Honvéd Kupa elitranglista pályák


Május elsején - EU csatlakozásunk napján - nekünk a vadregényes Bakony kínált tájfutó programot. A Honvéd Kupa világ- és elitranglista futamként várta a tájfutókat Ezen írásban az elitranglista pályáinak és győztes útvonalainak elemzését kaptam feladatul Schell Tónitól, bár az eseményen ellenőrző bíróként és IOF tanácsadóként voltam jelen. Végül is eredményesen működtünk együtt az előkészítés során is, a rendezőgárda magja sokat tett a sikeres rendezésért, bár az időhiány időnként mindannyiunkat meghajszolt.
A terepválasztás - ismertsége ellenére - alkalmas volt a verseny színvonalához. Nemzetközi eseménynek megfelelő feladatot kínált fizikailag és technikailag. A meredek oldalak, sok kis völgy, mély avar hamar kiveszi az erőt a futók lábából, cserébe a tiszta erdő gyors futást, jó láthatóságot tesznek lehetővé. A nagy domborzati formák az útvonalválasztási képességet teszik próbára, a sok "csipke" az oldalakban pedig a térképolvasást nehezíti, különösen pontközelben.
A térkép alapvetően jó, de sok helyen az előző helyesbítők munkájára hagyatkozva a meglévő hibákat nem javították ki, másutt pedig az elvégzendő munkára kevés idő jutott, ezért egy egységes átdolgozást, pontos méréseket megérdemel a következőkben ez a térkép. Hangsúlyozni szeretném azonban, hogy néhány területet leszámítva igényes, korrekt, színvonalas a térkép, a magyar mezőnyben előkelő helyre rangsorolom.
Mindkét elit pálya kemény, technikás, csak jól felkészültek lehetnek rajta eredményesek, és közelebb állnak a világversenyek pályáihoz az itthoni átlagnál. Komoly állóképességet, gondolkodást és koncentrációt igényelnek. A pályakitűző (Faggyi) alapos munkát végzett rajtuk, elitranglistára ez kell.
A férfi pálya: 13 500m/700 m/29 ep. Sok elgondolkodtató útvonalválasztási feladatot kínált, még a rövidebbek is, sőt igazából a leghosszabbakon eléggé adta magát a kerülő lehetősége, ezért különösen a 4-600 m hosszúak adtak több alternetívát, akár 3-4 különböző megoldás is akadt, melyek közül persze a versenyzők stílusa is meghatározó lehetett.
Nézzük meg a három legjobb magyar útvonalát: merre járt Doma, Maki és Fecó? Már az egyesre szétváltak, Domáé a legrövidebb útvonal, ő lett a legjobb. A kettesre Fecó megoldása tűnik a legcélszerűbbnek - vezetővonalakon, jó támadópontról, legkevesebb emelkedővel - mégsem ő nyert. Kérdés milyen gyorsan futott. A hármasra Maki megoldása ránézésre a legközelebbi az ideálishoz, Doma viszont a meredekfalú völgyön átrohanva gyorsabb lett. A 6-ra Maki nem használta ki a kerítésen belül vezető utat, és ez egyértelműen veszteséget okozott neki, a 9-re pedig csak egy kicsivel ment magasabban a hegyoldalban, ezzel több szintet mászott, így ez hátrányos volt számára. Itt még többen is előtte vannak, később kapaszkodik fel a második helyre. A 11-re Doma kerüli a bozótos gerincet, és ez megéri neki, ezzel ő a jobb. A 13-ra csak felülről érdemes, nem is próbálják máshonnan. A 14-re úgy tűnik Fecó útvonalában van a kevesebb szint, mégis a másik kettő jobb időt fut. A következő átmenetben viszont Fecó nehezebb, szintesebb, figyelősebb megoldást választ, ehhez képest az egy perc veszteség nem is olyan sok. A 17. nem tűnik nagyon nehéznek, Doma figyelme viszont kihagy, elnézi a 16-ról kifutást, nem kapja el a vezető ösvényt, így plusz 250 m futást és egy meredek bozótos lejtőt kell teljesítenie, ez két perc veszteség. Igaz végig vezetett az első ponttól kezdve, és itt is már négy és fél perc előnye van, bár ezt ő akkor nem tudhatta. Innen kezdve - bár végig figyelni kellett - már szinte egy folyosóban haladnak élversenyzőink, és az átmenetben futott időik is alig térnek el. Kár, hogy Fecó elrontja az utolsó előttit (egy melléfutás, el az útig - egy perc veszteség), és Thomas Krejci megelőzi, oda a dobogó.
A pálya végén a nézők kedvéért és az izgalom fokozására átfutó pont és egy kis kör várt az elcsigázott futókra. Az itteni egyszerűbbnek tűnő pontok is alkalmat adtak azonban kisebb nagyobb hibázásokra (mint Fecó tette, később pedig majd a lányoknál láthatjuk), amit talán a cél közelsége is okozhatott.
Érdemes megfigyelnünk, hogy három menő versenyzőnk tudatosan tájékozódik, kihasználja az alkalmas tereptárgyakat, vezetővonalakat, támadópontokról megy a pontokra, kisebb hibáiktól eltekintve nagyon jól oldották meg a feladatot.

HZ



Vissza a Tájoló 2004/05 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!