Miért hagyták árván a juniorokat?


Idézet:Tájoló 2004/1: -A legjobbakat támogassuk szakmailag, versenyszervezéssel, technikai edzésekkel (ebbôl a szakmailag a válogatott edzôk részérôl hozzánk semmi nem érkezett, egyedül Hegedűs Zoltán segített nekünk, aki már egy ideje nem is válogatott edzô…)

Néhány alkalommal már találkoztam olyan cikkel, amely megpróbálta megfejteni, vajon miért vagyunk gyengék az ifi korosztály után, vajon miért hagyják abba a kemény edzéseket legjobb juniorjaink, amikor a felnôtt korosztályba lépnek. Szerintem a legcélszerűbb azokat megkérdezni, akik éppen benne vannak. Ezért most megpróbáljuk leírni, hogyan is fest ez belülrôl, versenyzôi szemmel.
Istivel az idei Junior VB-re a lehetô legjobban próbáltunk meg felkészülni. Együtt edzettünk az alapozástól egészen a VB-ig. Az alapozás elôtt is már a VB volt a legfontosabb cél, úgy gondoltuk mindent ehhez igazítunk (sok egymást követô hétvégén van verseny, és ilyenkor nem ajánlatos heti 2 kemény edzést csinálni, mert fáradtan nehéz versenyezni, de mi most ezzel nem törôdtünk, a rendszeresség, a felkészülés, a formaidôzítés szerintem fontosabb, mint, egy OB). Én elsôéves egyetemista vagyok, Isti az érettségire készül, de már szeptemberben eldöntöttük, hogy elsô a sikeres felkészülés, aztán a tanulás, ugyanis idén tudtuk, hogy magyar tájfutó fel tudja venni a versenyt a nemzetközi élmezônnyel Lengyelországban. Én (Pelyhe Dániel) már a 3. JWOC-on vettem részt, és látom, mennyire számít, hogy milyen terepen versenyez az ember. 17 évesen Magyarországon a normál távon a hibáimat levonva kb. 5 percet kaptam a világbajnoktól. 18 évesen Spanyolországban (már itt is lehetett volna eredmény, de itt még fejben voltak gondok), hiba nélkül már csak 2 percet kaptam volna a világbajnoktól. Aztán jött 2003, Észtország. Mi fiúk kicsit jobb fizikai állapotban voltunk mint a lányok, mégis azon a terepen ugyanolyan gyengén szerepeltünk. Átlagosan hiba nélküli futással a normáltávon kaptunk kb. 8-9 percet. Tavaly Mets Miki írt a listára a VB eredmények láttán, hogy ôk már 2 nap után megtanultak átmenni úgy a mocsáron, hogy nem lett vizes a lába, csak itt nem errôl van szó. A skandinávok nem azért aláznak le (mint ez az idei VB-n is kiderült) skandináv terepen, mert fizikailag sokkal jobbak, hanem azért, mert puha talajon teljesen más izmokat kell megmozgatni, az ellépés is más. Én a 6. pontom után már úgy éreztem, hogy teljesen kivagyok. Érdekességképp: egy 300-400 méteres átmenetben kaptam 20 mp-t, de egy útfutásos 1-1,5 km-es átmenetben, aminek a végén 300-400 méter terepfutás volt, szintén csak 20 mp-t kaptam. Szóval mivel Lengyelországban keménytalajú az erdô, ráadásul technikailag nem nehéz a terep, ezért ott magyaroknak van esélyük. Ráadásul arról senki nem beszél, hogy ha a tájfutó élmezônyt nézzük, akkor skandinávos terepen szorosabb a mezôny, a skandináv terep a tájfutó átlagnak jobban kedvez, ezért még nehezebb nekünk, mert ránk ez nem igaz. Hogy miért, azt nem tudom ,de míg Magyarországon a férfi selejtezôkbôl 2,5-4 perc hátránnyal lehetett bejutni az A döntôbe, addig Észtországban mindhárom selejtezôcsoportban maximum 3 percet lehetett kapni. Idén is ez jött ki, a legerôsebb selejtezôcsoportban 2,5 percet, míg a leggyengébben 4 perc hátránnyal lehetett tovább jutni. Úgy látszik az élmezôny többet hibázik közép-európai terepen… Ezt Gösswein Csabi eredményei is bizonyították az idei JWOC-on. Mi, hogy miért voltunk gyengék, azt majd késôbb.
Most amirôl írni akarunk inkább az, hogy mennyire segítették a felkészülésünket. Tudom, hogy a legkönnyebb kritizálni, ezért szeretném a megoldást is felvázolni.
Minden évben telente rendeznek a válogatottnak „edzôtáborokat”, amik többnyire 3, inkább 2 és fél naposak. Ezek úgy néznek ki, hogy az elsô napon van egy felmérô futás, és másnap 2 edzés. Egy ilyen felmérô után normálisan átmozgatásra van szükség és nekünk mindig rettenetesen nehéz volt másnap 2 edzést teljesíteni, és a következô hét elején ki kellett pihenni a hétvégét. Elismerem, hogy egy ilyen kis edzôtábort is nagy munka megszervezni, és azt is, hogy kellenek szintfelmérések, de talán a kettôt el lehetne választani. Egy szintfelmérô után lazán kellene edzeni, erre egy edzôtábor eleje nem biztos, hogy megfelelô idôpont. A felmérô futások lehetnének 1 napos összejövetelek, Budapest viszonylag mindenhonnan pár órás utazással megközelíthetô. Viszont egy edzôtábor legyen az, amit a neve takar. Szerintünk egy 1 hetes edzôtáborozás, jól megtervezett edzésekkel többszörösen többet érhet, mint 2 db 3 napos edzés. Tudom, hogy sokkal nagyobb feladat megszervezni, de biztos lenne Magyarországon olyan egyesület, amelyik megfelelô anyagi térítéssel elvállalná a lebonyolítását. Az ilyenfajta táborozás fôleg az ifi, junior, felnôtt korosztályt segíthetné, a kisebbeknek pedig a régi Páhy Tibi bácsi féle sokpontos, nem hosszú pályák felelnek meg jobban a technikai fejlôdés szempontjából. Erre a 2-3 napos edzôtáborok is megfelelnek.
Tehát voltunk két ilyen edzôtáborban, mindkettôben jó nagy izomláz, miután kicsit fel is borult az edzésterv. Mindenesetre nekem sikerült egy elég jó fizikai formát összeszednem. Az alapozás végén a HOB is egész jól ment… Isti akkor kicsit gyengébb volt fizikailag. Ezek után EGYÉNI szervezésben édesapámmal 4-en kiutaztunk edzôtáborozni Lengyelországba. Akkor fizikailag és mentálisan is jól mentek az edzések. A 10 évvel ezelôtti VB pályát a gyôztes idôtôl 3,5 perccel jobb idôvel sikerült teljesítenem. Isti is jól futott (+20 mp az akkori gyôzteshez képest), talán egy kicsit fizikailag volt gyengébb. A lényeg ebbôl az, hogy 36 ezer Ft/fô költségbôl kihoztunk egy nagyon jó edzôtábort, ami 1 hétre 1000 km távolságra Budapesttôl elviselhetô összeg. A norvégok is ott edzôtáboroztak. Ôk hoztak Emit rendszert, 3 edzôt, számítógépet, projektort és 16 versenyzôt. Rajt és célkordonokat húztak, rendes bójákat helyeztek ki a terepre. Ennyi elônyük mindig lesz, de a mi 36 ezer forintunkkal is szinte ugyanazt meg tudtuk csinálni, csak nekünk nem volt részidôs papírunk róla. Ki is hívtak minket egy váltószerű futásra (ajánlom jó példának edzôtáborokban). Tömegrajttal mi fiúk 9-en futottunk, farszta pályán. Az elsô egy norvég lett, de 4 mp-cel mögötte Isti, majd még egy norvég, aztán én 20 mp-cel a gyôztes mögött. Ezután az elsô 3 ember 45 másodpercenként indult, majd utánuk a tömeg. Ez egy rövid pálya volt, amin csak egy norvégnak sikerült elfutnia velünk, ô 30 mp-t kapott tôlünk. Csak az elsôként rajtolót nem tudtuk befogni. Mindenesetre ez jó biztatás volt. Tudtuk, hogy fizikailag felvesszük velük a versenyt.
Ezután itthon edzettünk tovább, készültünk az 5000 m-es felmérôre, amit le kellett futni 15:50 alatt. Számtalan edzést végeztünk, amibôl ezt az idôt könnyen meg kellett volna futni. Istinek sikerült is, de én már 2-3 éve pályaversenyen nem tudok futni, így volt ez 5 km-en is, pedig a terepfelmérôn meg tudtam verni Istit. Gösswein Csabi a 16:58-as idejével sem büszkélkedhet, pedig a JWOC-on jót futott belôle. A tájfutáshoz szükséges fizikumot meg lehet szerezni pályán, de mégsem ott kell futni, a terepi felmérôk jobban visszaadják a tájfutáshoz szükséges állóképességet. Csabinak a terepfelmérô nem sikerült, de neki a télen volt egy nagyobb sérülése, amikor pár hétig szinte alig futott. Lehet, hogy pontosan ez volt neki jó, késôbb kezdte az alapozást, és jókor lendült formába.
A rövidtávú OB után beszélgettünk Lantos Zoltán szövetségi kapitányunkkal (Lantos Zoltán szakfelügyelô – szerk. megjegyzése). A junior eredményeket megtudva csak annyit mondott: „Dani régen jobban futottál” (5 km-en biztos). De Csabi eredményét is meglepônek nevezte.
Ezek után megkaptuk az elsô és egyetlen segítséget. Düdü (Hegedűs Zoltán) megígérte, hogy a VB-ig hármunkra kihegyezve technikai edzéseket csinál. Sajnos én csak az elsôn voltam, nagyon jó farszta pályán futottunk. A bokám sosem volt erôsségem és kiment (nem kötöttem be edzés elôtt), de ezúton is szeretnénk köszönetet mondani Hegedűs Zoltánnak, hogy segítette a felkészülésünket.
Két és fél hét volt a brnói versenyig. Ez idô alatt a bokám nem jött helyre, de Csabin már látszott, hogy erôsödik, jókat futott.
Istivel korábban elterveztük, hogy tereprésztávos edzéseket végzünk, 2 db össze is jött, de utána lesérültem, így ez is megnehezítette a felkészülést.
A Középtávú OB-n még nem látszott, hogy Csabi jobb lenne Istitôl, én viszont mentálisan nagyon nem voltam formában. A bokám nagy kötözésekkel, bokavédôvel már csak ritkán fájt. Hárman kimentünk a VB elôtt egy héttel Szlovákiába térképezni (édesapám és testvérem rakták ki a pályát), Isti utolérte Csabit, nekem itt sem ment a tájékozódás, de még a bokám sem volt az igazi.
A VB-re fizikailag jó formába kerültem, viszont Isti kicsit belefásult. Nem jó úgy készülni egy VB-re, hogy szinte senkit nem érdekel, hogy mit csinálunk.
De eljött a VB. Mi Istivel, hogy még annyira se fárasszuk magunkat, repülôvel utaztunk, a többiek kocsival. A versenyen nagyon koncentráltunk, mégis csak Csabinak jött össze, 6. és 12. hely. Isti simából jutott A döntôbe, ahol kb. ugyanolyan tempóba futott, mint Csabi de hibázott. Nekem a selejtezôben még ment a futás, de a döntôben már nagyon fáradtnak éreztem magamat, meg hiba is volt. Janótól kaptunk a pécsi kosárlabdások által használt regenerálószert. Nem tudom, hogy attól lehetett, de a másnapi klasszikus pályát alig bírtam lefutni, pedig a VB elôtt jó fizikai formában voltam. Csabi és Isti ezt nem itták meg. Bogos Tomi és én is megittuk a szert, és egyikünk sem tudott szaladni a fölfelékben, sôt néha még gyalogolni sem. Utoljára 14 évesen szédültem meg az elsô hosszútávúmon, de most is sikerült, pedig sokszor futottam hosszabb és keményebb pályát. Csabi azt mondta, hogy semmi különöst nem csinált, csak végigment a pályán, de 12. lett. Isti sem volt fizikai formája csúcsán, csak a pálya végén vétett hibákkal csúszott ki a 20-ból.
A váltóra már nem ittam több „kokszot”, és már tudtam is futni, olyan 80-85%-os formában. Amit sajnálok, hogy Csabi a mentális formáját tartva 6-ba tudta volna hoznia váltót, ha jót jön (mert ezen a VB-n tôlünk sokkal jobb volt), de most ô hibázott. Ez volt az utolsó Junior VB-m. 6 éve edzek keményen, elhittem, hogy most végre lesz eredményem. Lantos Zoltán csak Csabiról és Istirôl hitte, neki lett igaza, de nem neki volt… Mind a hárman tudtunk volna jó eredményeket hozni, de csak Csabinak sikerült.
A felnôtt mezôny sokkal keményebb, sokkal többet kéne edzeni, és ha már juniorban sincs eredmény mi lesz felnôttben? Felvetôdik a kérdés: érdemes folytatni? Minden normális ember tanul, elmegy dolgozni. Mi pedig emellett edzünk nap mint nap, és lehet hogy a továbbiakban ugyanilyen csalódás ér minket. Azt hiszem csak arra kellett rádöbbenni, hogy épeszű embernek ez nem éri meg.
Persze a magyar mezôny nem erôs, ezért kevesebb edzésmunkával is elérhetô a válogatottság, Akkor megéri kimenni világversenyre? Úgysem lesz eredmény. A legtöbben ezért hagyják abba a futást junior kor után, na meg azért, mert nem látnak benne célt. Nincs egy közös összefogó erô, egy válogatott edzô, aki lelket öntene a csapatba, nincsenek igazi edzôtáborok, amiket élvezni lehetne. Nincs felépítve egy program, ami megmutatná, hogy miért is edzünk. Mennyivel jobb lenne odaállni a VB-re úgy, hogy már áprilistól tudom, hogy biztosan megyek, és olyan versenyeken veszek részt a szűk válogatottal, ahol jó mezôny van. A legtöbben a magyar válogatottban nem azért hajtanak, hogy a világversenyen jó eredményt érjenek el, hanem azért, hogy bekerüljenek a keretbe. Ha lenne egy edzô, aki elbeszélgetne a versenyzôkkel, megkérdezné, mennyire veszi komolyan a tájfutást, mi a célja vele és ezt összehasonlítaná az eredményeivel, akkor hamar rá lehetne jönni, kiben van lehetôség. Gösswein Csabi tavaly nyerte az elsô OB-t, de röviddel ezután EB-t is. Igaz, a másik dolog, amirôl senki nem beszél, hogy egy EB I. helyezés kb. egy Junior VB 20. hellyel ér fel. Csabi nagyon komolyan vette a tájfutást, és nagyon jól tudott idôzíteni is. Most sokan azt gondolják, hogy Csabi sokkal jobb nálunk, de ô is megmondaná, hogy nem, csak ennyi múlik egy formaidôzítésen.
Azt gondolom, hogy érdemes folytatni, ha megfelelô módon segítik annak a pár versenyzônek a munkáját.
Ezt a cikket úgy akartuk írni, hogy mindketten elérünk valamit, hogy a kritika mögött ott legyen a siker. Úgy gondoltuk, így szavaink többet érnek. De így is megírjuk, mert nem vagyunk kevesebbek csak szomorúbbak.
Nézzük meg, hogyan foglalkoztak a juniorokkal 2001 óta. A magyar VB-re Bokros Istvánt kérték fel, hogy legyen a juniorok edzôje. Ô volt az utolsó edzô, aki foglalkozott velünk, pedig az a pénz, amit kapott, még a benzinköltségét sem fedezte. Ô az egyik legjobb szakember, akinek tényleg nagyon jó tanácsai voltak, és érezte, hogy ki mire képes. 2002-ben már nem volt senki, és azóta sincs, habár 2003 végén az ifi edzôk megígérték, hogy a juniorokkal is foglalkoznak, de mi ebbôl nem láttunk semmit. 2003-ban a csapatvezetôi posztot Gera Tibi foglalta el, szívességbôl. Igaz, hogy sokat a VB-n már nem lehet segíteni, ô sem tudott újat mondani, de eléggé meglepôdtünk, mikor Istinek azt tanácsolta, hogy a mögötte induló svédet várja meg az 1-es ponton. Ennyire azért nem vagyunk rosszak. 2004-ben Janó, és apukám jött ki velünk, de azt hiszem, egy csapatvezetô akkor jönne jól, és akkor érne valamit, ha egész évben mellettünk állna, érdeklôdne irántunk, tudná milyen formában vagyunk, foglalkozna velünk. E nélkül szerintünk nagyon nehéz. A válogatott vezetés egyik legnagyobb hibája, hogy azt sem tudják, ki mit akar elérni, ki mennyire veszi komolyan a tájfutást. Csak nagyon kevesen vagyunk a magyar tájfutásban, akik szívvel-lélekkel ezt csinálják, és talán még esélyük is van a jó szereplésre. Érdemes lenne rájuk odafigyelni. Tudomásunk szerint Lantos Zoltán már év elején megmondta, hogy heti 2 percet tud a tájfutásra fordítani, az elnökség rábólintott. Honnan tudná akkor, hogy kinek milyen esélyei vannak. Mi egymás közt azért jól tudjuk, akár mi dönthetnénk el ki legyen válogatott, de ez egy kicsit morbid lenne. Nincs rendes koncepció (mondjuk honnan lenne, ha nincs is edzô), pedig nagyon egyszerű lenne. Ha 36 ezer forintból megcsináltunk egy egyhetes edzôtábort, akkor szerintem évente két ilyen (egy Magyarországon, egy külföldön) simából beleférne. Az egyik a HOB elôtt, a másik a világverseny terepén. Mint mondtam, sajnos elég kevés tehetség van a magyar tájfutásban, de ha lenne odafigyelô edzô, azt a párat meg tudná találni ( fizikailag kiemelkedik a magyar mezônybôl, és technikailag is fejlôdôképes). Junior korra ezek a tényezôk elég jól kitapinthatóak. Nekik nem ártana kicsit több nemzetközi versenyen részt venni. Egy cseh verseny, vagy szlovák OB jobb erôpróba, mint egy hazai hétvégi verseny, csak általában ezek mind válogatók, így nem nagyon jut idô a külföldi versenyekre (a külföldieket meg mind nem lehetne válogatónak írni, mert kicsit költségesebb). Lehetne egy jó megoldás az is, ha sokkal elôbb eldôlnének a válogatók, vagy legalább ott, ahol elég egyértelmű a válogatás (egy válogatott edzô, aki foglalkozna velünk, biztosan tudja ki az érdemes kerettagságra). Így legalább – akiknek van esélyük – nagyobb koncentrálással tudnának készülni a világversenyre.
Érdemesebb lenne pénzt kiadni egy válogatott edzôre, mint 3 csapatvezetôt kivinni világversenyre. Minden bizonnyal van olyan ember, aki jól össze tudná fogni a csapatot. Egy edzôtáborba elengedhetetlen egy edzô és egy kis segítség (pályakirakás), évente 2-3 ilyen edzôtábor szerintem elég is lenne. Egy külföldi „hétvégi” versenyre már elég egy mikrobusz és egy sofôr. Sokszor elég lenne csak egy jó futást produkálni, nem kell a legeslegjobb formát kihozni ahhoz, hogy jó eredmény szülessen. Ezt külföldi mezônyben jól lehet gyakorolni.
Még össze lehet kovácsolni egy jövô évi nagyon jó férfi junior csapatot, mert már most látható, hogy ki lesz csapattag. De akkor foglalkozni is kell velük!
Reméljük ez a cikk nemcsak süket fülekre fog találni…

Pelyhe & Zsebe



Vissza a Tájoló 2004/07 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!