Magyar fiúk a világ előtt


A magyar tájfutósajtó mély hallgatása övezte azt az apró tényt, hogy Domonyik Gábor (Doma) magyar színekben három átmenetben is a legjobbnak bizonyult a tavalyi Világbajnokság klasszikus (hosszú) számának döntőjében. Mindkét lapunk megemlítette, hogy Doma jól kezdett: Tájfutás 2003/3: "a pálya első körénél harmadik helyen futott át" (Hites Viktor kiküldött tudósító). Tájoló 2003/7: "Az átfutópontokon az elsők között volt a pálya első órájában" (Makrai Éva kiküldött versenyző). Való igaz, hogy a végeredmény számít, de azért az izgalmasabb részidőket is számon tartja a szakmai közvélemény.
Mielőtt részletekbe bocsátkoznánk, tekintsünk vissza, volt-e már példa arra, hogy magyar fiú a legjobb részidőt futotta a VB-n?
Volt bizony, mégpedig 1983-ban a Sátor-magason. Itt került lebonyolításra a klasszikus (akkor még egyetlen) táv döntője, mivel ez volt az első VB, ahol selejtezőt rendeztek. A verseny eredményfüzete a korábbi VB-khez képest mintaszerű, először ad a göngyölített idők mellett átmenetenkénti részidőket is. Így szerencsére gyorsan megtaláltam, hogy a 9. helyen végzett (máig a legjobb magyar férfihelyezés) Kiss Zoltán (Csonti) a 8-9-es átmenetben a vele együtt haladó Sallinen-nel holtversenyben az élen végzett. Gyors telefon az MTFSZ-be:
- Csonti, emlékszel még, hogyan nyertél átmenetet a VB-n?
- Hogyne, nagyon jól. A pályának ezen a szakaszán a finn fiú ment elől, inkább őt illeti a dicsőség. Nem így volt ez mindenhol, próbálkoztam én is, de a végére nagyon elfáradtunk. Ha bírjuk, ő dobogóra, én hatba kerülhettem volna. De kérdezd csak meg Lantos Zolit, ő hogyan lett a legjobb az első átmenetben!
Újabb böngészés a részidők között: valóban, a 29. helyen végzett Zoli több átmenetben is a legjobbak között volt, az első pontra pedig majdnem fél perccel verte a másodikat a (végeredményben is második helyezett), legendás norvég Öyvin Thont!
- Lazán, nem túl gyorsan kezdtem, de ismerős volt a terep típusa, talán ezért sikerült a bizonyára túl óvatosan kezdő mezőnyt megverni. Magam is meglepődtem a különbségen. - mondja mobilba a válogatott vezetője.
Ezen a sikeres VB-n kívül nem találtam több magyar férfit a világ tájfutói előtt, akár egy átmenetre is. De térjünk vissza a svájci hőségbe!
Doma a 3-4, 4-5 és 8-9-es átmeneteket nyerte meg, az első átfutásnál harmadik volt, a 9 és 10-es pontoknál második, a 21-esig (kb. féltávig) tartotta magát az ötödik helyen. A további átmenetekben, a futósabb szakaszon, a 16-44. helyen végzett, és fokozatosan lecsúszott a 18. helyre.
A 8-9-es az első szalagozott átmenet volt, itt Doma egy másodperccel verte a végül 31. francia és kettővel a 17. finn versenyzőt.
A 4-5-ösben Mamleev-vel holtversenyben lett első, egy másodperccel a világbajnok Bührer előtt. Pedig Bührer biztosan igyekezett, mert mint Doma szavaiból tudjuk, szembetalálkoztak az úton és biztosan a későbbi világbajnok is érezte, hogy Doma itt jól áll, bár csak a 7-esen került eléje összidőben.
Egyébként Bührer pont abban a 21-22-es átmenetben vette át a vezetést, ahol Doma fáradni kezdett és a tizedik helyre lépett hátra.
A 3-4. átmenet viszont bekerült az O-sport elemzett szakaszai közé, az angol nyelvű újságból átvett táblázatban láthatjuk az etap összes fontos adatát. (A térkép Doma példánya, amelyre ráhúztam a többiek útvonalát az O-sport alapján). Látható, hogy a világbajnok választotta egyedül a legrövidebb és (majdnem) legkevésbé szintes útvonalat, ami a terep és a térkép alapos előtanulmányának eredménye lehet, de mivel ez rosszabbul futható volt, Bührer itt több mint egy percet kapott Domától. Valstad majdnem 300 méter kerülőt vállalt 30 méter szintért, ez fél percébe került. Voltak, akik balról a falun keresztül próbálkoztak, de jelentős hátrányba kerültek. Az élmezőny zöme a folyóparti kerülő útvonalat választotta, amely nagy utakon vezetett, de tartalmazott két kisebb választást is. Doma, futósebessége mellett, annak köszönheti sikerét, hogy mindkétszer jó döntést hozott: az átmenet elején került az út hihetetlen nagy kanyarján, a végén pedig átvágott az erdőn.
Lássuk végül az érintett emlékeit!
- Doma, eddigi hosszú sikerlistádhoz egy újabbat tettél hozzá: a tavalyi VB klasszikus számában megnyertél három átmenetet. Melyikre vagy a legbüszkébb?
- A 3-4-es átmenetre, amely az első hosszú és talán a legelgondolkodtatóbb átmenete volt a pályának. Ez a versenyszakasz nagyon mély völgyeket szelt át, ahol a szintvonalak szinte egymást érték. Az úthálózatot és domborzatot vizsgálva nem találtam azonnal ideális útvonalat, mert mindkét oldali kerülőben elég sok kapaszkodás volt. A meredek emelkedőkön lassan lehetett haladni és fizikailag is nagy megterhelés volt, ezért a pálya ezen korai szakaszában érdemes inkább takarékoskodni az erővel.
- Mikor döntötted el, merre fogsz menni és módosítottál-e később az útvonalon?
- Az 1-es pont után kiérve a dózerútra, kihajtottam a térképet és nagyjából végigtekintettem a pályán. Láttam, hogy a 2. és 3. pont közel lesz egymáshoz egy hegyoldalban, ezért ott nem lesz lehetőségem alapos útvonalelemzésre. A dózerúton kb.200m-t futottam, mire sikerült eldöntenem, hogy merre is menjek. Végül átmenet közben, látva a terepet, kicsit módosítottam az útvonalon; a 3-as pont után nem vágtam át az első gerincen, hanem az úton körbe kerültem. Végül a pontot alulról fogtam a dózerútról, nem pedig felülről a műút kanyarjából, ahogyan azt előzőleg terveztem.
- Találkoztál- e más versenyzőkkel ezen a szakaszon?
- Igen, a 2-es pontra menet találkoztam a 6 perccel előttem induló Jani Lakanen-nel, aki a bal oldali kerülőt választva felfelé haladt a megfuthatatlan hegyoldalban. Tempójának látványa megerősített a hitemben, hogy az én útvonalam jobb lesz. A 4-es pont előtt a dózerúton szembetalálkoztam másik két előttem induló versenyzővel is, Carsten Jörgensennel és Thomas Bührerrel. A köztünk lévő időkülönbséget megsaccolva sejtettem, hogy jobb az időm, mint az övéké. Ekkor éreztem, hogy jól sikerült az átmenet és már csak a bóját kellett megtalálnom.
- Mikor tudtad meg, hogy megnyerted?
- Természetesen csak a verseny utáni este, amikor megkaptuk a részidős táblázatot.
- Tanulmányoztad a többi variációkat? Egészen különböző útvonalakat választottak a futók.
- Átnéztem a többi lehetőséget is, egy ilyen átmenetből sokat lehet tanulni. Világversenyeken szinte mindig van útvonalválasztás, ahol súlyos perceket lehet veszíteni és erőt pazarolni, ami a pálya végén még jól jöhet. Számomra kissé meglepő volt, hogy a hasonló női átmenetben Simone Luder ugyanazt az útvonalat választotta, mint Thomas Bührer, pedig nem az volt a leggyorsabb.
- Kaptál-e újságírói kérdéseket erről? Gratuláltak-e a versenyzőtársak?
- Nem, nem volt téma.
- A szélesebb magyar tájfutó társadalom Ács Gábor leveléből tudta meg ezt a nagyszerű hírt. Hogy maradhatott eddig titokban?
- Talán azért, mert a végeredmény sokkal fontosabb volt mások és magam számára is, mint a részletek. Hiába értem el eddigi legjobb VB eredményemet, csalódott voltam a 18. helyezéssel, nem szívesen emlékszem vissza a pályára.
- Az O-sport 2003/5-6-os száma részletesen foglakozik a VB-vel, és ezt az átmenetet is alaposan elemzi. Mi a véleményed az újságról?
- Korábban sokat olvasgattam ezt a lapot. A sok érdekes interjú és szép fotó feldobja az újságot. Nem csak a skandináv nagy versenyekkel és versenyzőkkel van tele, hanem a hozzánk közelebb eső országokból is tudósít. Sajnos ezt a számot nem olvastam.
- Mi újság veled mostanában? Milyen terveid vannak?
- Erről túl sokat nem tudok mondani, mert egy hónapok óta tartó térdsérülés megakadályoz a folyamatos edzésmunkában, és a terveim megdőlni látszanak.

Hegedüs Ábel



Vissza a Tájoló 2004/05 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!