Csákvár Kupa elitranglista verseny

A tavalyival megegyező helyszínen és céllal került megrendezésre, az idei Vértesi tájfutó fesztivál első napja.
Remek választás ez a terep, hiszen évekig nem jártam és nem is járhattunk versenyen a Vértesnek ezen remek terepén és most, hacsak ilyen kis területen is - alig 1,5 km? a kijavított rész -, de újra "Újkotlóhegyeztünk".
Én tehát elfogult vagyok ezzel a területtel, ezért nekem nagyon tetszett a terep minden bozótjával és sűrűségével együtt. A térkép 5000-es méretaránya is jó választásnak tűnt, de szerintem néhol ez a méretarány egy kicsit részletesebb kirajzolást is lehetővé tenne és már a tavalyi versenyen is ez volt a véleményem.
A pálya elemzését kaptam feladatul, amit azért is szívesen vállaltam, mert hosszú idő óta először futhattam olyan felnőtt elit pályán, ahol kicsit esélyem is volt a jó helyezésre.
Csak ne lett volna az a rajt. Cél - Rajt 300 m. Jó volt benne a látványosság. Bár sokan először nem értettük a jelentkezésnél, miért is van ellenőrzőpont olyan közel (80 m-re) a rajthoz. Aztán jött az AHA élmény "az térképrajt", de akkor meg miért van 30 m szint a rajthely és térképrajt között. Nekem az egész hétvégémen e két pont között szerzett egy perc alatti elzsibbadás volt a lábamban. Jobban tetszett volna, ha ezt a 80 m / 30 m-t a verseny időmön kívül, mondjuk a rajt procedúra alatt szenvedem el. Világ Kupa futamaim alatt volt rá példa, hogy a beállás és a tényleges rajt között 15 percet hagytak a rendezők. (Itt elég lett volna 4 perc minden korosztályt figyelembe véve.)
Ami azonban a rajt után jött, az egy kihívásokkal és feladatokkal teli nem túl gyors, de nagy odafigyelést igénylő versenypálya volt!
Klassz volt!
A sok pont - 21 ep. 4480 m / 210 m távon - miatt az útvonalválasztásnak nem volt nagy jelentősége, inkább a finom tájékozódási feladatok voltak a dominánsak a pálya teljesítése közben. Ez alól kivétel a rajt-1 és 14-15 átmenet a dobogósok átmeneteit elemezve, de lényeges időbeli eltérés csak a teljesítés közben ejtett technikai hibák miatt alakultak ki.
A pálya első fele a meredek szintezések és a sűrű erdő leküzdése mellett a szintkülönbség miatt marad emlékezetes. Itt 2 km alatt 150 szintet kellett teljesíteni. A fizikai különbségek már itt jelentkezhettek is. Ezután az erőt igénylő szakasz után, 1 km gyorsaságot igénylő rész három ponttal, aztán egy kis bozót, majd a pálya befejezése lefelé és "síkon", nyílt területen, igazi hajrázós szakasz, de itt már kevés technikai nehézséggel.
Összehasonlítva a tavalyi pályával, ahol akkor jobb km átlagok születtek a közel hasonló pályán, ami részben a rajt elhelyezés miatt is lehet, és azért, mert most kevesebbet kaptunk a ligetesekből, inkább a sűrű erdőben küzdöttek a versenyzők és ez látszik a győztes időn is, de egy változatos lüktető pályán zajlott az idei ötödik Elit ranglista futam.
Szerintem élvezetes, változatos 32:22 perc volt Dénes Zolinak is. Az abszolút legjobb idő egyébként 30:51, az SI táblázat alapján, ami Zoli egyenletes jó iramú futását feltételezi. Ő 9 átmenetet nyert, míg Molnár Tibi 8 átmenetben volt a leggyorsabb, és 4 jutott Gösswein Csabának, aki csak 5 mp-cel maradt el a második helytől. D. Z. versenyzésében nem volt semmi rendkívüli, kiegyensúlyozottan futott. M. T. az első és a hetedik pontra vétett, ebből az utóbbi volt jelentős, egy perces hiba. E két hiba ellenére küzdött, harcolt, ez látszik a 8 megnyert átmenetből. G. CS.-nak talán az a legnagyobb tanulság, hogy a végéig koncentrálni kell, ui. a 16 pontig első helyen áll, több mint 30 mp előnnyel, itt azonban vétett 2 perc hibát, ami miatt az első pontra hibázó és ezért hátrányba került Maki is megelőzte. Reméljük a világversenyeken már hasznát veszik mindketten ennek a tapasztalatnak is, mert Csaba 26 percig - így az adatokat és útvonalakat nézve - bátran és magabiztosan versenyzett. Maki pedig a korai hiba ellenére igyekezett és sikerült feljebb kapaszkodni. Nekem kicsit tovább tartott a verseny, de ezt nem is bánom, mert a 80-as évek "csúcs" terepén jó volt újra gyakorolni és átélni a régi tapasztalatok ízét.
A verseny jól szervezettnek, nagy hibáktól mentesnek érzékeltem, egyedül a versenyközvetítést hiányoltam a célból, de ez a mai versenyek nagy részéről hiányzik, mint ahogy az is, hogy egy jól feltöltött adatbank esetleg felkerüljön az SI szpíker programja mellé. Ez persze nem ezen versenyt rendezőknek szól, mivel az ötlet is csak arról szól, hogy jó lenne archiválni a versenyzők jelentős eredményeit és ez lehetne alapja ennek a programnak is és segítség ahhoz, hogy a versenyek a nézőknek, a befutott versenyzőknek is élvezetes lehessen, valamint a fiatalok is könnyebben ismerkedhetnének meg sportágunk történelmével és esetleg könnyebben találhatnának példaképeket az erdei sportpályán is.
A mai napig bennem van a 78-as egri Hungária Kupa, ahol Bársony András közvetítésében élhettük át, nap mint nap Boros Zoli (Kapitány) fantasztikus harcát, a cseh Kachmarcikkal, és borzongunk bele ma is az öt nap alatt kiharcolt centiméteres különbségek és küzdelmek zajába.
Ehhez a zajhoz talán kellene az a segítség, amit egy digitális archívum tudna adni, és persze szpíker is a versenyekre.
Bocs az elkalandozásért, de egy kiemelt versenyen ezt is fontosnak gondolnám, és úgy éreztem ehhez a technikai háttér meg volt ezen a versenyen is.

Összességében "semmi" különös nem történt, mint jó időben, jó helyen, jót versenyezhettünk. Jól éreztük magunkat! Köszönjük!

Lejegyezte: Viniczai Ferenc

Vissza a Tájoló 2004/06 tartalomjegyzékhez!