Petőfi Kupa Mikrosprint Futam


Egy nagyon élvezetes futáson vehettünk részt ezen az esős délutánon az aznapi normáltávú verseny teljesítése után. Élvezetes volt a szokatlansága miatt, változatosságot jelent és azért is, mert nagyon oda kellett figyelni. Ráadásul a térkép minősége sokkal jobb volt a másikénál. A terep nagyon illett ehhez a számhoz, hiszen a nézők az egész pályát láthatták, és követni tudták a versenyzők haladását. Ez minden hasonló szám esetében követendő példa lehet, különösen, ha meg akarjuk mutatni nem tájfutóknak is sportágunkat.
Zsebeházy Isti és Máthé Fanni szaporán szedte a lábát és jól koncentráltak, mi többiek pedig időt vesztettünk számos ponton. Igazából szorosabb eredményeket vártam, de most már csak legközelebb tudjuk megmutatni, hogy képesek vagyunk-e jobb eredményre. A résztvevők számához viszonyítva elég sok volt a hibázók száma. Részben a pontsorrendet tévesztették el, még többen pedig (a fiúk között), a 142. helyett a 143-ast fogták. Visszaemlékezve a szituációra: nagyon sokan álltak ott, és bizony sokunknak emiatt egyáltalán nem volt látható a 142. pont. Ez is egy olyan zavaró tényező, amihez itt hozzá kell szokni. Persze leginkább a szokatlan méretarány teszi próbára az indulókat, hiszen mire megnézi az ember a térképet talán már túl - vagy mellé - is futott azon, amit éppen néz. Csak ajánlani tudom mindenkinek, nagyon jó koncentrációs próba, nincs idő mélázni egy pillanatig sem.
Jómagam azért is szívesen indulok ilyen versenyeken, hiszen 1992 óta számos ehhez részben hasonló - villám-tájfutó - versenyt rendeztem, kihasználom tehát az alkalmat, ha részt vehetek rajtuk.
Sokan lebecsülik, lenézik a rövid tájfutó számokat, különösen az élmezőnyből - külföldön is - nem tudom miért? Azt szoktam ilyenkor kérdezni, hol tartana ma az atlétika, ha csak a 10 000 m-es síkfutó számot tekintenék igazinak, a 100 m-es vágtaszámot pedig bohóckodásnak neveznék. Ezzel szemben a helyzet az, hogy a sprintszámok bajnokai sokkal népszerűbbek és ismertebbek a hosszútávok menőinél.
Azt hiszen a tájfutásban nem kell félnünk ettől, bár ahhoz hogy ismertebbek lehessünk, a tájfutást minél több embernek bemutathassuk, akár a helyszínen, akár a TV-n keresztül a nézőknek, ahhoz sokkal több mikrosprintet, villám-tájfutást kell rendeznünk. Egyetértek persze azokkal, akik egy többnapos versenyen kevésnek tartják, ha egy nap csak egy rövidtávú számot kell teljesíteniük, de a példa is mutatja, hogy délután rövid idő alatt lezajlik egy ilyen.
Ráadásul további ötletek is felmerülnek: azzal, hogy a nők és a férfiak külön pontokat fogtak, jobban kellett figyelni, és ez tovább fejleszthető, ha vannak olyan pontok, amik egy pályában sem szerepelnek, viszont zavaró tényezőt jelentenek. Könnyű ugyanis a tájékozódás a valóban egyszerűbb terepen, ha "csak oda kell menni", de ha "ott" egyszerre 3-4 bója is van, értékes (tized)másodperceket veszíthet a futó. Itt most útvonalválasztási feladatot nem kaptunk, de más jellegű terepeken (lásd Thermenland!) igencsak meg lehet nehezíteni a versenyzők dolgát. Jó volt a két kis kör az elején, de mivel valóban kevés az idő a térképnézésre, érdemes lenne ezt láthatóbbá tenni, pl a csomópontra visszatérő átmenetet egy - a csomópontot el nem érő - nyíllal jelölni. Ha már a nézőket, kívülállókat említettem, mindenképpen felvetődik a látvány növelése azzal, hogy kettő vagy több versenyző egyszerre induljon és pálya közben folyamatosan követni lehessen, ki hol tart, mi a verseny állása. Persze ez térképpel tájékozódva nehezebben megvalósítható, de volt már rá példa, úgyhogy nem lehetetlen.
Köszönjük a lehetőséget, az élvezetes, pörgős futamot, jövőre is eljövünk.


HZ



Vissza a Tájoló 2004/05 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!