A tájfutás új Profilja - folytatás


A Profil alkalmazásának területei és lehetőségei
Szlogen: Legyőzzük az ismeretlent!
A modern embert az invencióképesség, a problémamegoldó kézség, és a váratlanul felmerülő feladatok megoldása jellemzi. Ezzel van összhangban a szlogen.
A szlogen akkor hatásos, ha minden tájfutással kapcsolatos kiadványon, nyomtatványon, térképen, tájfutó újságon, minden versenyen, célkapun, rajtzászlón, kordonon megjelenik.
Szimbólumok
A Profilnak és a szlogennek megfelelő szimbólum kidolgozás alatt van. A tájoló és bója szimbólum vezető képi elemnek nem megfelelő, mert túlságosan specifikus és nincs általánosan értelmezhető jelentéstartalma. Kiegészítő, különösen belső kommunikációs elemként alkalmazható.
Kulcsmondatok útmutatóként
Az alábbiakban megfogalmazott kulcsmondatok és példák segítséget nyújtanak abban, hogyan érdemes beszélnünk sportágunkról, miként javasoljuk gondolatokban, mondatokban megfogalmazni márkaazonosságunk elemeit.
Az alkalmazás módja lehet riport, cikk, hirdetés, bemutató anyag, támogatáskérő levél vagy beszélgetés.
Azért érdemes a szlogenünket és ezen gondolatok valamelyikét elmondanunk, leírnunk minden esetben, mert csak így van esélyünk arra, hogy végül célba jut mondandónk, mivel sok ezerszer kell ugyanazt elmondanunk, hogy meg is maradjon a fejekben. Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy amikor mi már nagyon unjuk, annyiszor mondtuk el, azok, akiknek mondjuk, akkor kezdik felfedezni, hogy valami érdekesről beszélünk.

1. Tempó, szellem, összhang.
A tájfutás során nyújtott teljesítményt jellemzi, és egyben utal az egyik alapélményre is, amely a tökéletes fizikai és intellektuális élmény ("flow").
Példa az alkalmazásra egy interjúban:
Egy tájfutóversenyen folyamatosan előre ismeretlen feladatokat kell megoldanunk, csakúgy mint a mindennapi életben. Ez annak sikerül a legjobban, aki gyorsan fut, jól koncentrál, és teljes összhangban uralja testét és szellemét. Akinek sikerül megteremtenie a tempó és a szellem összhangját, s mindezt a természetben, egyedülálló élményben lehet része.

2. Összhangban a természettel, összhangban a világgal
A sportág természet közeliségét hangsúlyozza azzal együtt, hogy aki a tájfutásban megállja a helyét, nagy esélye van arra, hogy a mai világban is helyt álljon, önmagával is harmóniában.
Példa az alkalmazásra egy támogatáskérő levélben:
A tájfutás egyik legnagyobb értéke, hogy a természetben zajlik. A tájfutók tisztelik az erdőt, óvják a természetet, a természettel összhangban űzik sportágukat. Emellett az ismeretlen feladatok megoldása érdekében tett összehangolt fizikai és szellemi erőfeszítések révén magukkal és a világgal is összhangba kerülnek.

3. Siker mindenkinek: A rátalálás élménye
A sportág legjellemzőbb alapélményére utal, a pontfogás sokszor megismétlődő élményére. Minden tájfutónak vannak emlékezetes pontfogásai, van talán egy legnagyszerűbb pontfogása, és van sok ezernyi kisebb-nagyobb élménye a pontfogás szavakban nehezen átadható élményéről.
Példa az alkalmazásra egy cikkben:
Egy tájfutóversenyen ellenőrzőpontról ellenőrzőpontra ismeretlen feladatot oldunk meg, és mindegyik szakasz végén ott a jutalom, a pont megtalálása, amely egy versenyen sokszor ismétlődő nagyszerű érzés. Minél nehezebb a feladat, minél nehezebb eljutni a pontig, annál nagyobb élmény és öröm a pontfogás! Ami a legnagyszerűbb a tájfutásban, hogy ezt az élményt mindenki egyformán átélheti a kezdőtől a világbajnokig.

4. A felfedezés kalandja árkon-bokron át
A teljesítményt hangsúlyozza, egyrészt az ismeretlen legyőzésére utal a felfedezés kalandjával, másrészt a fizikai teljesítmény jellegére, hogy árkon-bokron át kell a leggyorsabban eljutni a következő ellenőrzőpontig, és a felfedezés a szellemi teljesítményre is utal.
Példa az alkalmazásra egy bemutatkozó anyagban:
A tájfutás nagyon izgalmas a résztvevők számára, akár egy felfedező kalandhoz is lehet hasonlítani. Úttalan utakon, árkon-bokron haladva, előre ismeretlen terepen kell a leggyorsabban eljutni az ellenőrzőpontokon keresztül a célig. És attól kalandos, hogy folyamatosan figyelni kell, meg kell tervezni az útvonalat, ellenőrzőpontokat kell megkeresni, mintha kincs lenne ott, egy kicsit időnként el is lehet tévedni, előre nem lehet tudni, hogy jó útvonalat választottam-e, a domb vagy az útkanyar mögött az lesz-e a valóságban, amit a térkép alapján várok, ott lesz-e a pont, ahol gondoltam, hogy lennie kell. Csupa izgalom, csupa váratlan feladat. És a végén ott a jutalom, a pontfogás, majd legvégül a célba érkezés.

5 Ésszel és erővel
A "többet ésszel, mint erővel" helyett ezt a feladatot ésszel és erővel együtt, egymással összhangban kell megoldani.
Példa az alkalmazásra egy riportban:
A tájfutás során ismeretlen feladatokat kell megoldani, minden alkalommal le kell győznünk az ismeretlent. Ehhez észre és erőre egyaránt szükség van, és nagyon fontos a kettő egyensúlya is. Amennyiben az ész kerül túlsúlyba, lemaradunk, ha az erő kerül túlzottan előtérbe, akkor pedig eltévedünk. Ezért ész és erő összhangja jellemzi a tájfutókat.


Lantos Zoltán



Vissza a Tájoló 2004/04 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!