WMOC, 2004, Asiago - Kevés hiányzott a magyar éremhez


Azt mondja nekem Bugár Józsi barátom, a Budapesti Tájfutók Szövetségének elnöke, mikor az ünnepélyes megnyitó után megpillantott az olaszországi Asiago főterén: "a Tájfutó Mesterek Világbajnokságán szokás szerint itt van Kovács Attila, de most hozott magával Magyarországról még hetven embert."
A VB programfüzetében ugyanis Magyarország 71 fővel szerepelt. Ez tényleg viszonylag nagy szám, talán csak az 1998.évi WMOC-on, a csehországi Novy Borban volt utoljára ilyen népes magyar csapat. Bár néhány rajtlistában szereplő sporttársunkkal (pl. Boros Zoltánné, Honfi Gábor, Posta Botond, Regályné Zarnóczay Klára) nem találkoztunk kintlétünk során, a magyar szenior ranglisták élmezőnyének számos képviselője eljött szerencsét próbálni Olaszországba. Először még túl nagynak is tűnt ez a 71-es szám, különösen miután felfedeztük, hogy több mint egy tucat osztrák tájfutó neve után is HUN országjelzés van írva.
A Bécsben élő Héjjas Attilával azután tisztáztuk, ő teljesen vétlen a dologban, rendezői melléfogásról lehet szó. Mindenesetre az ausztriai "magyarok" a 71 főn felül voltak.
A benevezett 3285 tájfutó (június 15-ikei állapot) több mint fele természetesen ezúttal is a három skandináv országból (Norvégia, Finnország, Svédország) érkezett. Kétszáznál több svájci és angol, 149 orosz után a házigazdák csak 109 sportolót neveztek az összes kontinens 38 országának versenyzőit felvonultató seregszemlére. Csupán 1-1 fővel a Dél-Afrikai Köztársaság és Luxemburg, 10 alatti létszámmal Brazília, Kanada, Írország, Moldova, Hollandia, Szerbia és Szlovákia képviseltette magát. Szomszédaink közül hiányzott Horvátország és Szlovénia.
A július ötödikei ünnepélyes megnyitón a 2101 férfi és 1184 nő tájfutó (kísérőikkel együtt) alig fért el a hangulatos kisváros arányos főterén. (Éppen ezért újból beigazolódott, hogy a budapesti Kossuth téren egyszer volt állítólagos másfél millió ember a természetfeletti csoda kategóriájába tartozik…)
Az olaszok egyébként nem csináltak nagy felhajtást a megnyitóból. Miután a jégstadiontól végigmasíroztunk a városkán, mondtak páran néhány mondatot, és annyi. Se műsor, se látványosság, de még a meghirdetett pizza party is elmaradt. Ilyenre talán még nem is akadt példa, legalábbis azon a tíz WMOC-on nem, amelyeken ez idáig részt vehettem.
Maga a versenysorozat egyébként már harmadikán megkezdődött. Bár az előző este az ideiglenes kempingbe érkezőknek még a víz és a WC is zárva volt, a városi előverseny már rendben zajlott. Élvezetes pályákat futhattunk az utcákon, parkokban, csak a szombat esti gépjármű forgalomra kellett fokozottan ügyelnünk. Az eredmények is szorosan alakultak. Nálunk a GREEN pályán például öten futottunk 16 perccel kezdődő időt. Az első közülük harmadik, én, hozzá képest fél perc hátránnyal, már csak hetedik lettem.
Vasárnap már igazi erdei terepet kóstolgathattunk. A Kaberlaba környéki, 1200 méterig felkúszó, néhol igen köves fenyvesekben az első világháború mementóiként zegzugos, sziklába vájt lövészárok rendszerek jelentették a különlegességet. Ez a vidék egyébként is a nagy világégés nyomait viseli. A városka fölé tornyosuló monumentális emlékmű a környék messziről szembe szökő nevezetessége.
A VB hete a terepbemutatóval kezdődött, amiből aznapra kettő is jutott. Egyik az első, másik a második selejtező közelében. A legtöbben az elsőt választották, aminek magyar vonatkozása: a térképet a Sőtér János, Sőtér Márton, Somlay Gábor trió készítette. A Campolongo környéki, 1200-1600 méter közötti fenyvesek végül is nem tartogattak semmi féle tájékozódási különlegességet. Néhány meredek hegymászás még csökkentette is a pályák értékét. A rendezők egyébként valószínűleg jóban lehetek az égiekkel, mert a futásokat megúsztuk szárazon, míg éjszakánként hatalmas zivatarok söpörtek végig a vidéken. Ezekről érzékletesebben a sátorozók tudnának mesélni. Ami nagyon tetszett és általánossá tehetnénk itthon is (legalább a magukra legtöbbet adó versenyeken): a rajtokba mindhárom etapon a szalagozáson kívül tájékozódva, edzőpontokat érintve, külön e célra nyomtatott warm-up térképekkel is el lehetett jutni.
A selejtező futamok kategóriánkénti száma mindkét nemnél 55-ig emelkedő tendenciájú (ott 5-5), de 35-ben a nőknél csak 1, a férfiaknál 2 futamot indítottak.
A második selejtezőt a 35 kilométerre lévő Marcesinán a kijutási nehézségek tették izgalmassá. Az utolsó 8 km-et az autóparkolótól ugyanis csak a rendezőség szervezte buszokon lehetett megtenni a kanyargós, keskeny hegyi utakon. Ez viszont az elején "olaszosra" sikerült. Nem tudni, hányan késték le miatta a rajtjukat, vagy választották kényszermegoldásként a 3,5 km-es, 100 méter szintemelkedésű magashegyi túrázást a futás előtt (és sokan utána is.)
Ez a szép terep 1350-1600 méter magasan húzódott, különösen a cél közelében sok legelővel. A legriasztóbb jellegzetességét az összes ottani terepnek egyébként a rengeteg, undorító szögesdrót kerítés jelentette. Ez volna a XXI. századi civilizáció szimbóluma? A sok átlépés, drótok alatti átkúszás nemcsak elméleti balesetveszélyt hordozott. Számtalan, rozsdás drót okozta sérülés adott munkát az elsősegélynyújtóknak, a kiszakadt bozótruhákról nem is beszélve. Ha van valami, hát ez az, amiért nem óhajtok többet Olaszországban tájfutni.
A döntő célja megegyezett a második selejtezőével, csak itt az erdő északi felét használtuk. A szállítás ekkor már gördülékenyebben ment, de a hosszú sorban állás most is alaposan próbára tette a mezőny türelmét. A gyönyörű erdőben néhány részletgazdag, töbrös rész is akadt, de az előző évek WMOC-jaihoz képest (Norvégia, Ausztrália, Litvánia) mégis csak egy könnyebb, átlagos terep volt.
A mieink közül a legjobbak az A-döntőkbe kvalifikálták magukat. A fordított erősorrendben sorsolt rajtlisták szerint különösen hölgyeink jöhettek szóba dobogóra esélyesekként. Végül is kevés hiányzott a magyar éremhez. Horváth Magdi egy pontra való hibázása miatt csúszott le, Tömördi Ági (előzőleg kifordult, jegelt bokával) teljesen kifutva magát hatodik, míg Kármán Kati a legjobb magyarként az előkelő ötödik lett.
Zárszóként egy jó hír a WMOC-hez kedvet kapóknak: 2006-ban a szomszédban, Bécsújhelyen rendezik ezt a VB-ét. Mi volna, ha itt majd több magyar állna rajthoz, mint a svéd, finn, norvég létszámrekorderek egyike?

Kovács Attila
Zöld Sportok Clubja
Miskolc



Vissza a Tájoló 2004/06 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!