Térképszemle: "Szorospatak"


A Petőfi Kupát az előző években Salgótarján körüli hegyekben rendeztük, a Karancs, a Salgóvár és a Medves-laposról készült térképeken. Tavaly eldöntöttük, hogy új terepet keresünk versenyünk színhelyéül. 2003 tavaszán bejártuk Nagybátony - Szorospatak területét, amit alkalmasnak találtunk.
A területről 1974-75-ben készült az első 1:20 000 léptékű, ÁGASVÁR nevű színes térkép az 1975-ös HUNGÁRIA Kupára. A Zentai testvérek az 1981-es Éjszakai OB-re javították ki az ÁGASVÁR-ZSILLÓ térképet, ami az általunk javított terület DNY-i részének egy kis területét tartalmazta.
Mi EOTR alapon dolgoztunk, mivel az 1975-ös térkép domborzata rendkívül elnagyolt, a 81-es térképpel pedig csak kis terület van átfedésben. Sajnos a domborzat ezen az alapon is hagyott kívánnivalót maga után.
A Mátra északi oldalára jellemző, délről északra lefutó vízmosások, völgyek tagolják a területet. A terepet jól futható, tiszta bükkös erdő borítja, kivéve a térkép középső részén található fiatal bükköst és a Szorospatak körüli, illetve a településtől délre eső változatos sűrűségű erdőt.
Szorospatakon és környékén az 1930-as évektől 1986-ig bányaművelés folyt, aminek számtalan nyoma fennmaradt. Meddőhányók, bányatavak, suvadásos területek, kis tárók maradványai, nem igazán felemelő látványú ipari épületek, romok emlékeztetnek a letűnt bányászatra. A terepen sok szénégető, gödör, letörés található. A terület nem köves, a térkép D-i részen vannak markánsabb sziklák, szikla alakzatok.
Terveink szerint két részletben végeztük a térkép helyesbítését. Az első szakaszban 2003 őszén négyen elvégeztük az előzetes javítást, majd 2004 tavaszán öt fővel kiegészülve dolgoztunk a térkép végleges kialakításán. A hosszú, kemény, hóban gazdag tél jócskán késleltette a tavaszi munkák elkezdését. Az alaptérkép digitalizálását ifj. Marczis István végezte, míg a javításokat négyen vittük gépre.
A munkát kénytelenek voltunk megosztani, elsősorban időhiány miatt: legtöbben csak a hétvégéken értünk rá. Ez sajnos rá is nyomta a bélyegét a térképre, az egyes részek erősen eltérő szemlélettel készültek. Rengeteg kritikát és tanácsot kaptunk a térképpel kapcsolatban, a jövőben ezeket mindenképpen megpróbáljuk figyelembe venni.
Összességében úgy érzem, a terep kellemes volt (bár a 2 napig tartó folyamatos eső nagyon átáztatta a talajt), a verseny pedig élvezhető.
A mellékelt 2-2 részlet az alapról és az ugyanazokat a részleteket ábrázoló tájfutótérképről készült.


Pelyhe D.



Vissza a Tájoló 2004/05 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!