Kerekesszékes tájékozódási verseny (Trail Orinteering) nem csak mozgássérülteknek!


Kezdő (és haladó) tájfutóknak kimondottan ajánlott!

Ha lesz rá lehetőségetek, próbáljátok ki! Én most, 44 éves koromban ismertem meg a tájékozódási sport e szakágát, és nagyon megtetszett. Bevallom, egyetlen verseny alatt is sokat tanultam (persze rám is fért) tájékozódásból!
A főbb szabályok (a teljesség igénye nélkül):
" A verseny nem időre megy! Igaz van egy versenyidő, ami általában 2 óra, de ezalatt mindenki be tudja fejezni a versenyt. A táv, amit meg kell tenni, néhány száz méter és nincs nagy szint benne. Nem tudom, hogy van-e maximum, de ha igen, akkor az szerintem 1-1,5 km lehet.
" Külön kategóriák vannak a mozgássérülteknek (Paralympic Class), a nyílt tájfutó versenyzőknek. (Open Class) és a nyílt, teljesen kezdőknek (Come-and-Try-It).
" A térkép méretarányának "nagynak"-nek kell lenni: M 1: 2500, illetve 1:2000.
" Csak olyan terepen szabad megrendezni a versenyt, ahol kerekesszékkel is lehet közlekedni. (úthálózat! emelkedő!).
" A rajtban mindenki megkapja a térképet, melyre be van rajzolva az összes pont.
" A szimbolokat (pontmegnevezéseket) is odaadják ugyanakkor.
" A rajt után el kell indulni a kijelölt útvonalon, és fel kell keresni az összes pontot. Pontosabban nem mehetünk oda a tereptárgyhoz, hanem csak "megfelelő" (10-100 m közti) távolságból szemlélhetjük azt.
" Minden pontnak van egy úgynevezett nézőpontja, ami a helyszínen ki van jelölve. Innét kell nézni a megadott ellenőrző pontot, és azt a bóját a tereptárgyon levő 4-5-ből kiválasztani (balról jobbra A-B-C-D-E), amelyről úgy gondoljuk, hogy a térkép és a pontmegnevezés szerint éppen jó helyen van. (Lásd a mellékelt képeket!) Ezt a rajtban kapott versenyzőkartonra be kell írni. (Az ELIT versenyen van olyan is, hogy egyik bója sincs jó helyen!)
" A mezőny szétszórása érdekében vannak olyan pontok is, ahol mérik a jó bója kiválasztásának idejét. Aki leghamarabb kiválasztja az "igazit" és a többit sem rontja el, az nyeri a versenyt! Ha nincs ilyen, akkor az, aki a legtöbb jó bóját jelölte be a versenyzőkartonjára.

Aki a fentiekből még nem értett meg mindent, ne keseredjen el, hanem próbálja ki. Mi is így tettünk mikor jelentkeztünk az angliai JK tájfutóversenyt kísérő versenyre a JK Trail O-ra. Bevallom előtte úgy gondoltam, nem sok újat fog számomra nyújtani ez a verseny. Még az is eszembe jutott, lehet, hogy unatkozni is fogok közben. Kellemesen csalódtam! Már a versenyközpontban levő népes rendezőgárda is nagyon kedvesen fogadott bennünket. Az edző (training) pont alapos szemügyre vétele után a rajtidőnket kivárva (mert itt is volt rajtlista!) nekivágtunk a versenynek. Mind a mai napig nem tudtuk eldönteni, hogy a szerencsénknek vagy a rendezők figyelmességének köszönhetően mindkét időmérő állomáson levő fiatalok magyarul is beszéltek (második generációs "56-os kivándorlók), úgyhogy nem volt szükség a kevéske angol és kicsit többecske német tudásunkra. Minden esetre nagyon meglepődtünk, mikor Júliát faggattuk az első pont előtt, hogy mit is kell ott csinálni, mikor tökéletes magyarsággal megszólalt az ott levő kb. 16-17 éves fiatalember: Azt én is el tudom magyarázni!! Már meg sem lepődtem, mikor az utolsó pontnál már magyarul kezdtek el beszélgetni velem!
A verseny hangulatáról szóljunk még pár szót. Míg az erdőben is az lenne a cél, hogy egyedül és csöndben teljesítsük a tájékozódási feladatot, - ami persze nem mindig sikerül így - legjobb esetben is a (mellettem) elrohanó versenyzők lihegésétől "hangos" az erdő. Itt csönd és nyugalom volt, annak ellenére, hogy a területen a kétpercenként induló versenyzők időnként "feltorlódtak" egy-egy pontnál. Senki nem idegeskedett, nem leste a másik versenyzőkartonját, nem akart a ponthoz közelebb menni a megengedettnél! Mindenki szép csendben elmélkedett: melyik lehet az igazi bója? Volt úgy, hogy egy pontnál többen voltak ezért előre mentem a következőhöz és ott próbálkoztam megfejteni a pályakitűző által feladott rejtvényt. Aztán visszamentem az előzőhöz és ott folytattam! Több rendező is sétált fel-alá, hogy az enyhe emelkedőn a rászorulókat (kerekesszékeseket) továbbsegítse a következő pontig, amit a szabályzat természetesen megenged.
Azt hiszem nagyon kellemesen éreztem magam a verseny alatt. Az már csak a ráadás volt, hogy a nálam sokkal rutinosabbnak számító Júliát is sikerült "megvernem". Azt hiszem, ez lesz az én kedvenc tájékozódási szakágam. Itt talán fel tudom venni a versenyt a többiekkel! Fizikailag mindenképpen!
Bízunk benne, hogy hamarosan Budapesten is kipróbálhatjuk a Trail O versenyt! Az előkészületek már megkezdődtek. Talán ez a cikk is annak tekinthető.
Gyertek el, próbáljátok ki! Nem fogjátok megbánni!

Nemesházi László



Vissza a Tájoló 2004/04 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!