mellett készülve hozta ki magából a legtöbbet.

dr. Lantos Zoltán szakfelügyelő



Vissza a Tájoló 2004/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!